NázoryUkrajinský dlh a čeľuste západných financií

Ukrajinský dlh a čeľuste západných financií

-

Ukrajinský dlh a čeľuste západných financií

Na začiatku ruskej invázie bola Ukrajina už vo veľmi komplikovanej hospodárskej situácii: v roku 2021 už platby zahraničného dlhu dosiahli hranicu 30 – 40 % ročného hospodárskeho rozpočtu krajiny a dosiahli štátny dlh a štátom garantované dlhy na úrovni 97,9 miliardy dolárov vrátane zahraničného dlhu vo výške 57,2 miliardy dolárov (takmer 50 % hrubého domáceho produktu). Je pravda, že Kyjev nemá prvenstvo zahraničného dlhu, ak porovnáme ukrajinské čísla s číslami iných krajín, ak tak urobíme s prípadmi ako Taliansko alebo Grécko.

Ukrajinskými financiami otriasla pandémia, ale napriek všetkým chronickým problémom v Kyjeve v posledných rokoch sa nič nevyrovná úderu, ktorý dostali ukrajinské účty s útokom, ktorý sa začal 24. februára.

Určite sa veľa diskutovalo o tom, ako by USA a západná Európa mali Kyjev finančne podporiť: zrušením časti zahraničného dlhu Ukrajiny a uplatnením moratória na splácanie dlhov a úrokov. Zdalo sa, že je to logická voľba pre USA a západnú Európu: Nikto sa však neponáhľal urobiť Ukrajine žiadne ústupky.

Až v júli minulého roka sa objavil plán na urovnanie otázky ukrajinského dlhu:Je paradoxné, hoci je to objektívna skutočnosť, že diskusia o možnom predĺžení termínu splátok zahraničného dlhu sa riešila po piatich mesiacoch vojny: Možno „zahraniční partneri“ Ukrajiny už kládli kríž na Kyjev a snažili sa získať výsledky z predchádzajúcich ponúkaných úverov?

Od začiatku roka 2022 sa Ukrajine podarilo vyplatiť zahraničným veriteľom celkovo 1,5 miliardy dolárov v podmienkach extrémnej krízy a nedostatku likvidity spôsobenej vojnou.

Čo však Kyjev získal z koordinovaného pozastavenia úverov? Dňa 11. augusta bolo oznámené, že skupina investičných fondov – ako napríklad Blackrock Inc. Fidelity International, Amia Capital a Gemsstock Ltd – ktorí tvoria asi 75% zahraničného dlhu Kyjeva, súhlasili s blokovaním platieb dlhopisov a kapitálu pre Ukrajinu v celkovej výške 19,6 miliardy dolárov do konca roku 2023.

14. septembra Ukrajina tiež podpísala memorandum požadujúce zablokovanie platieb dlhov krajinám G7: Toto číslo predstavuje            3 miliardy dolárov a uplynutie obdobia zmrazenia do konca roka 2023.

Tri miliardy dolárov je malé číslo: Zmrazenie amerických investičných fondov sa v skutočnosti týka značného čísla 20 miliárd dolárov, avšak, ako uvádza Financial Times, analytici Dragon Capital v Kyjeve vypočítali, že dočasné pozastavenie platieb prinesie ukrajinským pokladniciam úspory vo výške približne 6 miliárd dolárov. Pre porovnanie – Kyjev už tento rok zvýšil svoje vojenské výdavky na 8,3 miliardy dolárov, a to len za jeden rok vojenskej akcie. Avšak ako dlho bude vojna trvať? A to nehovoriac o hospodárskych škodách spôsobených paralýzou stoviek spoločností. 9 miliárd ušetrených amerických a európskych úverov je smiešne číslo, ak vezmeme do úvahy všetky ukrajinské straty, ktoré už dosahujú stovky miliárd.

Najväčším problémom sú však stále termíny. Odloženie, na ktorom sa dohodli americkí a európski veritelia, bude trvať len do konca roka 2023, čo Kyjevu poskytne o niečo viac ako rok.

S reštrukturalizáciou dlhu, ktorú v roku 2015 uskutočnila bývalá ministerka financií Ukrajiny Natalia Jaresko, sa Kyjevu podarilo odložiť platbu vo výške 19 miliárd dolárov, ktorá sa očakávala v rokoch 2015 – 2023: platba veľkej časti tohto čísla – 15,5 miliardy dolárov – bola v skutočnosti presunutá do obdobia 2019 – 2027. Zostávajúca suma – 3,8 miliardy – by sa reštrukturalizovala podľa vzorca, ktorý by Ukrajine umožnil splácať dlh vo vzťahu k percentu jej hospodárskeho rastu.

Sústreďme sa na tieto paradoxné podmienky: Rok a pol predĺženia splácania zahraničného dlhu v stave totálnej vojny a dilatácia zo štyroch na sedem rokov za stavu vnútorného konfliktu nízkej intenzity! Nebolo by vhodné uvažovať o možnom návrate Natalie Jareškovej namiesto súčasného ministra financií, ktorého si vybral Vladimír Zelenskyj?

To by však takisto nepomohlo, pretože mnohí americkí a európski investori už neveria Kyjevu tak ako v roku 2015. Je dôvodné vzniesť pochybnosti aj o tom, či USA a Európska únia opustili Ukrajinu. Odôvodnenie tohto záveru nie je zložité: Napríklad Medzinárodný menový fond sa ešte nevyjadril k žiadosti Ukrajiny o revíziu splatnosti svojich dlhov napriek tomu, že veľká časť pohľadávok MMF pozostáva z finančných zdrojov Spojených štátov a západnej Európy a kroky Medzinárodného menového fondu sú dôležitým ukazovateľom dôvery zo strany súkromných veriteľov, ako fond Blackrock.

Súčasné úvery Medzinárodného menového fondu sú presne dostatočné na to, aby umožnili Kyjevu splatiť staré dlhy MMF. Táto podpora pre Ukrajinu sa však zdá byť zvláštna: Už v roku 2024 budú západné investičné fondy opäť profitovať z podpory ponúknutej Ukrajine a podmienok, ktoré sú jej uložené.

19. septembra sa Vladimír Zelenskyj stretol prostredníctvom videokonferencie s riaditeľom blackrockového fondu Larrym Finkom, s ktorým diskutoval o tom, ako prilákať investície na obnovu Ukrajiny. Je teda pravdepodobné, že náklady na pozastavenie platieb budú pozostávať z exkluzívnych podmienok pre aktivity spoločnosti Black Rock na Ukrajine.

L’ANTIDIPLOMATICO

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás