fbpx
ZahraničnéToto sa týka aj Slovenska: Stredomorské štáty chcú prerozdeľovať...

Toto sa týka aj Slovenska: Stredomorské štáty chcú prerozdeľovať migrantov

-

Toto sa týka aj Slovenska: Stredomorské štáty chcú prerozdeľovať migrantov

Atény 19. marca (TASR) – Ministri vnútra piatich stredomorských krajín, cez ktoré prichádza do Európy väčšina migrantov, sa stretávajú v Grécku s cieľom diskutovať o migračnej politike Európskej únie.


      Ako informovala agentúra AP, ministri vnútra Cypru, Španielska, Talianska, Grécka a Malty by mali na sobotňajšie rozhovory pricestovať do Atén už v piatok večer.


      Grécky minister pre migráciu Notis Mitarachi uviedol, že všetkých päť krajín „sa domnieva, že nový pakt (EÚ) o migrácii a azyle musí v praxi zabezpečiť rovnováhu medzi de facto zodpovednosťou, ktorú nesú členské štáty v prvej línii migračného tlaku, a solidaritou, ktorú musia naši partneri v Európskej únii preukázať“.

- reklama -


      Ako pripomenula AP, táto pätica krajín už dlho požaduje spravodlivejšie prerozdelenie žiadateľov o azyl vrátane toho, aby ostatné členské štáty EÚ prijímali novoprichádzajúcich.


      „Prevezmeme povinnosť ako prvé prijímajúce krajiny. Zvyšok členských štátov nás musí podporovať v otázke spravodlivého prerozdelenia migrantov,“ uviedol Mitarachi na tlačovej konferencii začiatkom tohto týždňa.


      Podľa jeho slov musí dôjsť k „základnému zlepšeniu“ pôvodných návrhov Európskej komisie (EK) týkajúcich sa nového migračného paktu EÚ.


      Juhoeurópske krajiny s rozsiahlym pobrežím čelia náporu prichádzajúcich žiadateľov o azyl, ktorí dúfajú, že sa dostanú do krajín EÚ. Väčšina z nich sa do Európy vydáva loďou po nebezpečných prevádzačských trasách, a to buď z tureckého pobrežia na neďaleké grécke ostrovy, alebo cez Stredozemné more zo severnej Afriky. Pri týchto pokusoch prišli o život už tisíce ľudí.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás