fbpx
NázoryV článku z roku 1993 Soros načrtol súčasnú stratégiu...

V článku z roku 1993 Soros načrtol súčasnú stratégiu USA – použitie východoeurópskych vojakov na „zníženie rizika vriec na telá pre krajiny NATO“

-

V článku z roku 1993 Soros načrtol súčasnú stratégiu USA – použitie východoeurópskych vojakov na „zníženie rizika vriec na telá pre krajiny NATO“

Jeden muž predpovedal veľa z toho, čo sa teraz deje v tragickom bratovražednom boji vo východnej Európe: všadeprítomný George Soros. Keďže vojna na Ukrajine zúri, niet pochýb o tom, že ľudské straty sú pre Ukrajinu obrovské, vrátane pravdepodobne viac ako 100 000 vojakov, ktorí zahynuli v bojových operáciách. ( Americký vojenský generál MarkMilley odhaduje dokonca viac zabitých alebo zranených na Ukrajine, kde zomierajú obyvatelia oboch štátov, takže jenajvyšší čas začať s rokovaniami, kým nie je neskoro).

- reklama -

Miliardársky finančný oligarcha – ako zdôrazňuje John Cody v Remix News -často vykresľovaný ako humanista, je propagátorom nekompromisnej geopolitickej stratégie vo svojom článku z roku 1993 s názvom „Smerom k novému svetovému poriadku: Budúcnosť NATO“.

V tomto článku, ktorý verejnosti pripomenulCody, Soros načrtáva, ako by Východoeurópania mohli byť využití ako „pracovná sila“ za účelom znížiť počet úmrtí v západných krajináchv nadchádzajúcich konfliktoch, čo by podľa Sorosa Západ na rozdiel od východu Európy politicky netoleroval.

„Spojené štáty by neboli vyzvané, aby konali ako svetový policajt. Keď konajú, robia to v spolupráci s ostatnými. Kombinácia východoeurópskej pracovnej sily s technickými kapacitami NATO by okrem iného výrazne posilnila vojenský potenciál partnerstva, pretože by znížila riziko vriec na telá pre krajiny NATO, čo je hlavným obmedzením ich ochoty konať. Je to životaschopná alternatíva k hroziacemu svetovému neporiadku,“ píše Soros v článku.

Soros tiež uvádza, že krajiny NATO netúžia po „vreciach na telo“, ale jeho vyhlásenie implicitne naznačuje, že Východoeurópania môžu túto úlohu zohrať. Soros požadoval, aby sa Východoeurópania v podstate používali ako krmivo pre delá vyzbrojené zbraňami NATO, čo bola prezieravá predpoveď vzhľadom na súčasný vývoj na Ukrajine.

Zdá sa, že to, čo Soros opísal, sa odohráva presne tak ako predpovedal v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Vyzbrojení zbraňami NATO na vysokej úrovni ukrajinskí vojaci aktívne bojujú proti Rusku, ktoré sa používa ako pešiak a krmivo pre delá – ukrajinskí vojaci bojujú proti Rusku, ktorého sa Soros už vtedy obával, že sa stane „nacionalistickým národom proti globálnemu poriadku“, ktorý presadzoval v roku 1993. Mocné západné krajiny majú potrebné zbrane a Ukrajina zabezpečuje vojakov na pozemné boje. Skutočnosť, že Soros už desaťročia vopred predvídal  potenciál, ktorý by táto symbióza mohla priniesť na bojisku, pravdepodobne posilní jeho povesť vypočítavého a možno nemilosrdného strategického mysliteľa.

Ako predpovedal Soros, zdá sa, že ukrajinská spoločnosť toleruje vysoký počet obetí súčasného konfliktu s Ruskom. Počas vojny vo Vietname stratili Spojené štáty v priebehu 10 rokov 58 220 ľudí a napriek tomu vojna zaznamenala silný odpor americkej verejnosti. Napriek oveľa vyššiemu počtu mŕtvych v oveľa kratšom časovom období však ukrajinská spoločnosť zaznamenala len málo protestov.

Absenciu protestov na Ukrajine je možné zdôvodniť skutočnosťou, že Ukrajina pozastavila väčšinu občianskej spoločnosti, zakázala opozičné strany a médiá a dokonca zakázala ruskú pravoslávnu cirkev.

Codyho článok poukazuje na to, že v tom istom článku Soros vyzýva na „nový svetový poriadok“. Tento termín je často odsudzovaný mainstreamovými médiami ako konšpiračná teória, ale Soros ho používa otvorene. Cody tiež zdôrazňuje, že Soros vyzýva na „dôsledne globalistický a centralizovaný“ svetový poriadok. Inými slovami, presne ten typ nového svetového poriadku, pred ktorým jeho kritici, ako napríklad maďarský premiér Viktor Orbán, varujú už viac ako desať rokov.

„Jediným základom konania je preto kolektívna bezpečnosť. A v tom spočíva problém. Kolaps sovietskeho impéria vytvoril problém kolektívnej bezpečnosti najvyššej závažnosti. Bez nového svetového poriadku dôjde k neporiadku; To je úplne jasné. Ale kto bude žandárom sveta? To je otázka, na ktorú je potrebné odpovedať,“ píše Soros.

Vo svojom diele Soros načrtáva niektoré zo svojich teórií, odkazujúc na otvorené a uzavreté spoločnosti a „teóriu revolučných zmien“, o ktorej povedal, že ju aplikoval aj na finančné trhy. Miliardár opisuje, ako rozpad Sovietskeho zväzu priniesol nové výzvy pre globálnu bezpečnosť, ale aj nové príležitosti.

Pôvodným poslaním bolo brániť slobodný svet pred sovietskym impériom. Táto misia je zastaraná, ale kolaps sovietskeho impéria zanechal bezpečnostné vákuum, ktoré má potenciál zmeniť sa na „čiernu dieru“. Toto je iný druh hrozby ako tá, ktorú predstavovalo sovietske impérium. Neexistuje žiadna priama hrozba zo strany regiónu pre krajiny NATO. Nebezpečenstvo je v rámci regiónu a týka sa podmienok v rámci štátov, ako aj vzťahov medzi štátmi. Preto, ak má NATO misiu, je to premietnuť svoju moc a vplyv do regiónu a misia je najlepšie definovaná z hľadiska otvorených a uzavretých spoločností.

„Uzavreté spoločnosti založené na národných princípoch predstavujú bezpečnostnú hrozbu, pretože „potrebujú nepriateľa, vonkajšieho alebo vnútorného“. Táto hrozba má však veľmi odlišný charakter od toho, na čo bolo postavené NATO a na boj proti nej je potrebný veľmi odlišný prístup. Je to otázka budovania demokratických štátov a otvorených spoločností a ich umiestnenia do štruktúry, ktorá „vylučuje určité správanie“.

Soros vo svojom článku ( rok 1993) tiež píše, že NATO sa ponáhľa udeliť členstvo krajinám strednej a východnej Európy skôr, ako sa „Rusko zotaví“. Zdá sa, že Soros vníma NATO ako záštitu proti Rusku v čase, keď bola krajina po páde komunizmu stále v chaose.

„Stredoeurópske krajiny sa musia snažiť o plné členstvo v NATO čo najskôr, najlepšie pred tým, ako sa Rusko zotaví. Rusko je proti tomu nie preto, že si zachováva spomienky o svojej bývalej ríši, ale preto, že nevidí žiadnu výhodu vosvojom súhlase. Jeho národná hrdosť bola zranená a už ho nebaví robiť ústupky bez zodpovedajúcich výhod,“ píše Soros.

Architekt globálneho chaosu Soros vo svojom článku takisto uvádza, že je potrebné ponúknuť Japonsku členstvo v NATO s cieľom vytvoriť „nový svetový poriadok“. Bod, ku ktorému tento týždeň prišli bezprecedentné slová z Číny: noviny GlobalTimes uviedli, že Japonsku hrozí, že sa zmení na ázijskú Ukrajinu, ak bude nasledovať strategickú líniu Spojených štátov. „Japonsko by malo byť vyzvané, aby vstúpilo do NATO. Tak by sme mali začiatok architektúry pre nový svetový poriadok, založený na Spojených štátoch ako zostávajúcej superveľmoci a otvorenej spoločnosti ako organizačnom princípe. Skladá sa zo série spojenectiev, z ktorých najdôležitejším je NATO a prostredníctvom NATO Partnerstvo za mier, ktoré zahŕňa severnú pologuľu,“ píše sa v Sorosovom článku.

Ale aby vybudovali svoj „nový svetový poriadok“, na ktorý sa odvoláva Soros, Spojené štáty ťahajú svet do priepasti tretej svetovej vojny.

Ako George Soros riadi americkú explodujúcu vlnu zločinu

Prokurátori financovaní Georgeom Sorosom a ich progresívna politika poháňajú rekordný nárast vrážd, lúpeží a útokov v mnohých veľkých mestách v krajine.

Miliardársky aktivista v tomto článku predkladá aj niekoľko ďalších návrhov vrátane ponuky členstva v NATO Japonsku, pričom jeho cieľom je vytvorenie „nového svetového poriadku“.

„Japonsko by malo byť požiadané, aby vstúpilo do NATO. Potom by sme mali začiatky architektúry pre nový svetový poriadok. Je založená na Spojených štátoch ako zostávajúcej superveľmoci a na otvorenej spoločnosti ako organizačnom princípe. Skladá sa zo série spojenectiev, z ktorých najdôležitejšou je NATO a prostredníctvom NATO Partnerstvo za mier, ktoré opása severnú pologuľu,“ píše.

L‘ ANTIDIPLOMATICO, Remix News

Preklad: dana BystrickÁ

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

3 COMMENTS

 1. Niekto by povedal ze soros je vlastne taky nacek, no?
  urcite je ale 100 percentny egoista
  Vsetci z hlinikarne Slovalco su velmi vdacny tejto sorosovej bande a ich prezidentke
  Uz sa caputova odpojila od plynu, elektriky a predala auto co jazdi na tu hnusnu rusku naftu, nie ?
  vobec ma to neprekvapuje,
  Tak nech si ta hlupa caputova da nosit benzin z ameriky v kanistroch, penazi ma na to dost aj plat

  George Soros 60 minutes – Steve Kroft.
  December 20, 1998
  https://www.youtube.com/watch?v=OT1Qn6COp6Y

  pokud vím, tak jsi odešel

  s tím tvým ochráncem, který přísahal.

  že jsi jeho adoptivní Bůh, ano

  šel ven a pomáhal při

  konfiskaci majetku Židů

  To je pravda.

  ano, myslím, že to zní jako…

  zkušenost, která by poslala spoustu

  lidí na psychiatrickém lůžku na mnoho let.

  let.

  Bylo to těžké?

  vůbec ne vůbec ne

  všech finančních Titánů a

  filantropů 20. století nikdo.

  jsou složitější nebo záhadnější než

  George Soros jako Carnegie J.P. Morgan

  a Rockefellerové, kterým nashromáždil miliardy.

  jen díky bezohledným obchodním rozhodnutím.

  aby se pak otočil a většinu svých peněz rozdal

  aby podpořil své osobní zájmy.

  filozofie, že může pohnout světovými financemi.

  trhy pouhým vyslovením názoru nebo

  destabilizovat vládu tím, že koupí a

  prodávat její měnu, a také se zavázal

  v loňském roce více pomoci lidem v

  Rusku než vláda USA, ale

  George Soros se nyní obává, že si myslí.

  že se světová ekonomika rozpadá na kousky

  a že svět potřebuje, aby se rozpadl ve švech.

  chránit před lidmi, jako je George Soros

  Nyní si můžeme myslet, že je vše v pořádku

  ale faktem je, že systém je v troskách.

  a potřebuje opravit to, co děláte.

  je žádat o nějakou formu regulace, která by

  chránit svět před vámi.

  Jsem hráč a myslím, že všichni hráči

  by měly být regulovány, musí existovat

  pravidla hry

  Vezměte si 81 000 na koupi kupte si čtyřicet osm

  tisíc koupit je 69 000 mňam hned teď

  jeho hedgeový fond Quantum group se pohybuje 14

  miliard dolarů peněz bohatých investorů

  po celém světě každý den hledá

  zisky a odpovídá na to, že ví

  Soros uzavírá obrovské sázky na celé země

  a ekonomik, když loni viděl, že

  trhliny v asijském boomu, začal prodávat

  měnu v Thajsku obchodníci v Hongkongu

  Kongu následovali jeho příkladu, což vyvolalo

  finanční krizi, která uvrhla velkou část

  Asie do deprese v posledních dvou

  letech jste byl obviňován z finanční

  Thajsko Malajsie Indonésie

  Japonska a Ruska po celé

  nad všemi výše uvedenými jste to vy

  mocný ne, myslím, že je tu velký

  nedorozumění premiér

  Malajsie ano

  řekl, že region strávil 40 let

  snažila vybudovat svou ekonomiku a spolu

  přichází podobný smutek se spoustou

  penězi a je po všem nazval vás

  zločince je pro něj jednodušší obvinit nějakého

  vnější síly a pak přiznat, že

  že špatně řídili svou ekonomiku a

  svou měnou francouzské finance

  ministr mluvil o oběšení

  spekulanty na lampách

  Soro říká, že asijské měny by

  by se zhroutily, i kdyby nebyl v

  trhu, byly nadhodnocené, říká

  lidé mají tendenci následovat jeho příkladu, protože

  že byl tak úspěšný, že si myslím, že

  že jsem hrál na viníka všeho.

  Jsem tam v podstatě proto, abych vydělal peníze I

  nemohu a nehledím na sociální

  důsledky toho, co dělám, tento člověk je

  masožravec prvního řádu Jim Grant

  je redaktorem Grantova časopisu o úrokových sazbách

  Observer a jeden z nejvýznamnějších investorů na Wall Street.

  • respektované analytiky, které nikdy neunaví roky
   sledovat Sorose zčásti kvůli
   obrovské sázky, které je ochoten uzavírat na své
   předtuchy, vždycky ho udiví, jak se lidé
   s nimiž pracoval, jeho troufalostí a jeho schopnostmi.
   ochotou podpořit své závazky
   obrovskými částkami peněz
   to způsobuje, že se mu z těla valí krev.
   obyčejných smrtelníků, jako by riskovali dvě
   miliard dolarů v Rusku, když
   Ruský trh se začal rozpadat v roce
   srpnu Soros byl jediným
   největším investorem, kterého označil za amerického
   a požádal strýčka Sama o sedm milionů dolarů.
   dolarů na podporu rublu
   když američtí představitelé nezasáhli.
   Soros napsal dopis finančnímu
   times of London, kde uvedl, že si myslí, že
   že ruská měna by měla být devalvována
   až o 25 procent.
   několik Sorosových slov stačilo k tomu, aby
   vyvolat panický výprodej, který podpořil
   krach, jaké je to mít prohlášení.
   které učiníte, má tak závažný Grievous
   důsledky, myslím, že to vypadá, že
   že v řadě situací můžete
   můžete zaujmout pozici proti měně
   nebo učinit prohlášení
   a celá země se rozpadne
   je to obrovský pocit.
   zodpovědnosti.
   a je to také ponižující zkušenost
   protože se vlastně snažím dělat
   správnou věc a někdy to, co dělám.
   nezamýšlený negativní důsledek, protože to
   se stalo v Rusku jak pro ruské
   pro střední třídu, tak pro Sorose, který o to přišel.
   dvě miliardy dolarů, ať už je to cokoli.
   motivace, nikdo ho nemůže obvinit z toho, že
   chamtivost, že od toho ustoupil.
   každodenního provozu svých podniků
   a nyní rozdává své miliardy s
   se stejným odhodláním, s jakým je vydělal
   v místech, jako je Haiti, země, která má
   méně peněz v bance než on
   [Hudba]
   minulý měsíc přivedl první dámu
   s sebou, aby se podíval na některé
   na projekty, které jeho nadace financuje
   Pan George Soros a hodlá ji porazit
   v nemocnici
   Soros letos plánuje rozdat
   téměř 500 milionů dolarů po celém
   světa
   Bosny, když se zastaví dodávky vody do Sarajeva
   byla přerušena v době vrcholícího obléhání Sarajeva
   byl to právě Soros, kdo vypsal šek porotě.
   potrubí přes opuštěnou
   dálničním tunelem pět milionů dolarů
   dopředu může být cennější než 50
   dolarů o rok nebo dva později
   Velvyslanec Richard Holbrook zprostředkoval
   mír v Bosně na jednom místě
   po datu a mírové dohody v
   Bosně v roce 1995 za značnou
   dobu George věnoval více
   peníze
   na provádění mírových dohod, pak
   americká vláda měla, jen mohl
   postupovat tak rychle, že v Rusku přislíbil
   sto milionů dolarů na pomoc
   vědcům, kteří by jinak mohli prodat
   své odborné znalosti zájemcům, jako je Írán nebo
   skála ve východní Evropě, kterou vzdělal.
   novou generaci a na Ukrajině utratil
   miliony na přeškolení starých sovětských
   armády
   v centru George Sorose je
   vrozený rozpor, který je který je
   na jedné straně jste vy jste vy jste
   kapitalista, který se nestará o
   sociální důsledky svého jednání a na druhé straně
   https://www.youtube.com/watch?v=OT1Qn6COp6Y

   • na druhou stranu jste filantrop.
    který se stará pouze o sociální důsledky
    jak vyřešíte rozpoznávání těchto dvou věcí?
    že jako soutěžitel musím
    soutěžit, abych zvítězil, jako člověk mohu I
    Mám starost o společnost v
    v níž žiji, což George Soros jsem
    mluvím s amorálním Georgem Sorosem.
    nebo o morálním Georgi Sorosovi
    je to jeden člověk
    je jeden člověk, který se v určitém okamžiku zapojil do
    amorální činnosti a že zbytek
    čase se snaží být morální, aby pochopil
    složitosti a rozpory v
    jeho osobnosti se musíte vrátit k
    na samý začátek do Budapešti, kde
    se George Soros před 68 lety narodil
    rodičům, kteří byli bohatí a vzdělaní
    a Židé, když nacisté obsadili
    Budapešť v roce 1944 otec George Sorose
    byl úspěšný právník, který žil na
    na ostrově v Dunaji a rád se
    dojížděl do práce na veslici, protože věděl, že
    že Židy čekají problémy
    rozhodl se rozdělit svou rodinu.
    koupil jim falešné doklady a podplatil je.
    vládního úředníka, aby vzal 14 let
    George Sorose a odpřísáhl mu, že je to on.
    je jeho křesťanský kmotřenec, ale přežil
    neslo vysokou cenu, zatímco stovky
    tisíce maďarských Židů bylo
    do táborů smrti
    George Soros doprovázel své falešné
    kmotra na jeho určených obchůzkách
    a zabavoval Židům majetek
    toto jsou fotografie z roku 1944, které ukazují, co
    se stalo přátelům George Sorose a
    sousedů v Evropě
    Maďarský Žid
    který unikl holocaustu tím, že se vydával za
    křesťanské pravice
    a
    jste se dívali
    že spousta lidí byla poslána do
    táborů smrti, když vám bylo 14 let.
    a já bych řekl, že to je moment kdy můj
    charakter byl vytvořen takovým způsobem, že jeden
    by měl myslet dopředu, měl by pochopit.
    a předvídat události
    a člověk je ohrožen, to bylo
    obrovská hrozba zla, myslím tím tohle.
    byla velmi osobní zkušenost se zlem
    Chápu to tak, že jsi vyšel ven
    s tím svým ochráncem, který přísahal.
    že jste jeho adoptivní Bůh, ano.
    šel ven a pomáhal při
    konfiskaci majetku Židů
    To je pravda.
    Myslím, že to zní jako…
    zkušenost, která by poslala spoustu
    lidí na psychiatrickém lůžku na mnoho let.
    let.
    Bylo to těžké?
    ne, vůbec ne, vůbec ne, možná jako
    jako dítě nevidíte, že by se to mohlo stát.
    souvislost
    ale byl to problém.
    vůbec žádný pocit viny ne pro
    například že jsem Žid a tady jsem
    a dívám se, jak tihle lidé odcházejí, mohl bych stejně tak
    klidně být tam, měl bych tam být.
    nic z toho.
    Samozřejmě, že jsem
    bych mohl být na druhé straně nebo bych mohl být
    ten, od koho se ta věc dostává.
    vzít pryč.
    ale
    Nemělo smysl, abych byl.
    tam být, protože
    že to bylo…
    .
    no vlastně vtipné, že je to prostě jako
    na trzích, že kdybych tam nebyl.
    samozřejmě, že jsem to nedělal, ale někdo.
    ale někdo jiný by to odnesl.
    Každopádně univerzita, ať už jsem tam byl já nebo
    byl jsem jenom divák.
    byl odváděn
    takže jsem se na tom nijak nepodílel.
    majetku
    takže jsem neměl žádný pocit viny, že?
    věřící ne
    věříte v Boha ne

    Soros nám řekl, že věří, že Bůh byl
    stvořen člověkem, ne naopak
    což je možná důvod, proč si myslí, že může vyhladit
    nedokonalosti světa
    když jsme s ním jeli na Ukrajinu, byl
    chovali jako k návštěvě hlavy státu
    a byl přijat prezidentem
    pak ho přijal premiér
    ministr a nakonec centrální banka 20
    v hotovosti, dokonce mu dovolili podívat se na
    účetních knih a požádali ho o radu spoustu
    lidí chce rady George Sorose
    naposledy jihoafrický prezident
    Nelson Mandela skutečně prezidentem
    Mandela
    mě požádal
    jak by se mohla Jihoafrická republika chránit
    proti spekulantům, jako jste vy
    a já mu řekl, že jsem mu napsal memorandum.
    a snažil se mu dát nejlepší radu, jakou jsem mohl
    mohl
    jak
    jak snížit expozici
    Jižní Afriky spekulativním útokům
    to je to staré „zastavte mě, než“.
    zabiješ znovu, říkáme, že je to správný přístup.
    tohle je to, co můžete udělat, abyste mě zastavili
    ať už já nebo někdo jiný
    dělá cokoli, co se děje v
    na trzích, ve skutečnosti nemá žádný význam.
    na výsledek nemám pocit, že by to mělo nějaký vliv.
    vinu, protože jsem se zapojil do modelu
    činnosti, která nemá mít
    nic společného s pocitem viny
    Součástí důvodu, proč je tak bohatý, je to, že
    Sorosovy hedgeové fondy působí v offshorech
    na Nizozemských Antilách, aby se vyhnuly
    kontrole ze strany Komise pro cenné papíry a burzy.
    Komise pro cenné papíry, takže i když Soros říká
    Kongresu a ministerstvu financí, že hedgeové fondy
    že fondy musí být regulovány, aby se zastavil
    globální krizi, sám se pravidlům vyhýbá
    proč Američané nemohou
    investovat do kvantového fondu, je to
    offshore fond, proč je to proto, že
    fond není registrován pro cenné papíry
    je to Komise pro burzu
    ehm, takže ehm.
    uh nemáme licenci k podnikání.
    ve Spojených státech, že ano
    protože protože nejsme registrovaní to
    je dobrý důvod, proč říkají Komise
    protože je pro nás výhodnější
    provozovat činnost bez ní, takže v některých ohledech je to
    uniknout regulaci ano, to je pravda
    ale vy jste tady seděli a mluvili
    o potřebě regulace ano a
    ať už budou zavedeny jakékoli regulace, budeme
    poslouchat budeme budeme budeme už
    potvrdili, že se podřídíme všemu
    pokud příjemci Sorosových miliard.
    nerozumí složitostem SEC.
    pravidel a offshore hedgeových fondů, které mají
    chápou, co pro ně udělal
    prezident Haiti čte jeho nový
    knihu Krize globálního kapitalismu a
    stejně tak prezident Clinton bude všechny
    pozornost kazí George Soros George
    Soros je svým způsobem uh je Donald Trump
    bez pokory
    Jeden z vašich finančních manažerů nám řekl, že uh uh
    že víte, že George opravdu
    myslí, že je bůh, myslím, že když si myslíte.
    že jste Bůh a že se chystáte
    finanční trhy, určitě přijdete
    Takže fakt, že nejsem na mizině, je ten, že se mi podařilo přijít na mizinu.
    ukazuje, že nevěřím, že jsem Bůh.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás