NázoryTexas: Proti Pfizeru bola podaná žaloba za „nezákonné skresľovanie“...

Texas: Proti Pfizeru bola podaná žaloba za „nezákonné skresľovanie“ účinnosti vakcíny

-

Texas: Proti Pfizeru bola podaná žaloba za „nezákonné skresľovanie“ účinnosti vakcíny

Farmaceutický gigant Pfizer bol obžalovaný texaským generálnym prokurátorom Kenom Paxtonom za nezákonné skresľovanie účinnosti svojej vakcíny COVID-19: V žalobe, podanej na štátnom súde v okrese Lubbock prokurátor Paxton poznamenal, že tvrdenie spoločnosti o účinnosti vakcíny, odhadované na 95%, bolo veľmi zavádzajúce, keďže v skutočnosti išlo o „relatívne zníženie rizika“ a nie o „absolútne“. Toto tvrdenie bolo založené len na údajoch z dvojmesačných klinických skúšok a tzv. „absolútne zníženie rizika“ očkovaných subjektov by v konečnom dôsledku ukázalo, že vakcína je účinná iba na 0,85%. Z týchto dôvodov bola spoločnosť Pfizer obvinená z „falošných, klamlivých a zavádzajúcich činov a praktík“, pretože údajne uviedla tvrdenia, ktoré nie sú podložené údajmi, týkajúcimi sa vakcíny COVID-19 spoločnosti a sú teda v rozpore so zákonom o klamlivých obchodných praktikách v Texase. „Spoločnosť Pfizer úmyselne skreslila účinnosť svojej vakcíny proti Covid-19 a cenzurovala ľudí, ktorí sa vyhrážali šírením pravdy, aby uľahčili rýchle prijatie produktu a rozšírili svoje obchodné príležitosti,“ píše sa v žalobe.

Tvrdenie, že vakcína má 95% účinnosť proti infekcii, bolo veľmi zavádzajúce, pretože sa týkalo takzvaného „relatívneho zníženia rizika“, ktoré je podľa publikácií FDA (Food and Drug Administration) zavádzajúcou štatistikou, ktorá„neprimerane ovplyvňuje“ výber spotrebiteľa. Obsah žaloby sa potom zameriava na dva ďalšie relevantné aspekty: skutočnosť, že spoločnosť Pfizer si bola vedomá toho, že ochranu vakcínou nemožno presne predpovedať naduvedené dva mesiace a napriek tomu podnecovala mylné presvedčenie, že ochrana vakcínou je dlhodobá a v druhom bode sa zamerala na  základnú otázku ochrany pred prenosom infekcia. Pokiaľ ide o tento bod, v žalobe sa zdôrazňuje, že napriek skutočnosti, že farmaceutický gigant netestoval účinnosť výrobku proti prenosnosti, začal kampaň na zastrašenie verejnosti, aby dostala vakcínu ako nevyhnutné opatrenie na ochranu svojich blízkych.

Generálny prokurátor Paxton tiež uviedol, že prípady Covid 19 sa po podaní vakcín zvýšili a že v Texase niektoré oblasti zaznamenali vyššie percento úmrtí na COVID-19 medzi očkovanou populáciou ako neočkovanou populáciou. Cieľom žaloby je zabrániť spoločnosti Pfizer v údajných nepravdivých tvrdeniach a umlčať tých, ktorí vyjadrujú pochybnosti alebo kritiku vakcíny vyvinutej spoločnosťou Comirnaty a zahŕňa požadovanie pokút vo výške viac ako desať miliónov dolárov za porušenie texaského zákona, ktorý chráni spotrebiteľov pred klamlivým marketingom. Spoločnosť Pfizer sa bránila vyhlásením, že tvrdenia o jej vakcíne sú „presné a založené na vede“ a že jej vakcína „preukázala priaznivý bezpečnostný profil vo všetkých vekových skupinách a pomohla chrániť pred závažnými následkami COVID-19 vrátane hospitalizácie a smrti“.

Republikánsky prokurátor Paxton začal začiatkom roka 2023 vyšetrovať spoločnosti Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson, aby preskúmal „vedecký a etický základ“ rozhodnutí v oblasti verejného zdravia, týkajúcich sa COVID-19. Žaloba je druhou, ktorú Paxton podal proti spoločnosti Pfizer v novembri. Prokurátor vo vyhlásení uviedol, že „spoločnosť Pfizer nepovedala pravdu o svojich vakcínach proti Covid-19″ a dodal, že „usilujeme sa o spravodlivosť pre obyvateľov Texasu, z ktorých mnohí boli tyranskými mandátmi nútení prijať vadný výrobok, predávaný s klamstvami“.

L ´Indipendente

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás