fbpx
TV VVVIDEO: Eduard Chmelár na protestnom zhromaždení ostro kritizoval okupačnú...

VIDEO: Eduard Chmelár na protestnom zhromaždení ostro kritizoval okupačnú zmluvu

-

VIDEO: Eduard Chmelár na protestnom zhromaždení ostro kritizoval okupačnú zmluvu

Historik a mierový aktivista doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD poukázal na hrozby a riziká, ktoré vyplývajú z okupačnej dohody. Zároveň otvorene hovorí o klamstvách predstaviteľov vlády v súvislosti s touto zmluvou.

Viac vo videu:

Bratislava 18. januára (TASR) – Pred budovou parlamentu sa v utorok konal protest proti obrannej dohode s USA. Akciu iniciovalo mimoparlamentné hnutie Socialisti.sk. Jeho predseda Artur Bekmatov skonštatoval, že protest mal za cieľ vyjadriť odpor voči zmluve a podporu parlamentnej opozícii, ktorá sa snažila otvoriť mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR k vypísaniu referenda k zmluve. Na proteste vystúpili viaceré osobnosti z mimoparlamentnej opozície i odborov.

„Zmluva obsahuje množstvo negatívnych dôsledkov pre Slovensko. Ukladá nám výhradne nejaké povinnosti, ale výrazne okliešťuje práva, ktoré bude SR vo vzťahu k USA mať,“ povedal Bekmatov s tým, že ju odmietajú ako celok. Podotkol, že prijímať takúto dohodu v čase, keď sa zhoršujú vzťahy medzi Ruskom a Amerikou, je nezodpovedné. Hovorí o hazarde s bezpečnosťou Slovenska. Avizoval, že hnutie je pripravené iniciovať aj ďalšie protestné akcie a podporiť i petičnú iniciatívu Smeru-SD za referendum o zmluve s USA.

Predseda mimoparlamentnej SNS a bývalý šéf NR SR Andrej Danko je rád, že jeho strana v minulosti dohodu blokovala, hoci chce pre Slovensko dobré vzťahy s USA. Zmluvu považuje za narúšanie suverenity SR. Tvrdí, že Slovensko nevyrokovalo lepší text dohody než iné krajiny a že zmluva navyše narušuje vzťah s NATO, pretože ňou povýšime dohodu s jednou krajinou nad záujmy ostatných. SNS bude podľa jeho slov podporovať i ďalšie slušné protesty. „Určite ma nenájdete na tribúne s kotlebovcami a ich odídencami,“ podotkol s tým, že národná politika sa dá robiť aj inak. Ocenil, že mimoparlamentný Hlas-SD zmenil svoje stanovisko a podporuje referendum.

Prezident OZ Zjednotení za mier Eduard Chmelár sa mal v utorok stretnúť aj so šéfom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina). Predstavitelia združenia majú podľa slov Chmelára zastupovať vyše 30.000 občanov, ktorí podpísali petíciu proti rozmiestneniu cudzích ozbrojených síl na Slovensku. Kollárovi chcú tlmočiť postoje odbornej i občianskej verejnosti proti schváleniu dohody.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

 1. Chmelár v poslednom fb-statuse spomenul „[…] Komu slúžite? Veď nie ste dojičky kráv v Hornej Maríkovej, ja od štátneho úradu vyžadujem zdržanlivosť a rešpekt. […]“
  Okrem toho, že úradný názov je Horná Mariková a nie Horná Maríková pripomínam jedno. Aj B. Kollár svojho času povedal niečo nelichotivé o hasičskom plese v Marikovej (aj keď v Dolnej). Potom tam na ples (nie síce na hasičský) ale aj došiel ….
  Taká je veľká láska k Slovensku, jeho kútom a každému Slovákovi od Chmelára, keď spomína dojičky kráv z „Hornej Maríkovej“.
  Iste, má to kontext, je to obrazné … ale aj tak …. je to … také elitárske a práve od Chmelára …. a pripomína to trochu Kollára v jeho minulosti, keď sa uchádzal vo voľbách o mandát ….
  Aj keď Chmelárovi nemožno uprieť vzdelanie, prehľad, sčítanosť a aktivitu, uvedená vec ma pri ňom veľmi zneistila tak, ako aj jeho niektoré jeho odpovede na niektoré komentáre k statusom na jeho fb stránke … vanie z nich povýšenectvo a sklamanie nedoceneného človeka … je to škoda

  • Z Marikovej je aj náš hladný hygienik – aj keď z Dolnej. A ten sa teda tiež moc nevydaril 🙂

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás