DomáceVIDEO: Fico, Pellegrini a Danko podpísali memorandum o porozumení,...

VIDEO: Fico, Pellegrini a Danko podpísali memorandum o porozumení, vytvorili koalíciu

-

spot_img

VIDEO: Fico, Pellegrini a Danko podpísali memorandum o porozumení, vytvorili koalíciu

BRATISLAVA 11. októbra (SITA) – Predseda strany Smer-SD Robert Fico, líder Hlasu-SD Peter Pellegrini a šéf Slovenskej národnej strany Andrej Danko dnes v historickej budove Národnej rady SR podpísali memorandum o porozumení. Udialo sa tak deň po tom, ako predsedníctvo Hlasu-SD jednomyseľne rozhodlo, že ďalšie rokovania o vládnej koalícii už strana povedie iba so Smerom-SD a národniarmi. V memorande sa predstavitelia strán dohodli, že spoločne uzatvoria koaličnú zmluvu, na základe ktorej vytvoria vládu. Súhlasia, že za predsedu vlády podporia kandidáta navrhnutého stranou Smer-SD. Pri voľbe predsedu Národnej rady SR podporia kandidáta strany Hlas-SD. Smeru bude okrem postu predsedu vlády patriť šesť ministerstiev, Hlasu sedem a SNS obsadí tri, z toho jedno s účinnosťou od 1. januára 2024. Pôjde o nové ministerstvo pre oblasť, ktorá je podľa Fica mimoriadne dôležitá. Podrobnosti oznámi však až pri podpise koaličnej zmluvy.

K podpisu memoranda došlo na 11. deň po voľbách, víťaz volieb strana Smer mala na zostavenie koalície na základe poverenia od prezidentky 14 dní. Ako uviedol Robert Fico, ktorý bude ašpirovať na post predsedu vlády, memorandum tvorí základ budúcej koaličnej dohody, ktorú chcú vytvoriť a podpísať v čo najkratšom čase. Prezidentku Zuzanu Čaputovú dnes požiadal, aby zvolala ustanovujúcu schôdzu Národnej rady SR v takom termíne, aby Slovensko mohol na samite Európskej únie 26. – 27. októbra zastupovať už vymenovaný predseda vlády.

„Ráno 1. októbra 2023 vyšlo slnko. Napriek tomu musíme skonštatovať, že Slovensko je plné paradoxov. Sme krajina, ktorá má najhoršie verejné financie v EÚ a považuje sa za druhú najchudobnejšiu v EÚ,“ povedal Fico. Súčasná úradnícka vláda ponúka podľa jeho slov rozpočet, ktorý by ešte viac prehĺbil chudobu. „Nič z toho, čo predložila vláda Ľudovíta Ódora, nie je pre nás inšpiratívne, pretože tam chýba prvok solidarity, ktorý musí byť základom vládnutia,“ povedal Fico. Zdôraznil, že nechcú meniť a rušiť nič z dosiahnutého sociálneho štandardu a zároveň je presvedčený, že budú mať zdroje na dosiahnutie hospodárskeho rastu. Jednou z priorít novej vlády bude ochrana štátnych hraníc pred nelegálnymi migrantmi. Šéf Smeru spomenul tiež „návrat k tomu, čo je normálne a prirodzené“ a odmietol transgender ideológiu.

Líder Hlasu Peter Pellegrini sa poďakoval za konštruktívne rokovania s Ficom a Dankom. Memorandum podľa jeho vyjadrenia plne zodpovedá všetkým prioritám a predstavám Hlasu. Napĺňa predstavu slovenských voličov o tom, kto by mal na Slovensku vládnuť. Zdôraznil, že v deklarácii je povedané veľmi jasne, že uisťujú občiansku spoločnosť, že miesto Slovenska je v Európskej únii a NATO a nemienia meniť súčasný zahranično-politický kurz. V týchto organizáciách chcú suverénne hájiť záujmy Slovenskej republiky. Pellegrini verí, že na Slovensku po voľbách zavládne pokoj a profesionalita pri riadení krajiny. „Som presvedčený, že naše rozhodnutie vstúpiť do tejto koalície, je správne,“ skonštatoval. Verí, že už čoskoro budú podpisovať koaličnú zmluvu. „Sme pripravení urobiť všetko pre to, aby na Slovensku bol vyšší hospodársky rast, ako nám ho predpovedajú všetci odborníci,“ dodal.

Predseda SNS Andrej Danko uviedol, že lídri troch strán nemusia mať na všetko rovnaké názory, no majú spoločný cieľ – upokojiť spoločnosť. „To, čo nás spája, je národná, kresťanská a sociálna politika,“ skonštatoval. Spomenul, že krajinu čaká boj s nelegálnou migráciou a podľa neho túto vládu očakávajú aj okolité krajiny. Zároveň ubezpečil Smer-SD a Hlas-SD, že budú konštruktívnym koaličným partnerom. „Politika nie je o kamarátstve, každý máme iný program a názory a často sa to aj medzi nami iskrilo. Ale chcem vás uistiť, že traumy, aké ste tu zažívali tri a pol roka, u nás nezažijete,“ vyhlásil šéf národniarov.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

  1. PARÁDA!!! Konečne normálni, morálni, vzdelaní!!! ŠTÁTNICI!!! Pekné pozadie!!!❤️❤️❤️🕊️🕊️🕊️

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás