fbpx
ZahraničnéTusk blúzni o kríze demokracie, mal byť sledovaný. Otázkou...

Tusk blúzni o kríze demokracie, mal byť sledovaný. Otázkou je, či ešte nejaká demorakcia v jeho milovanej EÚ existuje. Pri sledovaní opozície susedného štátu – Slovenska, tento eurohujer znepokojený nebol?

-

Tusk blúzni o kríze demokracie, mal byť sledovaný. Otázkou je, či ešte nejaká demorakcia v jeho milovanej EÚ existuje. Pri sledovaní opozície susedného štátu – Slovenska, tento eurohujer znepokojený nebol?

Varšava 28. decembra (TASR) – Líder poľskej opozície Donald Tusk v utorok vyhlásil, že správy o sledovaní politických oponentov poľskou vládou predstavujú najväčšiu krízu demokracie v Poľsku od pádu komunizmu.


      Kanadskí experti na kybernetickú bezpečnosť minulý týždeň uviedli, že spyware Pegasus bol použitý na sledovanie prominentných opozičných predstaviteľov. Poľské médiá tento škandál označili za „poľský Watergate“.


      Tusk, ktorý vedie politickú stranu Občianska platforma (PO), vyzval na parlamentné vyšetrovanie podozrení, že Pegasus bol použitý proti Krzysztofovi Brejzovi, členovi jeho strany, ktorý koordinoval jej predvolebnú kampaň v roku 2019.


      Citizen Lab, výskumná skupina špecializujúca sa na problematiku kybernetickej bezpečnosti pôsobiaca na Torontskej univerzite, zistila, že Pegasus bol použitý aj proti Romanovi Giertychovi, právnikovi aktívnemu v kauzách proti vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS), a proti Ewe Wrzosekovej, prokurátorke a predstaviteľke opozície.


      Poľský premiér Mateusz Morawiecki na margo podozrení uviedol, že „nevie“ o žiadnom odpočúvaní. Dodal však, že ak sa to potvrdí, môže sa „potenciálne“ ukázať, že išlo o prácu zahraničných tajných služieb.


      Stanislaw Žaryn, hovorca ministerstva zodpovedného za tajné služby, uviedol, že obvinenia, že poľské služby „používajú tieto metódy v operatívnej práci na politické účely, sú nepravdivé“.


      Nepotvrdil pritom, ale ani nevyvrátil, či Poľsko použilo spyware Pegasus. Uviedol, že „operatívnu prácu“ v Poľsku možno vykonávať len na žiadosť generálneho prokurátora a po súdnom príkaze.


      Armádny softvér Pegasus, ktorý bol pôvodne navrhnutý izraelskou firmou NSO Group na sledovanie teroristov a zločincov, bol viacerými vládami sveta zneužitý aj na sledovanie aktivistov, novinárov, právnikov a politikov.


      Smartfóny, na ktoré sa zameriava Pegasus, sa v podstate zmenili na vreckové špionážne zariadenia. Spyware Pegasus totiž dokáže nič netušiacich používateľov na diaľku sledovať prostredníctvom mikrofónu a kamery telefónu a okrem toho môže vytvárať snímky obrazovky alebo zaznamenávať písanie textu na klávesnici.


      Poľské médiá prirovnali obvinenia vznesené opozíciou k „poľskému Watergate“, čo je odkaz na škandál z roku 1972, keď  pracovníci aparátu republikánskeho prezidenta Richarda Nixona, ktorí boli poverení úlohou umiestniť do budovy zariadenie určené pre odpočúvanie, vnikli do sídla Demokratickej strany v komplexe Watergate vo Washingtone D.C. Aby zakryli svoje pravé poslanie, maskovali sa ako obyčajní lupiči. Aféra Watergate eskalovala po tom, čo sa ukázalo, že Nixonova administratíva aktívne bránila vyšetrovaniu celej záležitosti, že prezident o akcii vedel a že klamal o prípade pred Kongresom, čo nakoniec viedlo k jeho vynútenej demisii. 

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás