fbpx
- Reklama -
TV VVTB strany SMER- SD: Téma: Podanie na Ústavný súd...

TB strany SMER- SD: Téma: Podanie na Ústavný súd a ďalšie aktuálne otázky

-

TB strany SMER- SD: Téma: Podanie na Ústavný súd a ďalšie aktuálne otázky

Bratislava 22. novembra (TASR) – Opozičný Smer-SD sa v pondelok obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR pre dve vyhlášky vydané Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré zavádzajú nové protipandemické opatrenia. Na tlačovej konferencii o tom informoval šéf strany Robert Fico. Vyhlášky označil za segregačné. Dodal, že vyhlášky neriešia, ako bojovať s pandémiou a ich jediným cieľom je zvyšovanie očkovania.

Smer-SD žiada pozastavenie účinnosti oboch vyhlášok ako celku. Protiústavné sú podľa Fica ustanovenia týkajúce sa obmedzenia slobody pohybu a ďalších základných ľudských práv. „Nikto nemôže atakovať tento zámer z titulu, že by sa Ústavný súd nemohol zaoberať súladom vyhlášok s ústavou. Už v predchádzajúcich rozhodnutiach Ústavný súd konštatoval, že rozhodnutia, ktoré prijíma ÚVZ v podobe vyhlášok, majú celoslovenskú pôsobnosť,“ skonštatoval Fico. Preto je podľa neho nepochybné, že ÚS ich môže posudzovať.

Fico zároveň vyzval ÚS, aby neodkladal rozhodnutia. Podnet posielajú aj prezidentke Zuzane Čaputovej. Vyhlášky podľa Fica zasahujú do základných práv a slobôd ľudí a v praxi budú spôsobovať ústavnoprávne ujmy. Štát by mal podľa Fica poskytnúť všetkým nakazeným potrebnú liečbu a konzultáciu. Žiada tiež mobilizačný príspevok pre lekárov a zdravotníkov a zvýšenie ich platov.

- reklama -

Od pondelka platia vyhlášky pre potreby zosúladenia s novou verziou COVID automatu. Upravujú činnosť prevádzok a organizáciu hromadných podujatí.

Skôr ako ústavný zákon na ochranu novinárov by bolo potrebné prijať zákon na ochranu pred novinármi a nepravdivými informáciami, ktoré predkladajú verejnosti. Na pondelkovej tlačovej konferencii to v súvislosti s otázkou týkajúcou sa pripravovanej novelizácie mediálnej legislatívy uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico. Líder opozičnej strany je však presvedčený najmä o tom, že v súčasnosti by sa všetky aktivity vlády a každého rezortu mali sústrediť na boj proti pandémii a jej dôsledkom.

„Nemôžeme naháňať 17 zajacov na poli, tým najväčším zajacom, ktorého treba chytiť je covid. Preto musí byť prioritou otázka boja proti covidu, zdravotnícke riešenie i problém ekonomického dosahu. Do toho by som tlačil všetkých ministrov, pretože každý rezort môže v tomto úsilí niečím prispieť,“ zdôraznil Fico.

Prezradil však, že videl návrh zákona na ochranu novinárov a priznal, že je z neho rozčarovaný. „Vo verejnosti v tejto podobe vyvolá ešte väčšiu averziu voči novinárom,“ upozornil.
Otázku k navrhovanej mediálnej legislatíve dostal v pondelok aj predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Informoval, že o návrhoch zákonov sa budú v strane ešte bližšie rozprávať, z téz legislatívy rozumie snahe stransparentniť vlastníctvo médií.

Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO) a štátny tajomník rezortu Radoslav Kutaš na pondelkovej tlačovej konferencii hovorili o stave aktualizovanej mediálnej legislatívy. Pripomenuli, že okrem návrhu novely autorského zákona mieri na rokovanie parlamentu aj návrh zákona o mediálnych službách. Nová norma má nahradiť doterajší zákon o vysielaní a retransmisii a zákon o digitálnom vysielaní. Jedným z jej cieľov je stransparentniť financovanie a vlastníctvo médií. Novela má napríklad zaviesť povinnosť zápisu do registra partnerov verejného sektora pre všetky médiá, a to bez ohľadu na to, či so štátom obchodujú alebo nie. Médiá budú musieť taktiež evidovať donorov, ktorí im poskytli dar prevyšujúci 1200 eur.

Ministerka Milanová tiež informovala, že v koalícii sa stále rokuje o znení zákona na ochranu novinárov. Cieľom je dohodnúť sa na verzii, na ktorej bude dohoda, zabezpečujúca prijatie zákona

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás