fbpx
- Reklama -
DomáceTo je šialené! Takýto rast cien sme tu nemali...

To je šialené! Takýto rast cien sme tu nemali 10 rokov

-

To je šialené! Takýto rast cien sme tu nemali 10 rokov

Slováci sa už teraz desia nových cien za energie. Tie totiž majú hlboko zasiahnuť naše peňaženky. No globálne zvyšovanie cien energií sa už začína objavovať aj na cenách tovarov a služieb. Nárast spotrebiteľských cien dosiahol v septembri hodnotu 4,6 %, čo je najviac od novembra 2011!

Štatistický úrad vo štvrtok na svojej webovej stránke informoval, že zvyšujúcu sa dynamiku rastu cien naďalej ťahali medziročne vyššie ceny potravín, palív a najnovšie aj rast cien školského stravovania po útlme štátneho financovania obedov v základných školách.

Vyššie ceny ako vlani v septembri boli vo všetkých 12 sledovaných odboroch.

Foto: ŠÚ SR

Potraviny

- reklama -

Vysoký rast mali tie potravinové skupiny, ktoré významnejšie zvýšili ceny aj voči predošlému mesiacu, a to ovocie, zelenina a mäso. Do tejto skupiny patrí aj chlieb a obilniny; ryby a morské plody; mlieko, syry, vajcia; oleje a tuky, ako aj cukor, džem, med, čokoláda a cukrovinky.

Školské jedálne, reštaurácie a hotely

Novou položkou, ktorá výrazne ovplyvnila rast cien medziročne aj medzimesačne, bol prudký rast cien školského stravovania. K celkovej hodnote medziročnej inflácie od jari prispievajú aj vyššie ceny palív, medziročné rasty nad 20 % si pripisujú už piaty mesiac po sebe, informuje úrad.

Spomedzi 12 odborov spotrebného koša ceny vzrástli v siedmich a poklesli v troch. Najvýznamnejšie k medzimesačnému rastu cien prispeli vyššie ceny v odbore reštaurácie a hotely, v ktorých výrazne vzrástli najmä ceny v závodných jedálňach o 30,9 %. Sem patria aj školské jedálne, ktoré ovplyvnila legislatívna zmena, obmedzenie štátneho financovania obedov v základných školách.

Bývanie a energie

Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností, bývanie a energie, zvýšili rast cien z augustových 2,2 % na septembrových 2,6 %. Táto hodnota rástla piaty mesiac po sebe najmä vplyvom imputovaného nájomného, do ktorého sa premietajú drahšie stavebné materiály. Do štatistík sa počíta napr. aj dodávky vody, zber smetí, teplo, či pevné palivá.

Vzdelávanie

So začiatkom školského roka tradične v porovnaní s augustom vzrástli aj ceny za vzdelávanie o 3,5 %, a to vo všetkých jeho zložkách, najvýraznejšie poplatky v materských školách a základných školách o 8,7 %. Po dvoch letných mesiacoch poklesu opäť rástli aj ceny za odevy a obuv o 0,9 %.

Pokles cien v zdravotníctve a niektorých službách

Jednou zo skupín, kde medziročne poklesli ceny sú aj Rozličné tovary a služby. Pri porovnávaní cien štatistici porovnávajú napr. kozmetické a kadernícke služby, elektrické spotrebiče pre osobnú starostlivosť, šperky, hodiny i hodinky, rôzne typy poistenia i iné finančné služby.

Ceny klesli aj v skupine Zdravotníctvo, kde patria aj farmaceutické výrobky, služby zubných lekárov a stredného zdravotníckeho personálu, terapeutické pomôcky i ambulantné služby.

Autor článku: Diana Zaťková. Článok vyšiel na: www.hlavnydennik.sk

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

1 komentár

 1. Zo zasadnutia ministerstva hospodárstva a financií : treba zvýšiť príjmy do štátnej kasy. Čo zdražíme, aby sme ľudí lepšie vyžmýkali ? Pre poriadok poďme podľa abecedy
  A – autá – kto má auto má aj na benzín
  B – bývanie – kto na to nemá, môže bývať zadara pod mostom
  C – cigarety – nezdravé
  D – doprava – ľudia sa príliš flákajú a roznášajú Covid
  E – elektrina _ vláda si na občanov posvieti tak, že už svietiť nebudú musieť (ani chcieť)
  F – FŠETKO – fšak sme si kúpili vysokoškolské diplomy ….

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás