fbpx
- Reklama -
DomáceTento parlament môžu rozpustiť iba ľudia cez referendum, Fico...

Tento parlament môžu rozpustiť iba ľudia cez referendum, Fico chce zbierať podpisy

-

Tento parlament môžu rozpustiť iba ľudia cez referendum, Fico chce zbierať podpisy

600 tisíc podpisov za referendum skončilo v koši potom, ako Ústavný súd v lete na podnet prezidentky rozhodol, že hlasovať o predčasných voľbách zákon nedovoľuje. Zmeniť pravidlá parlament nemôže do decembra. Smer vyjednávať ani čakať nechce. V reportáži Viktora Serebryakova pre TVNoviny.sk sa vyjadrila aj koalícia. 

Smer – SD plánuje začať zbierať podpisy pod referendum v ktorom by občania hlasovali o tom, či chcú rozpustiť parlament. Opozícia za 600 tisíc podpisov, ktoré skončili v koši, hádže vinu na hlavu štátu. Zuzana Čaputová mala tento týždeň najprv v parlamente oznámiť, že majú možnosť prijať ústavnú zmenu a potom aj na osobnom stretnutí pripomenula, že presadenie zmeny Ústavy SR majú vo vlastných rukách. Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je všetko na poslancoch NR SR.

Fico spomína naivitu hlavy štátu

„Dvere k tomu, aby sa ústava v tomto zmysle v decembri zmenila, vnímam, ako otvorené,“ uviedlaprezidentka v reportáži pre TVNoviny.sk

- reklama -

Peter Pellegrini (Hlas) súhlasí a podporuje a podľa neho Hlas aj doteraz robil vždy všetko preto, aby sa legálne a legitímne Ústava SR zmenila.

Robert Fico (SMER – SD) si myslí, že Zuzana Čaputová je naivná. „Neviem, kto ju učí k tej naivite. No choďte sa spýtať tu kolegov, ktoréhokoľvek z vládnej koalície, či sú pripravení zahlasovať za referendum o predčasných parlamentných voľbách,“ povedal Fico. Smer vyjednávať ani čakať na zmenu do decembra sa nechystá. A chce začať zbierať podpisy pod referendum v ktorom by občania sami hlasovali. Či chcú mať možnosť parlament rozpustiť.  „Tento parlament sa nerozpustí sám. Nikdy. Tento parlament môžu rozpustiť iba ľudia cez referendum,“ uviedol Fico.

Boris Kollár a Richad Kollár podporujú zmenu Ústavy SR

Na zmenu Ústavy SR opozícia potrebuje aj hlasy koalície, ktorú chce referendom povaliť.

Boris Kollár (Sme rodina) zmenu presadzuje a uviedol, že Róbert Fico ide rozkopávať dvere ktoré sú otvorené. Richard Sulík (SaS) pre TVNoviny.sk uviedol: „S týmto musíme súhlasiť, aj keď by sa nám nemusel páčiť výsledok.“

Za Ľudí je proti a OĽaNO, ako vždy – raz tak, potom inak

V strane Za ľudí zmenou Ústavy SR nadšení nie sú. Veronika Remišová pre TVNoviny.sk uviedla, že Ústavný súd rozhodol a nie je podľa nej správne, aby boli každý rok predčasné voľby.

Igor Matovič sa vyjadril tiež. OĽaNO pred voľbami boli proti zmene. V lete ju chceli presadiť. Matovič vtedy uviedol: Podporujeme to, aby ľudia mali právo sa rozhodnúť. A teraz, už je zase skôr proti. „Keby to mala byť cestička krátka, aby sa mafia rýchlejšie dostala k moci, aby náhodou neskončila v base, tak určite takú iniciatívu nebudem podporovať,“ povedal Igor Matovič v reportáži pre TVNoviny.sk.

Autor článku: Gabriela Fedičová. Článok vyšiel na: www.hlavnydennik.sk

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás