fbpx
ZahraničnéUSA chcú údajne umiestniť v Austrálii bombardéry B-52; Čína...

USA chcú údajne umiestniť v Austrálii bombardéry B-52; Čína to kritizuje

-

USA chcú údajne umiestniť v Austrálii bombardéry B-52; Čína to kritizuje

Canberra 31. októbra (TASR) – Spojené štáty plánujú umiestniť v severnej Austrálii bombardéry B-52 schopné niesť jadrové zbrane, informovala v pondelok austrálska televízia ABC. Čína v reakcii obvinila Washington z narúšania mieru a stability v regióne. TASR správu prevzala od agentúry AP.

- reklama -

USA pripravujú vybudovanie špeciálnych zariadení pre šesť týchto bombardérov dlhého doletu na austrálskej leteckej základni Tindal na území Severného teritória, uviedla ABC. O časovom rámci výstavby sa nezmienila.

Tindal sa nachádza asi 300 kilometrov južne od pobrežného mesta Darwin, kde na základe bilaterálnej dohody z roku 2012 trávia tisíce príslušníkov americkej námornej pechoty každoročne približne šesť mesiacov.

Austrálsky premiér Anthony Albanese v pondelok na tlačovej konferencii neodpovedal priamo na otázku, či USA umiestnia bombardéry v Austrálii. Hovoril len všeobecne o vojenskej spolupráci oboch krajín.

Vzdušné sily USA pre ABC uviedli, že schopnosť umiestniť americké bombardéry v Austrálii je jasným signálom pre protivníkov i známkou integrácie austrálskeho a amerického vojenského letectva.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí pred novinármi zdôraznil, že obranná a bezpečnostná spolupráca oboch krajín „by nemala cieliť na žiadnu tretiu stranu ani poškodzovať záujmy tretích strán“. USA by podľa neho mohli svojím konaním vyvolať preteky v zbrojení v regióne. Čína ich však spolu s Austráliou vyzýva, aby namiesto toho „urobili niečo, čo prispeje k regionálnemu mieru a stabilite a posilní vzájomnú dôveru medzi krajinami“.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás