fbpx
- Reklama -
ROZHOVORYTomáš Taraba: Ministerka kultúry nechce chrániť novinárov, ale vagabundov

Tomáš Taraba: Ministerka kultúry nechce chrániť novinárov, ale vagabundov

-

Tomáš Taraba: Ministerka kultúry nechce chrániť novinárov, ale vagabundov

Treba ľudí učiť kriticky myslieť a nepozerať sa na nich ako na nesvojprávnych hlupákov

Z dielne ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO) prichádza návrh ústavného zákona o ochrane novinárov a slobode médií. Na pohľad pekná myšlienka má svoje skryté a nečestné úmysly. S veľkou pravdepodobnosťou bude zabezpečovať nedotknuteľnosť vybranej časti novinárskej obce, ktorá má za cieľ očierňovať vybraných politikov a ich  podporovateľov. Nielen o tom sme sa rozprávali s poslancom Národnej rady SR a predsedom strany Život-Národná strana Tomášom Tarabom.

Pred pár týždňami prišla ministerka kultúry Natália Milanová s návrhom ústavného zákona, ktorý má riešiť ochranu novinárov a slobodu médií. Aká bola Vaša prvá reakcia?

- reklama -

Návrh, aby nejaká jedna časť spoločnosti stala nad zákonom, v tomto prípade novinári, je protiústavný a navyše nedemokraticky návrh. Neviem koho to bol nápad, ale nikoho nemôže napadnúť nič iné ako to, že určití novinári sú si vedomí, že pri svojej práci páchajú trestnú činnosť a potrebujú si to ošetriť. Navyše ak takýto návrh predkladá ministerka, ktorej manžel sám vykonával svoju činnosť tak, že sa podľa polície dopustil trestného činu a skončil pred súdom, tak je to fraška a konflikt záujmov.

Myslíte si, že novinárska obec si takýmto spôsobom zaslúži ústavnú ochranu v rámci slobody tlače?

A nezaslúži si ju potom aj autobusár, elektrikár, učiteľka, vedec? Každý sa môže pri svojom výkone prace dostať aj v dobrom úmysle do sporu so zákonom. Práveže novinári, ktorí si ctia zásady morálnej žurnalistiky a vykonávajú svoju prácu svedomito a nie amorálno a manipulatívne, sa do žiadneho konfliktu so zákonom nevedia dostať. Milanová chce chrániť nie novinárov, ale vagabundov, ktorí sa tvária, že len preto, že majú pero v rukách sú novinári.

Akým spôsobom si Vy osobne predstavujete zabezpečenie slobody tlače a slobodného prístupu k informáciám v slovenskom mediálnom priestore?

Na Slovensku je absolútna sloboda tlače a jediný, kto ju ohrozuje sú pani Kolíková s Milanovou s ich zákonmi namierenými proti slobode slova a vymýšľanie drakonických pokút v novom mediálnom zákone pre média, ktoré sú pre ne nepopulárne alebo ich nemajú pod kontrolou. Myslím najmä alternatívne média.

Veľkou témou sú aj tzv. alternatívne média. Do akej miery môžeme zabezpečiť dôveryhodný systém selekcie overených správ od dezinformácií bez toho, aby pri ich posudzovaní neboli vybraní pracovníci ovplyvňovaní žiadnou ideológiou?

Treba ľudí učiť kriticky myslieť a nepozerať sa na nich ako na nesvojprávnych hlupákov, ktorí potrebujú nejaké ministerstvo pravdy, ktoré im všetko vysvetlí. Dnes aj mainstreamové média sú tak skompromitované vo veľa oblastiach, najmä čo sa týka etiky žurnalistiky, poskytovania celistvosti informácií a nielen selektívnych výsekov, prípadne priama cenzúra, že určite nevnímam nejaký vypuklý problém  na strane alternatívnych médií.

Vaše aktivity smerujú aj k obhajobe národnoštátnych záujmov Slovenskej republiky. Ako vnímate aktuálnu politiku maďarského premiéra Viktora Orbána voči svojim susedom?

Maďarsko potrebuje spojencov rovnako ako Slovensko potrebuje spojencov pri obrane spoločných národnoštátnych záujmov voči Bruselu, ktorý sa usiluje uzurpovať na úkor členských štátov čoraz viac moci a pretláčať ideológie, ktoré sú nám cudzie. Chcem veriť, že Orbán si toto uvedomuje a bude robiť politiku, ktorá z nás bude robiť spojencov a nie nepriateľov. Na druhej strane ho chápem, že keď vidí akú neschopnú nekompetentnú vládu máme na Slovensku, tak cíti, že vie si niečo zo Slovenska viac zobrať. Ako opozícia proti tomu budeme vystupovať, ale mám pocit, že  aj Orbán si uvedomujeme, že spolu vieme byť silnejší.

Veľkou témou je aj uzákonenie účelovej štátnej dotácie pre kultúrno-spoločenský zväz slovenských Maďarov Csemadok…

Neriešim primárne Csemadok, ale riešim likvidačné útoky voči Matici slovenskej. Navyšovať peniaze  prvej inštitúcii a likvidovať štátotvornú inštitúciu, to je veľký problém.  Výsledkom auditu, ktorým sa malo odôvodniť zvýšenie rozpočtu Matici slovenskej, podľa mojich informácii skončí ešte znížením peňazí. Preto prídem na najbližšiu schôdzu s riešením, ktoré by Matici slovenskej pomohlo.

Matica slovenská ako najstaršia celoslovenská ustanovizeň Slovákov sa dostala do nemilosti súčasného vedenia rezortu kultúry. Čo podľa Vás prekáža časti koalície na jej zákonom určenej činnosti?

Nemyslím si, že táto vláda nenávidí len Maticu slovenskú, ale oni majú problém so všetkým slovenským. Najlepší príklad je ako vládna koalícia hlasovala o mojom zákone, aby na štátnych budovách nemohli byť zástavy kadejakých ideológií a hnutí, ako napríklad dúhové zástavy. Ak má vláda problém s tým, že na budovách by mali byť len štátne symboly, tak je to jasný dôkaz, že títo ľudia nemyslia slovensky a k našej štátnosti majú nulový vzťah.

Otázka na záver. Ako ste prijali skutočnosť, že nedávno prijatý lockdown priniesol opätovné zatvorenie kostolov napriek prísľubom najvyšších predstaviteľov koalície, že k takéto kroku už nedôjde? Prečo mlčia koaliční kresťanskí politici?

Edo Heger sa stal premiérom lebo si to priala SaS a Čaputová. Je švagor Drobu a správa sa ako liberál. Ukázal to aj pri hlasovaní o ochrane života. Vystúpil pred hlasovaním a žiadal poslancov o podporu zákona o zatváraní nemocníc. Za ochranu života neutrúsil ani slovo. Zatváranie kostolov keď masovejšie prevádzky a zariadenia sú otvorené, je útokom na náboženskú slobodu. Na druhej strane vláda si dovoľuje čo jej biskupi dovolia. Keď sa k vládnym predstaviteľom správate dva roky akoby ste boli ich servisná organizácia na riešenie pandémie, potom sa tak aj oni správajú k Vám. Toto je výsledok. Kostoly nie sú miestom kde sa šíri Covid. Je tam veľký priestor a povedzme si aj pravdu, že aj málo ľudí.

Zhováral sa: Matej Mindár

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás