fbpx
DomáceÚŠP pod vedením Lipšica opäť ,,skóruje": Sudca ŠTS prerušil...

ÚŠP pod vedením Lipšica opäť ,,skóruje“: Sudca ŠTS prerušil stíhanie v kauze Očistec, obrátil sa na Ústavný súd SR

-

ÚŠP pod vedením Lipšica opäť ,,skóruje“: Sudca ŠTS prerušil stíhanie v kauze Očistec, obrátil sa na Ústavný súd SR

Bratislava 24. októbra (TASR) – Samosudca banskobystrického pracoviska Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) prerušil trestné stíhanie v kauze Očistec. Podal návrh na začatie konania pred Ústavným súdom SR. TASR to potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, upozornil na to Denník N. Ústavný súd nemá na rozhodnutie stanovenú lehotu. Špeciálnej prokuratúre rozhodnutie zatiaľ nedoručili.

- reklama -

„Samosudca ŠTS 19. októbra na základe príslušného ustanovenia Trestného poriadku prerušil trestné stíhanie v tejto trestnej veci, pretože sa domnieva, že všeobecne záväzný právny predpis nižšej právnej sily, ktorého použitie je v danej trestnej veci rozhodujúce pre rozhodovanie o vine a treste, je v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom vyššej právnej sily a s medzinárodnou zmluvou,“ priblížila hovorkyňa. Samosudca preto podal návrh na začatie konania pred Ústavným súdom SR.

Dôvodom je možné narušenie práva obvineného na spravodlivý proces a na účinný prostriedok nápravy. A to v súvislosti s tým, že právny predpis nižšej právnej sily neumožňuje, aby v prípade existencie zaujatosti na strane orgánu štátu, v tomto prípade Úradu špeciálnej prokuratúry, bol tento orgán, respektíve jeho predstavitelia, v trestnom konaní vylúčení.

Úradu špeciálnej prokuratúry predmetné rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu doposiaľ nebolo doručené. „O jeho existencii vie iba z médií, preto by bolo predčasné konkrétne naň reagovať,“ povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

„Termín prerokovania danej veci aktuálne nemožno určiť. Ústavný súd nemá stanovenú lehotu na rozhodnutie v merite danej veci,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Ústavného súdu SR Martina Ferencová.

Prokurátor podal vlani v kauze Očistec obžalobu na 11 obvinených osôb z celkovo 20 skutkov. Rozsah obžaloby je 181 strán, vyšetrovací spis obsahuje 46 zväzkov, celkovo vyše 18.500 strán. Trestné veci viacerých obvinených boli vylúčené na samostatné trestné konanie.

Na pojednávaní v pondelok čítali výpoveď expríslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Tótha z prípravného konania. Obžalovaný Marian K. spochybnil jeho dôveryhodnosť. Zároveň súdu predložil výpoveď Tótha z iného trestného konania, ktorá má podľa neho odporovať v pondelok prečítanej výpovedi. Tóth v septembri pred senátom ŠTS vypovedať odmietol

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Očistec zadržala v roku 2020 viacerých policajných exfunkcionárov vrátane policajného exprezidenta Tibora G. Skupina mala pôsobiť okolo nitrianskeho podnikateľa Norberta B.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás