fbpx
ZahraničnéTí praví sa vyjadrujú: USA a G7 odsúdili odpálenie...

Tí praví sa vyjadrujú: USA a G7 odsúdili odpálenie balistickej rakety Severnou Kóreou

-

Tí praví sa vyjadrujú: USA a G7 odsúdili odpálenie balistickej rakety Severnou Kóreou

        Washington/Mníchov 18. februára (TASR) — Spojené štáty v sobotu „dôrazne odsúdili“ vypustenie medzikontinentálnej balistickej rakety Severnou Kóreou, ktorá dopadla do výlučnej ekonomicky zóny Japonska. Tento krok kritizovali aj ministri zahraničných vecí skupiny G7, ktorí sa zišli v Mníchove.


        „Vypustenie tejto rakety zbytočne zvyšuje napätie a destabilizuje bezpečnostnú situáciu v regióne,“ cituje agentúra AFP z vyhlásenia Bieleho domu. „Spojené štáty prijmú všetky potrebné opatrenia na zaistenie svojej bezpečnosti i bezpečnosti Kórejskej republiky a Japonska“.


        Šéfovia diplomacií G7 označili vypustenie rakety za „bezohľadný“ krok.


        „Tento čin je očividným porušením rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN a ohrozuje regionálny a globálny mier a bezpečnosť,“ uvádza sa vo vyhlásení G7, ktoré v jej mene zverejnil japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši po rokovaniach v rámci bezpečnostnej konferencie v Mníchove.


        „Bezohľadné správanie“ Severnej Kórey si podľa G7 vyžaduje jednotnú reakciu medzinárodného spoločenstva „vrátane ďalších zásadných opatrení prijatých Bezpečnostnou radou OSN“.


        Išlo o prvé odpálenie rakety Severnou Kóreou za sedem týždňov. Stalo sa tak niekoľko dní pred začiatkom cvičení Severnej Kórei a USA zameraných na zlepšenie ich reakcie v prípade severokórejského jadrového útoku.


        Podľa japonských zdrojov letela vypálená raketa približne 66 minút. Jej dolet sa odhaduje na 14.000 kilometrov, takže by bola schopná zasiahnuť aj územie Spojených štátov.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás