fbpx
- Reklama -
NázoryV septembri z neho Čaputová a Heger nadšením odpadávali....

V septembri z neho Čaputová a Heger nadšením odpadávali. V tieto dni ich pápež odrovnal

-

V septembri z neho Čaputová a Heger nadšením odpadávali. V tieto dni ich pápež odrovnal

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

eREPORT: Po šokujúcich slovách pápeža strčil Heger hlavu do piesku! A Čaputová? Zaryto mlčí

Pápež je osobnosť, ktorá je uznávaná prakticky po celom svete. Slová Svätého Otca vždy zarezonujú medzi ľuďmi, pretože triafajú do „živého“. Aktuálne však zarezonovali slová Františka, ktorý sa vyjadril k vojne na Ukrajine. Vyhlásenia pápeža však nešli v línii rétoriky západných lídrov, ani vlády Eduarda Hegera (OĽANO) či USA. A tak sme požiadali o reakciu Prezidentský palác aj Úrad vlády SR. Hlava štátu Zuzana Čaputová či predseda vlády Heger by predsa mali zaujať stanovisko, keď pápež, ktorého si sami vážia povie niečo, čo môže minimálne u časti občanov vyvolať nové otázky, pochybnosti a možno aj zmätok v hlave.

Pápež František sa vždy zastáva bezbranných, chudobných a tých, ktorým je nejakou formou ubližované. Je proti akejkoľvek vojne, ktorá ničí životy nevinných ľudí. Jeho slová, ktoré vyslovil v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera v súvislosti s vojnou na Ukrajine, ale šokovali svet. Je však pozoruhodné, že sa pri nich nepozastavil a ani nezamyslel žiadny z našich vrcholných politikov, ba dokonca ani takmer žiadne médium. Redakcia Ereportu zrejme patrila medzi výnimky. Opäť iba pripomíname, že sa nemusíme stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi.

Pápež naznačil, že nevidí iba jedného agresora

- reklama -

Svätého Otca vychvaľovali do nebies. Tak naša prezidentka Zuzana Čaputová (dokonca na pozvanie hlavy štátu František navštívil Slovensko) a tiež premiér Eduard Heger. Ten dokonca tri týždne po invázii Ruska na Ukrajinu povedal: „Som veľmi rád, že Svätý Otec veľmi jasne poukazuje na dôležitosť mieru, vyzýva Vladimira Putina, aby zastavil túto agresiu,“ povedal náš predseda vlády, podľa ktorého sa k tomuto pridáva nielen Slovensko, ale i celý vyspelý svet, keď túto agresiu jednotne odsúdilo 141 krajín. 

Aktuálne však pápež František v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera vyslovil myšlienky pre, ktoré by ho už viacerí mocní tohto sveta zrejme najradšej videli horieť v pekle. Svätý Otec napríklad vyhlásil, že na Ukrajine sa testujú zbrane: „Vojny sa vedú z toho dôvodu: aby sa vyskúšali zbrane, ktoré vyrobili,“doslova povedal pápež.

František sa zamyslel aj nad tým, prečo vôbec nastala invázia Ruska na Ukrajinu. A nie práve najdiplomatickejšie ukázal pritom prstom na NATO. Možno „brechot NATO pri dverách Ruska“ viedlo šéfa Kremľa k zlej reakcii a rozpútaniu krvavého konfliktu. „Hnev, ktorý neviem povedať či bol vyprovokovaný“, pridal pápež, „možno však bol uľahčený“. Tieto slová, ale dosť ostro kontrastujú s tými, ktoré používajú politici naprieč Európou a časťou sveta na zdôvodnenie začiatku útoku Ruska na Ukrajinu. Ereport očakával, že k slovám pápeža zaujmú postoj minimálne najvyšší ústavní činitelia SR, avšak to sa nestalo.

Hegerova hovorkyňa: Bez komentára

Prirodzene, redakcia Ereportu bola zvedavá na reakciu pani prezidentky aj premiéra, a tak im zaslala mail, v ktorom chcela vedieť, ako má občan slová hlavy rímskokatolíckej cirkvi čítať. Žiaľ, nedozvedeli sme sa vôbec nič. Hovorca prezidentky Martin Strižinec ani na niekoľko urgencií nereagoval, hoci pri jednom z telefonátov prisľúbil, že sa „na to pozrie“. Žiaľ, zrejme nepozrel, lebo do uzávierky tohto článku nám reakciu hlavy štátu neposlal. O čosi „zhovorčivejší“ boli na úrade vlády. „Vyjadrenie pápeža nebudeme komentovať a ani sa k nemu vyjadrovať,“ povedala pre Ereport do telefónu hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.

Čo sme od najvyšších ústavných činiteľov žiadali?

Začali sme emailom, ktorý sme zaslali hovorcovi prezidentky a hovorkyni premiéra a potom sme telefonovali. Napriek tomu, že požiadavka na reakciu bolo legitímna, jasná a zrozumiteľná, Heger aj Čaputová ju v podstate odignorovali. Ak by chcel niekto náhodou pochybovať o tom, že naša žiadosť o reakciu od dvoch najvyšších ústavných činiteľov nebola formulovaná korektne, prinášame vám plné znenie emailu, ktorý preukázateľne „pristál“ na stole kompetentných zástupcov premiéra aj prezidentky. Máme za to, že „polopatistickejšie“ sa to napísať ani nedalo: 

„Žiadame o reakciu na medializované vyhlásenia Svätého Otca, pápeža Františka, ktoré uviedol v súvislosti s vojnou na Ukrajine vzhľadom k tomu, že jeho výroky pre popredný taliansky denník v značnej miere nekorešpondujú so stanoviskami západných lídrov, predstaviteľov SR či USA. O to viac preto náš portál zaujíma postoj prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ako aj predsedu vlády SR Eduarda Hegera, keďže mnohí slovenskí občania môžu byť z pápežových slov aj zmätení a už aj tak výrazne poralizovaná spoločnosť SR môže dosiahnuť ešte nebezpečnejšie rozmery. A preto by bolo pravdepodobne žiadúce a zodpovedné, aby naši politickí lídri zaujali k nedávnym slovám pápeža jednoznačné stanovisko. Vyjadrenia pápeža o vojne zverejnil aj portál vatikannews.va v slovenskom jazyku. Z viacerých zrejme až šokujúcich vyjadrení hlavy rímskokatolíckej cirkvi vyberáme pre ilustráciu nasledujúce: 

  • Nemôžeme si myslieť, že jeden slobodný štát môže vyvolať vojnu proti inému slobodnému štátu. Zdá sa, že na Ukrajine konflikt vyvolali iní. 
  • Neviem odpovedať na otázku, či je správne dodávať zbrane Ukrajincom – Jasné je, že sa tam testujú zbrane. Rusi teraz vedia, že tanky sú málo užitočné a rozmýšľajú o inom. Preto sa vedú vojny: aby sa otestovali zbrane, ktoré sme vyrobili. 
  • Možno „brechot NATO pri dverách Ruska“ viedlo šéfa Kremľa k zlej reakcii a rozpútaniu konfliktu. „Hnev, ktorý neviem povedať či bol vyprovokovaný“, hovorí pápež, „možno však bol uľahčený“. 

Poprosíme, aby ste na tento email zaslali svoje reakcie, podľa možností v dohľadnom čase a prosím, dajte nám vedieť, kedy ich môžem reálne očakávať.“

Zdroj: eREPORT. Autor článku: Jozef Uhlárik

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás