fbpx
- Reklama -
ZahraničnéUkrajina: Vo veku 88 rokov zomrel exprezident Leonid Kravčuk

Ukrajina: Vo veku 88 rokov zomrel exprezident Leonid Kravčuk

-

Ukrajina: Vo veku 88 rokov zomrel exprezident Leonid Kravčuk

Kyjev 10. mája (TASR) – Vo veku 88 rokov zomrel v utorok po dlhej chorobe Leonid Kravčuk, ktorý bol od decembra 1991 prvým prezidentom nezávislej Ukrajiny. TASR o tom informuje na základe správy denníka The Guardian, ktorý sa odvoláva na ukrajinské médiá.

Exprezidentovu smrť na Twitteri potvrdil aj predstaviteľ ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko. „Bol historickou osobnosťou a zohral významnú úlohu pri tom, ako sa Ukrajina nenásilne stala nezávislou,“ napísal.

- reklama -

Leonid Makarovič Kravčuk sa narodil 10. januára 1934 v Rivnenskej oblasti na severozápade Ukrajiny v obci, ktorá bola v tom čase súčasťou Poľska.

Kravčuk 8. decembra 1991 v Minsku spolu s vtedajším ruským prezidentom Borisom Jeľcinom a najvyšším predstaviteľom Bieloruska Stanislavom Šuškevičom podpísal vyhlásenie o rozpade Sovietskeho zväzu a vzniku Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), medzinárodnej organizácie združujúcej postsovietske republiky.

Súčasný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Kravčuka v júli 2020 vymenoval za vedúceho ukrajinskej vládnej delegácie na rokovaniach kontaktnej skupiny pre riešenie situácie na východnej Ukrajine.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás