fbpx
- Reklama -
Názory(video) eREPORT: Sudca Fitt zoči-voči Kolíkovej: NAKA chcela do...

(video) eREPORT: Sudca Fitt zoči-voči Kolíkovej: NAKA chcela do trezorov! Tvrdili, že majú aj zámočníka

-

(video) eREPORT: Sudca Fitt zoči-voči Kolíkovej: NAKA chcela do trezorov! Tvrdili, že majú aj zámočníka

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) pred krátkym časom odvolala predsedu Okresného súdu Bratislava III. Romana Fitta za to, že podľa nej nepostupoval správne v čase, kedy si príslušníci NAKA na súd prišli po spisy Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu. Fitt tvrdí, že sa príslušníci vyhrážali, že vylomia trezor a násilne si chceli otvárať aj kancelárie jednotlivých sudcov. Tvrdili mu dokonca, že majú so sebou aj zámočníka. Prečo sa pri takomto konaní policajtov Kolíková sudcov nezastala a práve naopak, odvolala predsedu súdu, ktorý sa kvôli vyhrážkam sťažoval?

„Začali sa mi vyhrážať, že začnú vylamovať nie len trezor, ale aj kancelárie sudcov a že ešte uvidíme, čo všetko sa tam nájde,“ tvrdil tento týždeň Ústavnoprávnom výbore NR SR o konaní policajného komanda z konca apríla Fitt.

„Hovorím, ak chcú takto pokračovať ďalej, tak si to vyprosím, pretože sem neprišli do žiadnej mafiánskej organizácie. Povedal som, že toto v žiadnom prípade nie… Tvrdili, že majú so sebou aj zámočníka, že idú vylomiť trezorovú miestnosť, začnú vylamovať trezory, čím by došlo, samozrejme, k narušeniu chráneného priestoru, čo má teda ďalekosiahle následky. Oni sa, samozrejme, dožadovali, že idú do trezoru, nikto z nich nepredložili, ani ten operatívec, ani oni (príslušníci NAKA – poz. red.), že disponujú nejakou bezpečnostnou previerkou. Pretože ten spis, o ktorom sa bavíme, jeho príloha, niesla režim utajenia dôverné. Povedal som, že ich v žiadnom prípade do trezoru nepustím, dokonca do trezoru nebudem vstupovať ani ja, pretože nemám dôvod na to, tam ísť…“takto svedčil vo štvrtok (30.6.) Fitt v priestoroch NR SR o udalostiach, ktoré sa odohrali na Okresnom súde Bratislava III koncom apríla. 

Sú Kolíkovej dôvody podložené?

- reklama -

Výbor, na ktorom ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (klub SaS) vysvetľovala, prečo Fitta po zásahu policajného komanda na súde odvolala, sa niesol podľa viacerých prítomných v zvláštnej atmosfére. Potvrdila to aj sudkyňa a nová členka Súdnej rady SR Marcela Kosová. „Niektoré pasáže výboru vybočovali z rámca slušnosti,“ konštatoval Fitt. Kolíková si za svojim rozhodnutím stojí a dokonca tvrdí, že ju trestnoprávne hľadisko celej záležitosti zaujíma menej, ako to, či sa sudca Fitt prišiel príslušníkom NAKA predstaviť, čo sa podľa nej nestalo.

Mimo iného však v celom prípade vysvitlo, že príslušníci NAKA s Fittom boli v jeho kancelárii, kde sa mali súdu vyhrážať. Existuje teda logický predpoklad, že vedeli s kým sa rozprávajú a kto pracuje v kancelárii, v ktorej sa nachádzajú. Podľa Kosovej Kolíkovej dôvody na Fittove odvolanie nie sú vôbec podložené.

Fitt podal žalobu

Fitt podľa svojich vlastných slov považuje slová ministerky Kolíkovej za zavádzajúce. NAKA podľa neho kvôli spisom známych kajúcnikov obsadila celý súd a on konal tak, ako v tom momente konať mal, čo potvrdili aj viacerí odborníci. 

Kolíková sa teda, čo sa týka komunity právnych expertov, v tomto boji so svojimi kolegami názorovo ocitla na samotke. Má však kompetencie a preto si Fitt v konečnom dôsledku musí pobaliť veci . A to aj napriek kontroverziám, ktoré v celom prípade vychádzajú na povrch a nevrhajú dobré svetlo ani na Kolíkovú, ani na NAKA. Vzhľadom na skutočnosti, ktoré Fitt uviedol, sa rozhodol pre svoje odvolanie podať žalobu.

S Romanom Fittom sa zhovárala reportérka Miriam Šramová.

Autor článku: Lukáš Krupa. Článok vyšiel na: www.ereport.sk

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás