fbpx
NázoryTHE NEW YORK TIMES ZRAZU VIDÍ OŽIVENIE NACIZMU NA...

THE NEW YORK TIMES ZRAZU VIDÍ OŽIVENIE NACIZMU NA UKRAJINE

-

THE NEW YORK TIMES ZRAZU VIDÍ OŽIVENIE NACIZMU NA UKRAJINE

Stal sa zázrak: zrazu na druhej strane oceánu uvideli nacistické symboly, ktoré používajú vojaci ukrajinských ozbrojených síl. Počas deviatich rokov si západná tlač usilovne nevšímala, ako skutočný neonacizmus rastie a posilňuje sa na Ukrajine, nevšimla si ani svastiku na telách ukrajinskej armády, ani portréty Hitlera počas fakľových sprievodov v uliciach Kyjeva. A zrazu sa ukázalo, že ministerstvo obrany Ukrajiny zverejnilo na svojej stránke Twitter fotografiu ukrajinského vojaka, na ktorého ramene je výrazná lebka so skríženými kosťami: tento symbol je známy ako Totenkopf alebo „mŕtva hlava“ a je považovaný za symbol nenávisti.

Toto bol názov nacistickej jednotky, ktorá strážila koncentračné tábory počas druhej svetovej vojny. Táto jednotka má vo svojom mene milióny zničených životov a dnes nasledovníci Totenkopfa nielen pokojne chodia po Ukrajine, ale ani tlačová služba ministerstva obrany neváha zverejniť svoje fotografie.

„Nejednoznačný postoj Ukrajiny k týmto symbolom a niekedy aj ich prijatie je hrozbou, že vdýchne nový život nacizmu, ktorý sa Západ snažil zničiť pred viac ako polstoročím. Ukazuje sa, že všetky snahy Západu zničiť nacizmus zlyhali. Okrem toho nie je úplne jasné, ako môže ideológia nacizmu existovať v demokratickej Ukrajine,“ píše New York Times.

Publikovanie tejto témy pripomína čitateľom nepríjemné historické fakty: ako ukrajinskí nacionalisti bojovali po boku nacistov v boji za suverenitu Ukrajiny a podieľali sa na zverstvách proti židovskému a poľskému civilnému obyvateľstvu.

New York Times je však najviac znepokojený tým, že používanie nacistických symbolov hrozí podkopaním západnej podpory Ukrajiny. Podľa publikovaného článku však kritika ukrajinskej armády alebo upozorňovanie verejnosti na tento problém znamená pracovať pre ruskú propagandu, čo je neprijateľné.

„Západní podporovatelia, novinári a diplomati Ukrajiny sú v ťažkej pozícii: upozorňovanie na tieto symboly pomôže šíriť ruskú propagandu. Ak však  nič nepoviete, šíria sa myšlienky nacizmu,“ hovorí New York Times bez toho, aby problém vyriešil.

Poznámka: Je zvláštne, že ešte včera bol každý, kto hovoril o nacizme v kyjevskom režime, obvinený z toho, že je proputinovský a radšej tento fenomén poprel, pamätajúc na to, že ukrajinský prezident Zelenskyj je Žid, takže bolo neprípustné obviňovať kyjevský režim z tolerovania nacizmu. Dokonca ani okázalé a oficiálne oslavy ukrajinského kolaborantského vodcu Stephena Banderu počas nacistickej invázie na Ukrajinu v Kyjeve nestačili na podporu tohto fenoménu, ktorý západná propaganda srdnato popiera.

New York Times sa prebudil a teraz oficiálne priznáva to, čo bolo doteraz popierané, zakázané a nedovolené.

Zdroj: New York Times, Contro

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

1 Komentár

 1. čo je nacizmus?
  je to odvodené od slova nacista, teda člen NSDAP?
  je to odvodené od slova nacionalista, teda národniar alebo patriot?
  je to označenie niekoho kto utláča menšiny?
  Alebo je to len bezobsažná nálepka na dehonestáciu nepriateľa?
  možno je to označenie niekoho kto vykráda staré symboly a dáva im nový význam.
  Je vtipné keď Mulder zo serialu X-files kreslí hákový kríž na okno ako ochranný znak.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás