fbpx
ZahraničnéTurecko: V prezidentských voľbách kandidujú štyria uchádzači

Turecko: V prezidentských voľbách kandidujú štyria uchádzači

-

Turecko: V prezidentských voľbách kandidujú štyria uchádzači

        Ankara 31. marca (TASR) – Štyria uchádzači o turecký prezidentský úrad, vrátane súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, sú oprávnení kandidovať v prezidentských a parlamentných voľbách 14. mája. Rozhodol o tom volebný úrad, TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.


        Na zozname kandidátov zverejnenom v piatok v Úradnom vestníku je okrem Recepa Tayyipa Erdogana líder hlavnej opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Kemal Kiličdaroglu, líder strany Vlasť Muharrem Ince (výslovnosť: Indže) a zástupca ultranacionalistického bloku Sinan Ogan. Ince už v roku 2018 neúspešne kandidoval proti Erdoganovi.


        Erdogana podporuje aliancia združujúca jeho vládnu Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP), Stranu národnej akcie (MHP) a dve menšie strany.

- reklama -


        Kiličdaroglu je kandidátom šesťčlenného opozičného bloku – zriedkavej kombinácie sekulárnych, islamistických a nacionalistických strán.


        Prieskumy verejnej mienky predpovedajú tesný súboj medzi Erdoganom a Kiličdaroglom, ktorý nedávno požiadal o podporu druhú najsilnejšiu opozičnú stranu v tureckom parlamente, prokurdskú Ľudovodemokratickú stranu (HDP).


        Voľby sú vnímané ako test pre Erdogana, ktorý je pri moci 20 rokov a v súčasnosti zápasí s vážnymi domácimi ekonomickými rpoblémami.


        Aby bol kandidát zvolený už v prvom kole prezidentských volieb, musí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. V opačnom prípade sa rozhodne medzi dvoma kandidátmi s najväčším počtom hlasov 28. mája v druhom kole volieb.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás