fbpx
TV VVR. FICO: DNES POVERILA PREZIDENTKA E. HEGERA RIADENÍ MINISTERSTVA...

R. FICO: DNES POVERILA PREZIDENTKA E. HEGERA RIADENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNÍCTVA. VYZÝVAME PREZIDENTKU, ABY SA  TENTO POLITICKÝ KABARET SKONČIL UŽ V JÚNI

-

R. FICO: DNES POVERILA PREZIDENTKA E. HEGERA RIADENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNÍCTVA. VYZÝVAME PREZIDENTKU, ABY SA  TENTO POLITICKÝ KABARET SKONČIL UŽ V JÚNI

Predstavitelia strany SMER – slovenská sociálna demokracia dnes absolvovali tlačovú besedu pred budovou úradu vlády, nakoľko tak v prezidentskom paláci, ako aj na úrade vlády sú rozhodujúci ľudia, ktorí môžu prijať kroky na vyriešenie hlbokej ústavnej, politickej a spoločenskej krízy, ktorú tu nepochybne máme.

Dnes prezidentka Čaputová poverila výkonom funkcie ministra zdravotníctva odvolaného premiéra Hegera, ktorý tiež vykonáva aj funkciu povereného ministra financií. Evidentne sa aj prezidentka rozhodla zohrávať dôležitú úlohu v tom kabarete, ktorý tu predvádza odvolaná vláda. „V tejto náročnej situácii dať poverenie riadiť rezort zdravotníctva až do 30. septembra človeku, ktorý ani sám nevie, kde sa nachádza, je výsmech všetkým zdravotníkom, ale je aj výsmech všetkým občanom. A do toho všetkého nech zapadá aj obraz, že pán Heger sa rozhodol vymenovať na vláde nového štátneho tajomníka na zdravotníctve, ktorý je patológom. Ten kabaret je zaujímavejší v tom, že máme predsedu vlády v demisii, ktorý má na starosti celú vládu, ministerstvo financií aj ministerstvo zdravotníctva a pritom na dennej báze uvažuje, do ktorej politickej strany vstúpi, predsedom ktorej politickej strany bude,“ priblížil R. Fico.

SMER reagoval na danú situáciu a opakovanie požiadal národnú radu, aby rokovala o zmene termínu volieb, aby sa uskutočnili do 30. júna. Poslanci koalície však o tomto bode odmietajú rokovať, pretože vedia, že tento termín je pre Slovenskú republiku najlepší. SMER – SSD sa teda obrátil na prezidentku s riešením, aby sa voľby konali do 30. júna s tým, že by prezidentka okamžite vymenovala úradnícku vládu, o podpore ktorej by SMER vedel rokovať.

E. Heger so Z. Čaputovou berú na seba zodpovednosť za všetko, čo sa v tejto krajine deje. Problém je, že tá svojou slepou náklonnosťou k tejto rozpadnutej koalícii vytvára podmienky, ktoré budú viesť k zhoršovaniu životnej úrovne. Vyšiel smutný štatistický údaj, ktorý potvrdil, že za posledných 22 rokov za minulý rok najviac klesli reálne mzdy, a to až takmer o 5%. K tomu obrovské zdražovanie, šírenie chudoby, no vláda nemá pripravené žiadne mechanizmy. „Kladieme si otázku, čo je za tým, že pani prezidentka Čaputová chce vystaviť Slovensko ešte väčšiemu zdražovaniu, ešte väčšej chudobe a ešte väčšiemu poklesu reálnych miezd. Čo za tým je? Aká to je cena, ktorú je pripravená pani prezidentka zaplatiť za to, že v septembri ju nikto ani nepozdraví?,“ pýtal sa R. Fico.

Podpredseda strany L. Kamenický ešte dodal, že verejné financie SR sú v rozvrate. SMER odovzdával v roku 2020 financie vo vynikajúcom stave, posledné tri roky Slovensko dosahovalo deficit len okolo jedného percenta a dlh SR dosahoval 48% HDP. „Dnešné zadlženie Slovenska sa nachádza niekde okolo 60% a keď si pozriete v absolútnom vyjadrení, táto vláda zdvihla dlh SR o 25 miliárd eur. Čiže zo 45 miliárd sme sa dostali na 75 miliárd eur,“ skonkretizoval. Táto vláda navyše míňa dvakrát toľko peňazí, no ľudia to nevidia nikde.

Podpredseda strany R. Takáč pripomenul, že včera na tlačovej besede predstavitelia SMERu poukázali na to, že na Slovensku majú obchodné reťazce najvyššie zisky. Dnes prišla na základe reakcií informácia združenia združujúcich obchodné reťazce, že bude ďalšie zdražovanie. No a reakcia ministra pôdohospodárstva bola, že jeho ministerstvo nedokáže regulovať ceny. „Štát dokáže regulovať ceny jednotlivých potravín a produktov, ktoré sa predávajú v obchodných reťazcoch a to napríklad na základe zákona z roku 1996 o cenách. Na druhej strane, keď táto vláda, ktorá nám tu vládla dokázala prijímať rôzne nezmysly v skrátenom legislatívnom konaní, tak si myslím, že dokáže prijať aj mnoho iných zákonov, ktoré pomôžu,“ povedal R. Takáč. Vyzval tiež prezidentku, aby zabezpečila stretnutie lídrov relevantných politických strán a dohodli čo najskorší termín predčasných volieb.

SMER-SD: Ak budú voľby do konca júna, strana je pripravená rokovať o podpore úradníckej vlády

BRATISLAVA 3. marca (SITA) – Ak by bola prijatá dohoda, že sa predčasné parlamentné voľby uskutočnia do konca júna tohoto roku, strana Smer-SD je ochotná rokovať o podpore úradníckej vlády. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal šéf strany Robert Fico. Zároveň v tejto súvislosti vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zvolala rokovanie zástupcov parlamentných strán za účelom riešenia súčasnej situácie.

„A môžeme nájsť východisko,“ povedal Fico. Ak by však termín volieb ostal 30. septembra, strana podľa neho úradnícku vládu nepodporí. Fico tiež pripomenul, že prezidentka má ústavnú povinnosť zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. „To, že nás pani prezidentka má alebo nemá rada, to nám môže byť v podstate jedno,“ zdôraznil.

Zároveň predseda smeru kritizoval hlavu štátu, že poverila riadením ministerstva zdravotníctva dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). Ten je totiž nielen premiérom v demisii, no zároveň má na starosti aj ministerstvo financií. Podľa Fica je to výsmech zdravotníkom, ale aj občanom. „Máme dnes predsedu vlády v demisii, ktorý má na starosti celú vládu, ministerstvo financií aj ministerstvo zdravotníctva. A pritom na dennej báze uvažuje, do ktorej politickej strany vstúpi,“ dodal Fico.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás