fbpx
DomáceÚS: Najvyšší súd uznesením týkajúcim sa kauzy Fatima porušil...

ÚS: Najvyšší súd uznesením týkajúcim sa kauzy Fatima porušil práva Moniky Jankovskej

-

ÚS: Najvyšší súd uznesením týkajúcim sa kauzy Fatima porušil práva Moniky Jankovskej

Košice 6. apríla (TASR) – Uznesením Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý v septembri 2021 presunul kauzu Fatima z Okresného súdu Trenčín na Okresný súd Trnava, došlo k porušeniu práv bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky J. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý zrušil uznesenie NS a vec mu vrátil na ďalšie konanie.

O ústavnej sťažnosti Moniky J., ktorá je v kauze Fatima obžalovaná, rozhodol 30. marca na neverejnom zasadnutí štvrtý senát ÚS pod vedením predsedu Miroslava Duriša. Uznesením NS bolo porušené základné právo sťažovateľky na súdnu a inú právnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie. V ďalšej časti ústavnej sťažnosti ÚS nevyhovel.

Ako v minulosti pre TASR uviedol obhajca obžalovanej Peter Erdös, v sťažnosti namietali nesplnenie podmienok na to, aby bol prípad odňatý zákonnému sudcovi Okresného súdu Trenčín a pridelený na Okresný súd Trnava. „Namietame najmä proces, ako k tomu došlo. Rozhodovalo sa na základe návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Zároveň namietame spôsob, akým sa Najvyšší súd s návrhom vyrovnal,“ konštatoval. ÚS podľa neho predbežným opatrením nariadil Okresnému súdu Trnava v trestnej veci, aby sa zdržal akýchkoľvek úkonov.

Okrem bývalej štátnej tajomníčky ministerstva Moniky J. čelia obžalobe podanej pre zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Róbert K. a Peter V.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás