fbpx
NázoryUSA posilnia ukrajinskú protivzdušnú obranu balíkom zbraní v hodnote...

USA posilnia ukrajinskú protivzdušnú obranu balíkom zbraní v hodnote 2,6 miliardy dolárov

-

USA posilnia ukrajinskú protivzdušnú obranu balíkom zbraní v hodnote 2,6 miliardy dolárov

Bidenova administratíva v utorok uviedla, že vyčlení ďalších 2, 6 miliardy dolárov na vojenskú pomoc Ukrajine, pričom upresnila, že poskytne systémy protivzdušnej obrany, ktoré zahŕňajú nákladné autá so zbraňami a laserom navádzané zbrane, aby čelila neúprosnému ruskému používaniu bezpilotných lietadiel.

Balík zahŕňa vybavenie v hodnote približne 500 miliónov dolárov z amerických vojenských zásob na okamžitý alebo krátkodobý transfer plus 2,1 miliardy dolárov v zbraniach, ktoré administratíva objedná pomocou Kongresom schváleného fondu, známeho ako Iniciatíva bezpečnostnej pomoci Ukrajine, uviedli americkí predstavitelia. Dodanie týchto položiek je pravdepodobne vzdialené na mesiace.

Celkovo administratíva prisľúbila Ukrajine vojenskú pomoc vo výške viac ako 35 miliárd dolárov od začiatku ruskej invázie pred takmer 14 mesiacmi. Minister zahraničných vecí AntonyBlinken vo vyhlásení uviedol, že záväzok protivzdušnej obrany „umožní Ukrajine pokračovať v statočnej obrane proti nevyprovokovanej a neoprávnenej vojne Ruska“. Dodal, že kým Moskva neskončí svoju inváziu, „Spojené štáty a naši spojenci a partneri budú stáť jednotne s Ukrajinou tak dlho, ako to bude potrebné“.

Verejná podpora úsilia administratívy medzi niektorými republikánmi klesla, hoci väčšina v Kongrese naďalej podporuje robustný program pomoci, pričom členovia oboch strán tvrdia, že Spojené štáty a ich spojenci musia urobiť ešte viac.

Utorkové oznámenie prichádza v čase, keď pokračujú intenzívne boje vo východoukrajinskom regióne Donbas, ktoré predstavitelia Pentagonu vyhodnotili tak, že konflikt sa dostal do krvavej patovej situácie, keďže obe strany sa pripravujú na útok s jarným odmäkom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval Spojeným štátom za ich nové „rozsiahle“ nasadenie zbraní a na Twitteri uviedol, že jeho krajina, hoci sa pripravuje na oslobodenie územia okupovaného Ruskom, si cení „neutíchajúcu“ podporu prezidenta Bidena a amerického ľudu.

Väčšina zbraní, ktoré sa sťahujú z amerických zásob, je Ukrajincom známa. Zahŕňajú muníciu pre raketový systém protivzdušnej obrany Patriot, ktorý administratíva prisľúbila Ukrajine koncom minulého roka. Ukrajinskí vojaci nedávno absolvovali výcvik pokročilého systému na vojenskom stanovišti v Oklahome.

Balík obsahuje 155 mm a 105 mm delostrelecké náboje, 120 mm mínometné náboje a 120 mm a 105 mm tankovú muníciu, uviedol Pentagon. Zahŕňa tiež protipancierové zbrane,známe ako rakety TOW, 400 granátometov a 200 000 nábojov. Pentagon tiež posiela ďalších 11 taktických vozidiel, aby umožnil vytiahnutie ťažkej techniky a 61 tankovacích vozidiel, uviedli predstavitelia obrany.

Pentagon použije 2,1 miliardy dolárov z Iniciatívy bezpečnostnej pomoci Ukrajine a objedná deväť nákladných vozidiel vyzbrojených 30 mm zbraňami a 10 laserom navádzanými raketovými systémami. Obe sú určené na zostrelenie nepriateľských bezpilotných lietadiel, uviedli predstavitelia.

Rusko vedie útok na ukrajinskú civilnú infraštruktúru pomocou jednosmerných bezpilotných lietadiel dodaných Iránom, ktoré lietajú nízko a pomaly, čo sťažuje ich odhalenie niektorým protivzdušným obranám. Ukrajinské sily by mohli použiť laserom navádzané rakety aj na zacielenie menších dronov, ktoré bzučia na frontových líniách, sledujú ich pozície a robia ich zraniteľnými voči delostreleckým útokom.

Balík Iniciatívy bezpečnostnej pomoci Ukrajine zahŕňa aj peniaze na nákup 30 mm a 23 mm protilietadlovej munície a 122 mm munície pre raketomety sovietskeho typu, uviedli predstavitelia obrany.

Hoci Pentagon dal Ukrajine niekoľko húfnic, americká munícia je nekompatibilná s mnohými jej delostreleckými systémami zo sovietskej éry a americkí výrobcovia takéto náboje nevyrábajú. Jedným z riešení, povedal predstaviteľ obrany USA, je využiť existujúce globálne zásoby na lov munície, ktorú niektoré krajiny držia v zálohe. Je to časovo náročné úsilie.

„Budeme pokračovať v obstarávaní týchto spôsobilostí pre Ukrajincov, pretože si uvedomujeme, že stále majú veľa vybavenia sovietskeho typu a ak ho dokážeme udržať v boji, môžeme umožniť ich účinnosť“, povedal predstaviteľ pod podmienkou anonymity podľa základných pravidiel stanovených Pentagonom.

Ukrajinskí velitelia spaľujú obrovské množstvo munície v neustálej výmene delostreleckej paľby, čo spôsobuje nedostatky a obavy medzi frontovými jednotkami, že nebudú mať dostatok na podporu svojej protiofenzívy a zatlačenie ruských síl, ktoré sú lepšie zásobené.

The Washington Post, 3. apríla 2023

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás