fbpx
- Reklama -
Názory(videá) Heger mal po príchode z Ukrajiny tlačovku. Pellegrini...

(videá) Heger mal po príchode z Ukrajiny tlačovku. Pellegrini mu kontroval

-

(videá) Heger mal po príchode z Ukrajiny tlačovku. Pellegrini mu kontroval

Premiér Heger: Slovensko bude tlačiť na to, aby sa Ukrajina stala členom EÚ

Bratislava 9. apríla (TASR) – Slovensko bude silno tlačiť na to, aby sa Ukrajina stala čo najrýchlejšie členom Európskej únie a získala kandidátsky status. Po návrate z Ukrajiny to v sobotu v Bratislave vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽANO) s tým, že vláda ponúka aj svoj reformný tím. Slovensko podľa predsedu vlády je ochotné Ukrajine pomôcť aj s opravou vojenskej techniky, ale aj s vývozom pšenice prostredníctvom vlakovej prepravy.

„Ukrajina potrebuje každého spojenca a pomoc z demokratického sveta. V Kyjeve som vyjadril aj našu podporu, pretože si uvedomujeme, že bojujú aj za nás a naše hodnoty, demokraciu a slobodu,“ vyhlásil Heger.

- reklama -

Pre Slovensko je podľa predsedu vlády dôležité, aby malo stabilných a prosperujúcich susedov, Ukrajina však momentálne v takej situácii nie je. „Kľúčové je pre nás, aby Ukrajina vo vojne zvíťazila a stala sa našim stabilným a prosperujúcim susedom,“ podotkol premiér. Myslí si, že potom sa aj ľuďom na východnom Slovensku začne lepšie dariť a nebudú musieť cestovať za prácou. „Východné Slovensko bude potom prosperujúca časť krajiny, aj preto investujeme do vzťahov s Ukrajinou,“ skonštatoval.

Heger sa vyjadril aj k systému protivzdušnej obrany S-300, ktorý Slovensko dalo Ukrajine. Myslí si, že týmto darom získali Ukrajinci „dáždnik“, ktorý ochráni mnoho nevinných životov. Premiér odmieta v tejto súvislosti kritiku opozície. Myslí si, že líder parlamentného Smeru-SD Robert Fico a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini konajú proti záujmom Slovenska a nadbiehajú Rusku. „Správajú sa ako ruskí agenti,“ vyhlásil Heger a pozval oboch politikov na Ukrajinu, aby sa išli pozrieť na následky vojny.

Premiér deklaruje, že Slovensko odovzdaním systému S-300 Ukrajine neohrozilo svoju bezpečnosť. „Slovensko je momentálne zabezpečené z hľadiska obrany a bezpečnosti tak, ako nikdy v histórii,“ uviedol a poukázal na prítomnosť vojakov, vojenskú techniku i konkrétne na systém protiraketovej obrany Patriot.

Heger navštívil v piatok (8. 4.) Kyjev spoločne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom. Stretol sa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ale aj ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Následky vojny si spoločne s európskymi partnermi šiel osobne pozrieť do mesta Buča.


P. Pellegrini: Premiér a J. Naď si zamenili Slovensko so súkromnou firmou

Bratislava 9. apríla (TASR) – Premiér Eduard Heger a minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽANO) si zamenili Slovensko so súkromnou firmou. V súvislosti s darovaním obranného systému S-300 Ukrajine to uviedol šéf mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Premiér podľa neho o tomto kroku dostatočne neinformoval.

„Nemuseli povedať, kedy to idú spraviť, ale mali oznámiť, že sa rozhodli o tom, že nakoniec Slovenská republika tento systém daruje. My sme ani túto informáciu nemali,“ skonštatoval. Vláda podľa neho mala komunikovať, prečo sa tak rozhodla a akým spôsobom je ochránené Slovensko.

Upozornil, že vládni predstavitelia neposkytli presné informácie, kedy na Slovensko príde adekvátna náhrada za obranný systém S-300. Odmietol výrok premiéra, že koná proti záujmom Slovenska či nadbieha Rusku. „Ak mu vadí, ak niekoho niekto na politickej scéne označuje americkým agentom, tak si vyprosím, aby označoval on mňa za ruského agenta,“ odkázal.

Premiér po návrate z Ukrajiny v sobotu skritizoval postoj opozičného Smeru-SD a Hlasu-SD. Heger si myslí, že darovaním systému S-300 získali Ukrajinci „dáždnik“, ktorý ochráni mnoho nevinných životov a Slovensko týmto krokom neohrozilo svoju bezpečnosť.

Naď v piatok (8. 4.) oznámil, že S-300 nahradí štvrtá batéria systému Patriot. Jednoznačne sa tým podľa jeho slov posilní obrana Slovenska.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás