fbpx
- Reklama -
ZahraničnéTurci si začali so Švédmi robiť, čo chcú. Každá...

Turci si začali so Švédmi robiť, čo chcú. Každá možnosť pre Švédov v súvislosti so závislosťou od Turkov vstúpiť do NATO bude fiasko

-

Turci si začali so Švédmi robiť, čo chcú. Každá možnosť pre Švédov v súvislosti so závislosťou od Turkov vstúpiť do NATO bude fiasko

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Švédska premiérka odmietla poprieť tvrdenie Turecka o vydávaní hľadaných osôb 

      Štokholm 3. júla (TASR) – Švédska premiérka Magdalena Anderssonová v nedeľu odmietla poprieť tvrdenie Turecka, že v rámci snáh o vstup do NATO jej krajina sľúbila deportovať jednotlivcov, ktorých hľadá Ankara. TASR o tom informuje na základe správy tlačovej agentúry AFP.


      „Som ministerkou osem rokov a nikdy som nehovorila o tom, čo sa hovorí v rokovacej sále,“ reagovala na otázky novinárov. „To ma teraz dostáva do trochu zložitej situácie,“ dodala.

- reklama -


      V dohode, ktorú v utorok podpísali Štokholm a Helsinki na summite NATO v Madride, sa obe severské krajiny dohodli, že žiadosti Turecka o vydanie osôb „rýchlo a dôkladne“ preskúmajú. Nebol však  daný žiadny prísľub, že vydania skutočne vykonajú.


      Fínsko a Švédsko odvtedy pripomenuli, že celý proces extradície je v rukách úradov a nezávislých súdov.


      Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok na konci summitu povedal, že Švédsko „sľúbilo“ vydanie „73 teroristov“ a pohrozil, že v prípade nesplnenia záväzkov zablokuje jeho členstvo v Severoatlantickej aliancii.


      Anderssonová v nedeľu zopakovala švédske stanovisko, podľa ktorého bude jej krajina rešpektovať národné a medzinárodné právo, žiadni švédski štátni príslušníci nebudú vydávaní a rozhodnutie bude na úradoch a nezávislých súdoch.


      „Ak nie ste zapojení do teroristických aktivít, nie je dôvod na obavy,“ povedala.


      Švédska premiérka mala počas návštevy ostrova Gotland v Baltskom mori svoju prvú tlačovú konferenciu od návratu zo summitu NATO. Vždy v júli sa tu koná týždeň politických stretnutí, na ktorých sa stretávajú lídri strán.


      Gotland je však aj jedným z miest, kde švédska armáda posilňuje svoje pozície po ruskej invázii na Ukrajinu a rozhodnutí Švédska vstúpiť do NATO.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás