fbpx
ZahraničnéUkrajina: Zelenskyj sa plánuje stretnúť s čínskym prezidentom Si...

Ukrajina: Zelenskyj sa plánuje stretnúť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom

-

Ukrajina: Zelenskyj sa plánuje stretnúť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom

Kyjev 24. februára (TASR) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok uviedol, že plánuje stretnutie so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Vyhlásenie Zelenského prišlo po tom, čo Peking vyzval na naliehavé mierové rokovania s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine.

„Plánujem sa stretnúť so Si Ťin-pchingom,“ povedal Zelenskyj reportérom bez uvedenia podrobností o čase alebo mieste tejto schôdzky. „Bude to dôležité pre svetovú bezpečnosť,“ dodal ukrajinský prezident.

Čína v piatok pri príležitosti prvého výročia začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu zverejnila 12-bodový dokument o „politickom urovnaní“ tejto krízy. Vyzvala pritom Rusko a Ukrajinu, aby čo najskôr začali mierové rozhovory, a upozornila tiež, že v konflikte na Ukrajine nesmú byť použité jadrové zbrane.

Hovorca generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Stéphane Dujarric označil v piatok toto vyhlásenie Číny za „dôležitý príspevok“ s dôrazom na výzvu Pekingu vyhnúť sa použitiu jadrových zbraní, píše AFP.

„Všetci máme kolektívnu zodpovednosť urobiť to, čo je v našich silách, v záujme dosiahnutia spravodlivého mieru,“ dodal.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás