fbpx
- Reklama -
DomáceTódovú a Čikovského obvinili, trestné oznámenie podal Peter Tóth

Tódovú a Čikovského obvinili, trestné oznámenie podal Peter Tóth

-

Tódovú a Čikovského obvinili, trestné oznámenie podal Peter Tóth

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Vyšetrovateľ oboch novinárov Denníka N obvinil na pokyn bratislavskej prokuratúry z vyzradenia utajovanej skutočnosti.

Ešte minulý týždeň obvinil vyšetrovateľ z okresného policajného riaditeľstva Bratislava III novinárov Denníka N. Reportérka Monika Tódová a zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský mali podľa bratislavskej prokuratúry vyzdradiť utajovanú skutočnosť, píše o tom Denník N.

Hrozí im ročné väzenie. Obvinení sú z ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti za článok o Petrovi Tóthovi s názvom: „Peter Tóth polícii priznal, že pre Kočnera pred vraždou sledoval Kuciaka a ďalších novinárov“. Článok napísal Čikovský s Tódovou 22. októbra 2018.

- reklama -

Obvinenie vzniesla bratislavská prokuratúra takmer tri roky po zverejnení textu a zároveň tesne predtým, ako by bol tento „prečin“ premlčaný.Uznesenie o obvinení bolo pripravené po trestnom oznámení Petra Tótha, ktorý ako bývalý novinár, neskôr príslušník Slovenskej informačnej služby a niekdajší priateľ Mariana Kočnera nechal nezákonne sledovať novinárov.

Rozsiahle sledovanie

Sledovaciu skupiny riadil na pokyn Tótha bývalý príslušník SIS Miroslav Kriak. V súvislosti s prípadom NAKA v marci obvinila okrem Kriaka a Tótha aj Kočnera, Štefana Mlynarčíka a Juraja Škripa. Obvinení sú z prečinu porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu súkromnej povahy.

Sledovanie sa uskutočňovalo vo veľkom. Okrem Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sledovali Tódovú, šéfredaktora .týždňa Štefana Hríba, jeho kolegu Eugena Kordu, vtedajšieho novinára Denníka SME Adama Valčeka, reportéra Aktualít Mareka Vagoviča, komentátora Daga Daniša či Zuzanu Petkovú.

V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka sa vyšetrovali aj rôzne vecné stopy zo slodovania novinárov. Tie mali podľa prokurátora putovať od Tóthovho sledovacieho komanda ku Kočnerovi, u ktorého našli i USB kľúč s fotkami aj Jána Kuciaka.

Trestným činom jedna veta

Článok, ktorý vyšetrovatelia posudzovali, obsahuje aj časť, ktorá je podľa prokurátora a vyšetrovateľa trestným činom.

„Tóth pre portál O médiách uviedol, že Denník N klame. ´Neviem, čo je vo vyšetrovacom spise, ale výpoveď s mojím menom a mojím podpisom v ňom určite nie je,´ napísal. Tvrdí to preto, že vypovedal ako utajený svedok.“

Novinári podľa vyšetrovateľa a prokurátora poslednou vetou spáchali trestný čin, keďže ňou údajne verejnosti odkryli totožnosť Tótha ako utajeného svedka v trestnom konaní, ktoré sa týka vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, píše Denník N.

Zdroj: Denník N, Postoj.sk

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás