fbpx
- Reklama -
ZahraničnéTen "obranný" pakt chce budovať námornú základňu v Európe

Ten „obranný“ pakt chce budovať námornú základňu v Európe

-

Ten „obranný“ pakt chce budovať námornú základňu v Európe

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

NATO rokuje o vybudovaní námornej základne v Albánsku 

      Tirana 1. júla (TASR) – Albánsko rokuje so Severoatlantickou alianciou o vybudovaní námornej základne, ktorá by mala vzniknúť neďaleko druhého najväčšieho albánskeho mesta Durrës. Oznámil to v piatok albánsky premiér Edi Rama, ktorého citovala agentúra Reuters a z nej čerpala informácie TASR. 


      Námorná základňa by mala vzniknúť v prístave Porto Romano, ktorý sa buduje pri Durrëse. Po dokončení by malo ísť o najväčší prístav na jadranskom pobreží Albánska, ktorý bude rozdelený na komerčnú a vojenskú časť. 

- reklama -


      Námornú základňu v Porto Romano by malo spoločne vybudovať a spolufinancovať NATO a Albánsko. Rokovania o detailoch projektu, ktorý iniciovala albánska strana, však stále pokračujú. 


      „Čoskoro pôjdeme opäť do Bruselu, aby sme pokračovali v diskusiách o našom návrhu na zriadenie námornej základne NATO v novom prístave v Durrëse,“ povedal premiér Edi Rama na piatkovej tlačovej konferencii. 


      Už v máji Rama oznámil, že ponúkol Severoatlantickej aliancii  možnosť využívať námornú základňu Pashaliman ležiacu na juhu Albánska, ktorá bola vybudovaná ešte za čias Sovietskeho zväzu a mala by prejsť rozsiahlou rekonštrukciou. 


      NATO okrem toho pracuje na rekonštrukcii leteckej základne Kuçovë v strednom Albánsku, ktorá sa po dokončení prác stane podporným letiskom pre aliančné operácie. Albánsko je členom NATO od roku 2009. 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás