fbpx
DomáceÚS: Uznesením o väzbe NS porušil právo bývalého štátneho...

ÚS: Uznesením o väzbe NS porušil právo bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Radka Kuruca

-

ÚS: Uznesením o väzbe NS porušil právo bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Radka Kuruca

Košice 7. januára (TASR) – Najvyšší súd (NS) SR uznesením o väzobnom stíhaní z augusta minulého roku porušil základné právo bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Radka K. obvineného z korupcie v rámci policajnej akcie Mýtnik III. Na základe ústavnej sťažnosti Radka K. o tom rozhodol senát Ústavného súdu (ÚS) SR.

Uznesením NS bolo podľa ÚS „porušené základné právo sťažovateľa nebyť stíhaný a pozbavený osobnej slobody inak ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanoví zákon“. Tretí senát ÚS pod vedením sudcu Roberta Šorla tak rozhodol na neverejnom zasadnutí 21. decembra, pričom zrušil uznesenie NS zo 16. augusta. NS je zároveň povinný nahradiť sťažovateľovi trovy konania v sume 460 eur. Vo zvyšnej časti sťažnosti ÚS nevyhovel.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala a obvinila Radka K. z korupčnej trestnej činnosti 4. augusta. O jeho väzobnom stíhaní rozhodol NS, ktorý zrušil predchádzajúce rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku o jeho prepustení. Z väzby ho prepustili na základe príkazu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) 22. októbra, „keďže v jeho prípade pominul dôvod kolúznej väzby“. Vyšetrovateľ NAKA obvinil z korupčnej trestnej činnosti v rámci akcie Mýtnik III dovedna osem osôb.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás