fbpx
TV VVVeci Verejné Romana Michelka: Zastavia protesty ratifikáciu zmluvy DCA?

Veci Verejné Romana Michelka: Zastavia protesty ratifikáciu zmluvy DCA?

-

Veci Verejné Romana Michelka: Zastavia protesty ratifikáciu zmluvy DCA?

Bohužiaľ, nezastavia. Koaličná väčšina plná „osobností“ na občanov zvysoka kašle. Zadania istej ambasády sú vždy podstatnejšie. Nakoniec, poslanci majú hlasovať podľa vedomia a svedomia, nuž ale aké vlastné vedomie a svedomie! stačí, aby Michal Šípoš či Jaroslav Naď zaplieskali bičom a ich poslanci poslušne odmávajú čokoľvek.

Demonštrácie občianskych aktivistov, ale aj opozície jasne ukázali, čo si o zmluve DCA myslí väčšina občanov, ale politický valec už ide na plné obrátky. V stredu vo Washingtone zmluvu za účasti ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka podpísal minister obrany Jaroslav Naď a je už len otázka času, kedy skončí ratifikačný proces.

Čo môže urobiť opozícia? Je jasné, že sa chystajú referendá. Reálne sú však len tie, ktoré organizujú politické strany, teda Smer, Hlas a podobne. Zber podpisov určite nebude problémom.

Problém bude s tým, či Ústavný súd takéto referendá povolí. Tretia otázka o zmiernení ekonomických dopadov na obyvateľov je asi najspornejšia. Podľa ústavy nie je možné referendom zasahovať do rozpočtu a určovať dane. Uvidíme, ako presne bude formulovaná táto otázka, ale vyvoláva to veľa otáznikov.

Druhá o predčasných voľbách by mala byť jasnejšia, aj keď diabol je schovaný v detailoch. Nie je jasné, či výsledok referenda bude vykonateľný ako zákon. Je na to judikát Ústavného súdu, ktorý to vylučuje.

No a nakoniec je tu nesúlad dvoch ústavných princípov. Vôľa občanov vyjadrená v referende a nedotknuteľnosť poslancov a ich absolútna nepostihnuteľnosť za akékoľvek hlasovanie aj po skončení ich mandátu.

Čo sa týka zmluvy DCA, naozaj nemáme precedens, že by medzinárodnú zmluvu posudzoval Ústavný súd, a nie je ani jasné, ako by sa postupovalo, ak by Ústavný súd prekvapivo konštatoval, že nejaké časti zmluvy sú neústavné. Vo všeobecnosti platí, že medzinárodné zmluvy sú postavené nad úroveň domácej legislatívy, takže je toho veľa, o čom sa bude rozhodovať a od súčasného zloženia Ústavného súdu by som veľa nečakal. Asi skončí tradične 10: 3 v neprospech práva.

Odpoveď na otázku, ktorú mi často kladiete: nie je možné vyvolať predčasné voľby, ak by sa opozícia aj vzdala mandátov. Všetky argumenty, a je ich dosť, sú vo videokomentári. To, že Smer predbehol Hlas, vraj zvyšuje jeho koaličný potenciál a Hlas bude „drahá nevesta“. Hrá sa o to, ako to s ňou uhrať, ako rozmýšľajú koaliční stratégovia…

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. No, ono v podstate ani politická kríza 25.februára 1948 „nemohla byť“ vyriešená tak ako bola. A napriek tomu sa ten Gottwald pokúsil o nemožné. A ulica ho podporila. Tie masové demonštrácie a robotníci v uliciach neboli ozaj iba tak. A to vtedy neexistovali internet, mobily, ba ani televízia…

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás