fbpx
TV VVR.FICO: CHAOS NA SLOVENSKU JE UŽ TAK NEÚNOSNÝ, ŽE...

R.FICO: CHAOS NA SLOVENSKU JE UŽ TAK NEÚNOSNÝ, ŽE ŽIADAME PREZIDENTKU, ABY OKAMŽITE VYMENOVALA ÚRADNÍCKU VLÁDU

-

R.FICO: CHAOS NA SLOVENSKU JE UŽ TAK NEÚNOSNÝ, ŽE ŽIADAME PREZIDENTKU, ABY OKAMŽITE VYMENOVALA ÚRADNÍCKU VLÁDU

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vyhlásila, že vzhľadom na súčasnú turbulentnú politická situácia je pre Slovensko neúnosná a vyžaduje skorší termín predčasných volieb ako je 30. september.

Video na Youtube:

Na jej slová reagoval poslanecký klub strany SMER – SSD, kde jej predseda Robert Fico povedal, že toto vyhlásenie a zmätky, ktoré vidíme v radoch koalície potvrdzujú, že návrh SMERu na opätovné hlasovanie o termíne predčasných volieb v júni 2023 má hlbokú logiku. Pripomenul, že predčasné parlamentné voľby sú legitímny politický nástroj na to, aby sa po páde vlády zabránilo chaosu a rozvratu v štáte. Je však nutné skonštatovať, že rozhodnutím, že voľby budú až v septembri sa vládna koalícia so súhlasom prezidentky rozhodla, že voľby ako legitímny nástroj na riešenie ústavnej krízy využijú úplne opačne, a to na prehĺbenie chaosu v krajine.

Ak sa porovnávame s našimi susedmi, prepadávame sa vo všetkých ukazovateľoch, počnúc chudobou, kvalitou kúpnej sily, v priemernej životnej úrovni, pokiaľ ide o vzťah k EÚ. Dochádzame dokonca k tak tragickým situáciám, že nie sú schopní ani dodávať mlieko do škôl, nakoľko firmy, ktoré mali podpísané dohody so štátom prestali podporovať deti na školách s mliečnym programom.

„Keď treba poslať zbrane, lietadlá, tak sú pripravení zmeniť aj Ústavu Slovenskej republiky, keď ide o mlieko pre naše slovenské deti, nie sú schopní urobiť absolútne nič. Za týchto podmienok, a dúfam, že už zdieľate rovnaký názor s nami, je tridsiaty september ako termín predčasných parlamentných volieb úplným nezmyslom. Táto krajina bude tridsiateho septembra zdevastovaná,“ skonštatoval R. Fico.

Za súčasnú situáciu podľa jeho slov zodpovedá prezidentka, pretože oklamala verejnosť, najskôr totiž povedala koalícii, že si želá, aby bola zmenená ústava, aby voľby boli do 30. júna. V opačnom prípade avizovala kroky k vymenovaniu úradníckej vlády. Potom však naraz bez vysvetlenia súhlasila s 30. septembrom, lebo prijala argumentáciu koalície, že do konca septembra treba pozatvárať opozíciu a samozrejme treba robiť ďalšie špinavé kroky, pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine.

Robert Fico tvrdí, že Zuzana Čaputová zrejme dostala do rúk nejaké prieskumy verejnej mienky, no podľa všetkého aj pochopila, že nie je schopná splniť ústavnú povinnosť zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov.

„Preto odkazujeme pani prezidentke a vyzývame ju, pani prezidentka, oklamali ste celý národ, keď ste si želali voľby do tridsiateho júna, že inak budete pristupovať k vymenovaniu úradníckej vlády. Potom ste mlčky tolerovali termín tridsiaty september, aby nás pozatvárali, aby sa valili zbrane na Ukrajinu. Zrazu z ničoho nič hovoríte o tom, že voľby majú byť skôr. Kde je vaša osobná integrita pani prezidentka? Vyzývame pani prezidentku Slovenskej republiky, keď už nevie, kde je sever a kde je juh, aby okamžite pristúpila k vymenovaniu úradníckej vlády, takto nemôže vláda Slovenskej republiky fungovať,“ prízvukoval.

R. Fico opäť potvrdil, že najlepší termín na konanie predčasných volieb je 24. jún, čo bude pre dobro občanov a pre celú Slovenskú republiku.

Bratislava 16. februára (TASR) – Opozičný Smer-SD vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby okamžite vymenovala úradnícku vládu, inak „budeme svedkami ešte väčšieho rozvratu a chaosu v krajine“. Podľa šéfa strany Roberta Fica je evidentné, že poslanci nechcú skorší termín volieb.

Fico na štvrtkovej tlačovej konferencii pripomenul prezidentke jej povinnosť zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Tvrdí, že Čaputová nevie zabezpečovať riadny chod vlády SR, ktorá je rozpadnutá, a nevie ani vyplývať na riadny chod NR SR, kde vzniká ľudová tvorivosť poslancov.

Šéf Smeru-SD nerozumie obratu prezidentky. Tvrdí, že najprv preferovala voľby v prvej polovici roka. Napokon uviedla, že je ochotná akceptovať aj septembrový termín. Fico skonštatoval, že rozhodnutím o septembrovom termíne volieb sa koalícia s prezidentkou rozhodli, že predčasné voľby ako legitímny nástroj na riešenie krízy využijú na prehĺbenie rozvratu a chaosu a krajine. Do 30. septembra bude podľa neho krajina zdevastovaná.

Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini apeluje na voľby v júni. Pokiaľ sa tento termín nepodarí schváliť, vyzval takisto prezidentku, aby vymenovala úradnícku vládu.

Čaputová uviedla, že súčasná politická situácia, charakterizovaná legislatívnou parlamentnou smršťou, ohrozujúcou ústavné princípy a verejné financie, je pre Slovensko neúnosná a žiada si skorší termín predčasných volieb. Dodala, že súčasťou chaosu je aj aktuálna výzva dvoch politických strán na vymenovanie úradníckej vlády. Ako podotkla, až doteraz hovorili, že by úradnícku vládu nikdy v parlamente nepodporili. „Chaos v parlamente však nezastaví vláda bez dôvery,“ dodala. V prípade závažného zlyhania dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera (OĽANO) je pripravená vymenovať úradnícku vládu.

Alternatívne video:

Zdroj: Topky.sk, SMER – SD

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás