fbpx
ZahraničnéTíto nám dávajú prednášky z demokracie: Po protestoch je...

Títo nám dávajú prednášky z demokracie: Po protestoch je viac ako 1000 policajtov a hasičov zranených

-

Títo nám dávajú prednášky z demokracie: Po protestoch je viac ako 1000 policajtov a hasičov zranených

Francúzsko: Počas protestov utrpelo zranenia viac ako 1000 policajtov a hasičov

        Paríž 2. apríla (TASR) – Viac ako 1000 policajtov a hasičov utrpelo zranenia počas masových protestov proti kontroverznej dôchodkovej reforme, ktoré sa vo Francúzsku konajú už niekoľko týždňov. Pre týždenník Journal du Dimanche (JDD) to v nedeľu povedal francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. TASR správu prevzala z agentúry DPA.


        Darmanin tiež uviedol, že v súvislosti s demonštráciami sa vyskytlo aj 2579 prípadov podpaľačstva a 316 útokov na budovy štátnych inštitúcií. Dodal, že úrady vyšetrujú 36 príslušníkov policajných zložiek, ktorí sú podozriví z použitia nadmernej sily.


        Šéf francúzskeho rezortu vnútra však zároveň odmietol obvinenia z toho, že polícia je voči demonštrantom agresívna. Vyhlásil, že „právo na demonštrácie neznamená právo na používanie násilia“ a dodal, že príslušníci polície museli zasiahnuť, keď sa pokojné protesty zmenili na násilné.


        Agentúra DPA pripomína, že násilnosti na demonštráciách začali 16. marca, keď francúzska vláda schválila dôchodkovú reformu prezidenta Emmanuela Macrona, ktorou sa zvyšuje vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Zákon v súčasnosti posudzuje Ústavná rada, ktorá svoj verdikt zverejní 14. apríla.


        Odborári na 6. apríla avizovali ďalšie pokračovanie celonárodných štrajkov a protestov, ktoré ovplyvňujú bežný život vo Francúzsku. V niektorých lokalitách je obmedzená letecká doprava a dodávka palív na čerpacie stanice, píše DPA.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás