fbpx
DomáceVia Iuris ako zlá obohraná platňa opäť kritizuje generálneho...

Via Iuris ako zlá obohraná platňa opäť kritizuje generálneho prokurátora

-

Via Iuris ako zlá obohraná platňa opäť kritizuje generálneho prokurátora

Bratislava 30. decembra (TASR) – Organizácia Via Iuris v roku 2021 privítala vznik Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR i proces výberu sudcov na tento súd. Kritizuje nadmerné používanie paragrafu 363 Trestného poriadku (TP), úpravy zákona pri menovaní i odvolávaní policajného prezidenta a šéfa policajnej inšpekcie. Pre TASR to uviedla výkonná riaditeľka Via Iuris Katarína Batková.

Zmeny pri výbere šéfa polície a inšpekcie podľa nej výrazne posilňujú politický vplyv ministra vnútra na políciu. „Vláda sa významne neposunula pri schvaľovaní novej súdnej mapy. V závere roka predstavilo Ministerstvo spravodlivosti SR jej minimalistickú verziu. Proces jej navrhovania sprevádzal nesúhlas zo strany sudcov aj zamestnancov súdov, čo vnímame ako problematické pre jej prijatie a zavedenie do praxe,“ podotkla Batková.

Tvrdí, že paragraf 363 TP by mal byť používaný iba vo výnimočných prípadoch. „Kontroverzne vnímame aj niektoré rozhodnutia generálneho prokurátora – napríklad nevpustenie niektorých novinárov na tlačovú besedu alebo ohlásenie potenciálneho začatia trestného stíhania publicistov za vyjadrenia na adresu speváčky Simy Magušinovej,“ zdôraznila.

Očakáva, že bude generálny prokurátor zrozumiteľne a presvedčivo vysvetľovať veci, ktoré sú predmetom záujmu verejnosti. „Presvedčivé odôvodnenie postupu generálnej prokuratúry aj v prípadoch, ktoré verejnosť vníma kontroverzne, je nevyhnutné pre budovanie dôvery v jej činnosť. Takúto komunikáciu však generálny prokurátor zatiaľ neponúka,“ uviedla pre TASR.

Generálna prokuratúra (GP) SR odmieta tvrdenia o nadmernom či neprimeranom používaní paragrafu 363 TP. Podľa štatistiky prokuratúry je v súčasnosti podiel zrušených právoplatných rozhodnutí generálnym prokurátorom na celkovom počte návrhov oprávnených osôb oproti predchádzajúcim rokom podstatne nižší. Prokuratúra informovala, že v roku 2021 je tento podiel 13,55 percenta, vlani to bolo 16,25 percenta a v roku 2019 viac ako 19 percent.

Organizácia iné väčšie systémové zmeny v oblasti právneho štátu a boja proti korupcii v roku 2021 nezaznamenala. „Spolu s inými organizáciami sme však kritizovali postup vlády pri obsadzovaní vedúcich pozícií niektorých úradov, napríklad Slovenského pozemkového fondu, protimonopolného úradu či Národného centra zdravotníckych informácií,“ podotkla s tým, že v týchto prípadoch nešlo o transparentný výberový proces, ktorého výsledkom by malo byť zvolenie najlepšieho a najskúsenejšieho odborníka v danej oblasti.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. Je načase prijať zákon o zahraničných agentoch a zlikvidovať všetky „Gyorgi“ mimovládne organizácie. Čo vy na to p. ministerka nespravodlivosti ?

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás