fbpx
- Reklama -
DomáceÚstavný súd odobril zmenu zákona pri odvolávaní predsedu Súdnej...

Ústavný súd odobril zmenu zákona pri odvolávaní predsedu Súdnej rady

-

Ústavný súd odobril zmenu zákona pri odvolávaní predsedu Súdnej rady

Košice 11. mája (TASR) – Ústavný súd (ÚS) nevyhovel návrhu vyhlásiť za protiústavnú časť zákona, ktorá upravuje odvolávanie predsedu Súdnej rady a jeho vzdanie sa funkcie. Zmenu zákona o Súdnej rade, ktorú prijala Národná rada (NR) SR v marci 2020, napadla skupina opozičných poslancov. Ústavný súd rozhodol na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna.

- reklama -

Opoziční poslanci namietali text zákona, podľa ktorého Súdna rada môže predsedu odvolať, „ak jeho zotrvaním vo funkcii môže byť vážne ohrozená dôveryhodnosť súdnictva alebo dobrá povesť súdnictva“. „Takáto vágna a neurčitá právna úprava možnosti odvolania najvyššieho predstaviteľa sudcovskej samosprávy predstavuje pri jej voľnom extenzívnom výklade mimoriadne nebezpečný a zneužiteľný prostriedok pri procese odvolávania predsedu Súdnej rady,“ uvádza sa v podaní na ÚS.

Poslanci tiež kritizovali úpravu, podľa ktorej funkcia predsedu, ako aj člena Súdnej rady zaniká dňom nasledujúcim po dni doručenia príslušného oznámenia.

ÚS v stredu zároveň odmietol návrh Okresného súdu Bratislava II na posúdenie ústavnosti ustanovenia zákona o Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), ktoré sa týka práva k niektorým nehnuteľnostiam.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás