fbpx
- Reklama -
EkonomikaToto je pre nich zastropovanie?: Pri elektrine to bude...

Toto je pre nich zastropovanie?: Pri elektrine to bude na úrovni 199 eur za megawatthodinu (MWh) a pri plyne 99 eur za MWh. Nad túto úroveň preplatí štát 80 % výdavkov

-

Toto je pre nich zastropovanie?: Pri elektrine to bude na úrovni 199 eur za megawatthodinu (MWh) a pri plyne 99 eur za MWh. Nad túto úroveň preplatí štát 80 % výdavkov

Bratislava 24. októbra (TASR) – Firmy na Slovensku budú mať od 1. januára do 31. marca budúceho roka zastropovanú silovú zložku ceny energií. Pri elektrine to bude na úrovni 199 eur za megawatthodinu (MWh) a pri plyne 99 eur za MWh. Nad túto úroveň preplatí štát 80 % výdavkov. Po pondelkovom rokovaní tripartity to avizoval premiér Eduard Heger (OĽANO) s tým, že dôležité je schválenie rozpočtu na budúci rok.

- reklama -

„Týmto opatrením pokryjeme takmer celý sektor firiem. Zostávajú nám ešte energeticky extrémne náročné firmy, tie bude riešiť ministerstvo hospodárstva individuálne,“ vyhlásil predseda vlády.

Opatrenie má zatiaľ platiť do konca prvého štvrťroka 2023. V marci vláda podľa Hegera prehodnotí túto pomoc podľa situácie na trhoch. „Podľa toho aj rozhodneme, či budeme v tejto pomoci ďalej pokračovať a v akej podobe,“ avizoval.

Zároveň upozornil, že budúcoročná pomoc s energiami je naviazaná na schválenie štátneho rozpočtu na rok 2023 v parlamente. V ňom je pripravených na tento účel celkovo 3,5 miliardy eur, z toho časť aj na pomoc firmám. „Je dôležité, aby štátny rozpočet bol schválený v parlamente,“ dodal Heger.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) zopakoval, že pomoc firmám je podmienená schválením rozpočtu. Štát by mal podľa Matoviča vynaložiť na túto pomoc v prvom štvrťroku asi 500 miliónov eur.

O rovnakú pomoc môžu podľa ministra financií požiadať firmy aj v tomto roku, a to na základe účtov za septembre a október. Pomoc však bude obmedzená hornou hranicou 500.000 eur na firmu do konca tohto roka a 100.000 eur za každý mesiac na firmu v budúcom roku.

Predstavená schéma je podľa šéfa rezortu hospodárstva Karla Hirmana prístupná pre všetky podnikateľské subjekty, a aj keď sa riadi pravidlami EÚ, nie je podmienkou, aby bola firma v strate. Pomoc v tomto roku naviazali na septembrové a októbrové účty za energie preto, aby bolo možné pomoc vyplatiť čím skôr.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás