fbpx
ZahraničnéUSA: Dodávka tankov Abrams na Ukrajinu môže trvať až...

USA: Dodávka tankov Abrams na Ukrajinu môže trvať až dva roky

-

USA: Dodávka tankov Abrams na Ukrajinu môže trvať až dva roky

        Washington 23. februára (TASR) – Dodávka amerických tankov typu M1 Abrams na Ukrajinu by mohla trvať až dva roky. Vo štvrtok to uviedla štátna tajomníčka ministerstva obrany Spojených štátov Christine Wormuthová. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.


        Americký prezident Joe Biden na konci januára potvrdil, že Spojené štáty pošlú Ukrajine 31 tankov Abrams M1. Dodávku v hodnote 400 miliónov dolárov mali podľa pôvodných plánov zrealizovať v priebehu niekoľkých mesiacov.


        Wormuthová však pre televíziu CNN povedala, že v súčasnosti sa stále vypracúvajú plány, ako presne by sa dodávka tankov na Ukrajinu mala uskutočniť. Americké ozbrojené sily „hľadajú tú najrýchlejšiu cestu, ako dostať tanky k Ukrajincom“, priblížila s tým, že určite nepôjde o záležitosť týždňov či niekoľkých mesiacov.


        Podľa štátnej tajomníčky sa americká armáda zaoberá možnosťami, v rámci ktorých by bolo možné dodať Ukrajine tanky za menej ako dva roky či jeden a pol roka, „je však potrebné dôkladne zvážiť všetky klady a zápory“.


        The Guardian uvádza, že medzi možnosťami, ktoré predstavili americkému ministrovi obrany Lloydovi Austinovi, bol aj variant vyrábania tankov nanovo. Ďalšie možnosti podľa Wormuthovej zahŕňajú aj iné krajiny, ktorým USA svoje tanky už predali, čo by síce dodávku tankov Ukrajine urýchlilo, ale mohlo by to „narušiť vzťahy s niektorými dôležitými spojencami“.


        Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane vyzval krajiny Západu, aby sľúbené tanky poslali Ukrajine čo najrýchlejšie a vo vysokom počte, aby sa ukrajinské jednotky dokázali účinne brániť voči ruskej agresii.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás