fbpx
KomentáreUkrajina(Amerika) vs. Rusko: Je to zlé, ale je tu...

Ukrajina(Amerika) vs. Rusko: Je to zlé, ale je tu nádej. Aká? Historia nám ukázala

-

Ukrajina(Amerika) vs. Rusko: Je to zlé, ale je tu nádej. Aká? Historia nám ukázala

Tento komentár, resp. úvaha je len stručným zhrnutím toho, čo o ukrajinsko(americko) – ruskom konflikte vieme a má skôr poukázať na kritické myslenie a zorientovanie sa, a nie na agresívne preferovanie jednej, alebo druhej „pravdy“. Táto úvaha sa nezaoberá skutočnou pravdou, pretože tú možno pozná 10 ľudí na svete a ostatní sme len divákmi a štatistami v pretekoch dvoch druhov propagánd. Či už tej mainsteamovej – tzv. prozápadnej, alebo alternatívnej, tzv. proruskej. Naozaj je to jedno, ktorej budeme veriť, pretože ani jedna nepovie 100%nú pravdu.

Čo vieme

Vieme však, že 24. februára 2022, o 5:00 ukrajinského času (3:00 SEČ) Rusko spustilo vojenskú ofenzívu na Ukrajinu. Putin ju nenazval „vojnou“, ale špeciálnou vojenskou operáciou“, čo je asi pre bežného občana najmä Európy a hlavne Slovenska úplne jedno, ako sa to bude nazývať. Neďaleko nás lietajú rakety, guľky a lietajú stíhačky. To je fakt, to vieme, nepoprela to ani jedna strana.

- reklama -

Ďalším faktom je to, že Európska únia spustila rovnakú „paľbu“ sankcií, ktoré zaúčinkovali jedine na brutálny rast cien v celej Európe. Pravda? Pravda, pretože to v plnej paráde pociťujeme.

Faktom je aj to, že mnohé štáty, ako Turecko, Čína, India, v EÚ z časti Maďarsko a mnohé ďalšie štáty, tzv. „nedemokratického“ sveta sa do tejto záležitosti nehrnú a skôr pozerajú na vlastné záujmy, ako na tom profitovať. Samozrejme aj na Západe majú z toho isté kruhy určitý profit a to nie je úvaha, ale opäť fakt. Po tom koľko zbraní poslali štáty na Ukrajinu, je jasné, že ich zásoby budú musieť jedného dňa doplniť, takže na rad neskutočných ziskov prišli zbrojovky (hlavne tie americké), ktoré vystriedali neskutočné zisky Pfizeru.

Každé „prečo“ má svoje „lebo“!

Keď sa pozrieme na mapu sveta a vojenských základní NATO okolo Ruska všetci vidíme, že asi niečo nie v poriadku a akási reakcia zo strany Ruskej federácie mohla byť jedného dňa očakávaná. Tou pomyselnou červenou čiarou bola pravdepodobne Ukrajina, ktorá po zvolení Zelenského za prezidenta sa tak trochu ľudovo povedané „utrhla z reťaze“.

Zdroj: Pravda

Rok 2014 a Krym bude asi zbytočné teraz rozoberať. Keď si ho Rusi vzali späť, okrem klasicky pohoršujúcich fráz EÚ a USA a pár neškodných sankcií voči Rusku sa nič zásadné pre bežného Slováka (Európana) neudialo. Ten „superdemokratický“ západný svet sa pohoršoval, ale vo finále to akceptoval.

Posledné dni, čo je možno ranou prozápadnej propagandy, ktorá nahrala tej proruskej, je vymazanie videa z webového archívu televízie TA3. Svetovo uznávaný ekonóm, varený-pečený v amerických politických a mediálnych kruhoch Jeffrey Sachs povedal svoj pragmatický názor, s ktorým zrejme slovenský mediálny svet nepočítal.

Zdroj: Google (po kliknutí na odkaz sa zjavil obrázok nižšie)
Zdroj: TA3

Link, ktorý od istého momentu prestal fungovať:

https://www.ta3.com/clanok/258277/tak-takto-cesta-k-mieru-na-ukrajine-nevedie-cez-zbrane-ale-cez-diplomaciu-hovori-americky-ekonom-jeffrey-sachs

Čo povedal Sachs?

Sachs veľmi stručne povedal to, o čom na Slovensku hovorí najmä Robert Fico parafrázou: „Vojnu na Ukrajine nemožno ukončiť vyzbrojovaním (Ukrajiny) a kde sa podeli všetci diplomati sveta, ktorých úlohou je riešiť problémy diplomatickou cestou a nie cestou vojenskou…“

Po vymazaní článku a videa z archívu súkromnej televízie TA3 sa nestalo nič iné, ako to, že video sa aj tak dostalo vonku, stalo sa z neho „underground“ a aj tak celé Slovensko si mohlo pozrieť, čo bolo povedané, z čoho Čaputová, Heger a Naď zrejme radosť nemajú. Počuli sme v televízii hlavného prúdu iný názor a ukázalo sa, že je to naozaj momentálne zakázané! Bežný človek s úsudkom a kritickým myslením sa musí zamyslieť, ako taký gól do vlastnej brány si mainstream mohol streliť?!

Alebo to bolo nárokom, aby niektorí redaktori, ktorí ešte nestratili zdravý rozum vyslali tento signál pre Slovensko, že pravda je takmer vždy uprostred a nie len na strane, ktorú nám majitelia médií vnucujú? Avšak zo strachu straty zamestnania povedia pred kamerami moderátori aj to, s čím nesúhlasia a pravdu chcú vyvážiť tým typickým „zakázaným ovocím, ktoré najviac chutí“? To je len rečnícka otázka.

Jeffrey Sachs skrátená verzia:

Zdroj: YT SMER-SD

Jeffrey Sachs a jeho celé video z relácie TA3 Tak Takto?!

Zdroj: YT Alexander BARNA

Kto je to Jeffrey Sachs

Zdroj: Wikipedia

https://www.jeffsachs.org

Podľa toho, čo o ňom píše Wikipedia tento pán nevyzerá ako fanúšik Ruska, alebo Putina. Je to technokrat, ktorý pozerá na svet cez čísla, fakty, ktoré síce s úsmevom, ale chladkonkrvne podá do sveta a tiež bol zainteresovaný v mnohých proamerických projektoch ako je napr. OSN a tam sa odporcovia proamerického režimu zrejme len tak na vysokú pozíciu nedostanú.

Jeffrey Sachs 

(* 5. november 1954DetroitUSA) je americký ekonóm. Vyštudoval na Harvarde odbor ekonómia, kde vo svojich 29 rokoch získal ako najmladší titul profesora.

V súčasnosti vedie Earth Institute pri Columbijskej univerzite a pôsobí ako poradca OSN v otázkach Rozvojových cieľov.

Stal sa autorom mnohých významných diel, kde riešil otázky týkajúce sa najmä hospodárskeho rastu, udržateľnosti životného prostredia, oddlženia rozvojových krajín, redukcie chudoby a globalizácie. Je autorom mnohých článkov a kníh. K jeho najslávnejším knihám patria tituly The End of Poverty: Economic Possibilities for Our Time a Common Wealth: Economics for a Crowded Planet. Oba tituly sa objavujú na liste bestsellerov denníka The New York Times.

To, čo Sachs povedal pre TA3 je tiež pravdepodobne jeho úvaha, ktorú sa snažil predostrieť jeho úsudkom a analyzovaním vecí zo zdrojov, ktoré ponúkajú médiá z Východu, Západu a možno aj z jeho kontaktov z prostredia vysokej politky.

Paralela Ukrajina – Rusko 2022 vs. ZSSR – USA 1962

Prešlo takmer 60 rokov a my sme opäť veľmi blízko pri pojme jadrová vojna. Podľa Wikipédie je Kubánska kríza z roku 1962 stručne opísaná takto: Išlo o medzinárodný konflikt medzi Sovietskym zväzom a USA v roku 1962 týkajúci sa rozmiestnenia jadrových rakiet na Kube. Rakety boli na Kubu umiestnené za účelom ochrany Kuby pred prípadnými útokmi zo strany USA a zároveň bola ich prítomnosť odôvodnená Sovietskym zväzom ako protiopatrenie za umiestnenie amerických rakiet v Spojenom kráľovstveTaliansku a hlavne v Turecku. Kríza začala 16. októbra 1962 odhalením raketových základní na ostrove americkým prieskumom a skončila o 12 dní neskôr 28. októbra 1962 oznámením Sovietskej strany o rozobratí raketových základní. Kubánska kríza je považovaná za moment, keď sa studená vojna dostala najbližšie k vyústeniu do jadrovej vojny.

Zdroj: Wikipedia – Američanmi získaný letecký záber na raketovú základňu na Kube, 27. október 1962

Čo tu máme dnes?

V podstate niečo podobné, len na východnej strane sveta. Vtedajšie politické špičky veľmocí to vyriešili a vyhli sa jadrovej konfrontácii, ktorá by aj v tej dobe znamená koniec všetkého. Je dosť pravdepodobné, že aj keď počúvame rôzne vyhlásenia oboch strán, ktoré sa pretekajú vo vyhláseniach, kto je ten silnejší to skonči podobne. Prečo? Pretože táto situácia nemôže mať víťaza. Môže mať len dve strany, ktoré to uhrajú spôsobom, že si zachovajú pred svetom svoju tvár a neskončia ponížené a zrejme to nikto nechce. Ani ponížené Rusko, ani USA. O Ukrajine je v tejto veci asi naozaj zbytočne písať, pretože to pôsobí iba ako bojisko.

A jedna malá rada na záver

Netreba nič podceňovať. Ale dennodenným lipnutím na správach z oboch strán konfliktu sa človek dostáva do stavu depresie a apatie. Možno je dobre mať aspoň nejaký prehľad, ale z oboch strán, s mierou, aj keď ostáva opäť konštatovať, že skutočnú pravdu sa aj tak nedozvieme ani z Východu, ani zo Západu, pretože ako sa hovorí tí, ktorí pravdu vedia, tí ju nepovedia!

Martin Murín/VV

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás