fbpx
DomáceToto je tá "odbornosť" podľa OĽANO. Stačí pozerať Súdnu...

Toto je tá „odbornosť“ podľa OĽANO. Stačí pozerať Súdnu sieň a môžete byť právnym poradcom. M. Šutaj Eštok reaguje

-

Toto je tá „odbornosť“ podľa OĽANO. Stačí pozerať Súdnu sieň a môžete byť právnym poradcom. M. Šutaj Eštok reaguje

Bratislava 19. januára (TASR) – Návrh, podľa ktorého by sa zaviedlo tzv. právne poradenstvo, poškodí klientov, advokátov i samotných právnych poradcov. Tvrdí to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Matúš Šutaj Eštok pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD. Návrh živnostenského zákona, ktorým by sa zmenil aj zákon o advokácii, predložil predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO).


      „Poskytovanie právnych služieb čerstvými absolventmi je rovnaký nezmysel, ako dať do rúk skalpel práve doštudovanému medikovi bez akejkoľvek atestácie,“ uviedol v stanovisku Šutaj Eštok.


      Upozornil, že v súčasnosti je právne zastupovanie zodpovednosťou advokátov, ktorých práva, povinnosti a podmienky stanovuje zákon. „Je v rozpore so zdravým rozumom na jednej strane žiadať, aby advokát v záujme kvality poskytovaných služieb klienta spĺňal množstvo povinností, a na druhej strane umožniť, aby rovnaké poradenstvo mohol poskytovať ktokoľvek, kto ukončí právnickú fakultu,“ podotkol poslanec.


      Absencia akejkoľvek garancie kvality môže podľa neho výrazne poškodiť aj občanov, ktorí sa na nových „právnych poradcov“ obrátia a napokon na to doplatia. „V neposlednom rade môžu utrpieť aj samotní právni poradcovia, ktorí na rozdiel od advokátov nemusia byť poistení za škodu spôsobenú klientovi a ako živnostníci budú ručiť celým svojím majetkom,“ dodal Šutaj Eštok.


       Kremského návrh by umožnil občanom s právnickým vzdelaním druhého stupňa poskytovať zákonom vymedzený rozsah služieb, na ktoré nebude potrebné byť na zozname advokátov. Sľubuje si od toho rýchlejšie a lacnejšie služby pre občanov aj firmy, ako aj zvýšenie transparentnosti poskytovaných služieb. Právni poradcovia by sa podľa návrhu nezdružovali v profesijnej komore a výkon tejto živnosti by sa nereguloval. Právni poradcovia by mohli podľa návrhu poskytovať právne rady, spisovať listiny o právnych úkonoch, spracúvať právne rozbory, robiť právne poradenstvo či konzultačnú činnosť v oblasti tvorby práva.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás