fbpx
DomáceV kauze objednávky vraždy Volzovej Pavla Ruska oslobodili

V kauze objednávky vraždy Volzovej Pavla Ruska oslobodili

-

V kauze objednávky vraždy Volzovej Pavla Ruska oslobodili

SÚDY: V kauze objednávky vraždy Volzovej Pavla Ruska oslobodili

BRATISLAVA 14. septembra (SITA) – Senát Mestského súdu Bratislava I dnes v kauze prípravy vraždy podnikateľky Silvie Klaus Vozovej oslobodil obžalovaného Pavla Ruska. Rovnako tak urobil aj v prípade odsúdených príslušníkov podsvetia Mikuláša Černáka, Miloša Kaštana a Róberta Lališa. Dôvodom je, že nebolo dokázané, že sa žalovaný skutok stal. Rozhodnutie prvostupňového súdu nie je právoplatné, prokurátor voči nemu na mieste podal odvolanie.

Podľa predsedu senátu Pavla Juhása ani rozsiahle dokazovanie nevyvrátilo všetky dôvodné pochybnosti o vine obžalovaných, pričom v tejto súvislosti platí podľa neho zásada „in dubio pro reo“, teda v prípade pochybností v prospech obžalovaných. „Uznanie viny nie je možné založiť na hypotetických záveroch,“ skonštatoval napriek priznaniu dvoch zo štyroch obžalovaných. Podľa Juhása musí v rámci prezumpcie neviny dôkazné bremeno uniesť štát. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek v reakcii pre média povedal, že stojí za podaním obžaloby a myslí si, že bola podaná dôvodne. Doplnil, že ešte nezažil situáciu, že by boli oslobodení aj tí, ktorí pred súdom priznali vinu.

Podľa obžaloby navštívil Rusko v roku 1997 Mikuláša Černáka v Banskej Bystrici s tým, aby Klaus Volzovú uniesli, donútili ju prepísať jej podiel v spoločnosti Markíza – Slovakia na neho a potom ju odstránili. Rusko obvinenie odmieta. Vo svojej výpovedi pred súdom v máji 2019 pripomenul, že akúkoľvek zmenu vo vlastníckej štruktúre spoločnosti Markíza – Slovakia, ktorú spoluvlastnil s Klaus Volzovou, by musela odobriť licenčná rada. Ak by, ako sa tvrdí v obžalobe, Klaus Volzovú niekto prinútil prepísať jej podiel na Ruska, a ten by ju následne zlikvidoval, rada by ju nemohla vypočuť. To totiž podľa Ruska prikazoval zákon. V tom prípade by spoločnosť mohla prísť o vysielaciu licenciu.

Týmto je podľa obžalovaného vyvrátený argument obžaloby, že by z jej smrti mal finančný prospech. „To nemá žiadnu logiku, to by som musel byť psychicky chorý,“ skonštatoval Rusko. Podiel na skutku popiera aj odsúdený šéf sýkorovcov Róbert Lališ. Ten mal podľa obžaloby zabezpečiť sledovanie Klaus Volzovej. Celá vec sa nakoniec neuskutočnila, keďže Mikuláša Černáka vzali do väzby. Černák s Kaštanom účasť na skutku pripustili a Černák sa Klaus Volzovej na pojednávaní v septembri 2019 aj ospravedlnil.

Rusko je právoplatne odsúdený za falšovanie miliónových televíznych zmeniek na 19 rokov väzenia. Takisto čelí procesu v súvislosti so subvenčným podvodom týkajúcim sa azylového centra Maják nádeje.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás