TV VVVIDEO: Podpis Koaličnej dohody (po 13:00)

VIDEO: Podpis Koaličnej dohody (po 13:00)

-

VIDEO: Podpis Koaličnej dohody (po 13:00)

KOALÍCIA: Strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS podpísali Koaličnú zmluvu

BRATISLAVA 16. októbra (SITA) – Líder strany Smer – sociálna demokracia Robert Fico, predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini a šéf Slovenskej národnej strany Andrej Danko podpísali Koaličnú dohodu. Slávnostný akt sa uskutočnil v Historickej budove Národnej rady SR. Nadviazali tak na podpísanie Memoranda o spolupráci. Budúci koaliční partneri sa dohodli aj na prerozdelení pozícií v Národnej rade SR, ako aj v budúcej vláde. Predsedom vlády bude nominant strany Smer-SD a predsedom parlamentu bude kandidát navrhnutý stranou Hlas-SD. Partneri sa zároveň dohodli, že každá zo strán bude mať zástupcu vo funkcii podpredsedu vlády, podpredsedu parlamentu a štvrtým podpredsedom bude kandidát navrhnutý opozíciou. Ako uviedol Robert Fico, opozičného kandidáta nebudú nijak komentovať a bude zvolený za podpredsedu Národnej rady SR. Koaličné strany sa dohodli aj na prerozdelení funkcií v parlamentných výboroch.

Ako ďalej po slávnostnom podpise koaličnej zmluvy uviedol predseda Smeru-SD, privítal by, keby sa ustanovujúca parlamentná schôdza uskutočnila v priebehu budúceho týždňa. Informoval tiež, že sedem ministerských kresiel obsadia nominanti Hlasu-SD, šesť kandidáti Smeru-SD, SNS pripadnú tri ministerstvá. Fico však zatiaľ konkrétne mená prezradiť nechcel.

Podpredsedom vlády pre plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov bude nominant strany Hlas-SD. Strane taktiež pripadne ministerstvo vnútra, vrátane dvoch štátnych tajomníkov, ministerstvo hospodárstva, vrátane dvoch štátnych tajomníkov, rezort práce, sociálnych vecí a rodiny. Hlas-SD bude mať v tomto rezorte jedného štátneho tajomníka, druhého navrhne SNS. Nominant Hlasu-SD bude zastávať aj funkciu ministra školstva, štátnym tajomníkom bude kandidát Hlasu-SD a druhý za SNS na plnenie úloh v oblasti športu, vzhľadom na pripravované nové ministerstvo s účinnosťou od začiatku januára budúceho roku. Hlas-SD bude šéfovať aj ministerstvu zdravotníctva, rovnako s dvoma štátnymi tajomníkmi a taktiež ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie s dvoma štátnymi tajomníkmi.

Ministrom obrany bude kandidát strany Smer-SD. Jeden zo štátnych tajomníkov bude taktiež za Smer-SD a druhý za SNS. Predstaviteľ rezortu spravodlivosti bude taktiež navrhnutý stranou Smer-SD, rovnako aj obaja štátni tajomníci. Víťaz parlamentných volieb obsadí aj ministerstvo dopravy, vrátane dvoch štátnych tajomníkov, ministerstvo financií, vrátane dvoch štátnych tajomníkov, ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, vrátane dvoch štátnych tajomníkov a taktiež rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, pričom jeden štátny tajomník bude nominovaný Smerom-SD, druhý SNS.

Slovenská národná strana bude mať pod patronátom ministerstvo životného prostredia, taktiež budú mať jedného štátneho tajomníka, druhý pripadne Smeru-SD. Ministrom kultúry bude taktiež nominant SNS, národniarom budú patriť aj posty dvoch štátnych tajomníkov. Ministerstvu športu a cestovného ruchu bude od začiatku januára šéfovať kandidát SNS aj s dvoma štátnymi tajomníkmi.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás