fbpx
TV VVR. FICO: POSLANCI SMERU SÚ JEDNOZNAČNE ZA SKORŠÍ TERMÍN...

R. FICO: POSLANCI SMERU SÚ JEDNOZNAČNE ZA SKORŠÍ TERMÍN PREDČASNÝCH VOLIEB, BUĎ V MÁJI ALEBO V JÚNI

-

R. FICO: POSLANCI SMERU SÚ JEDNOZNAČNE ZA SKORŠÍ TERMÍN PREDČASNÝCH VOLIEB, BUĎ V MÁJI ALEBO V JÚNI

Dnes poslancov Národnej rady SR (NR SR) čaká o 17. hodine hlasovanie o termíne predčasných volieb. Podľa slov predsedu strany SMER – slovenská sociálna demokracia Roberta Fica je možnosť si vybrať z troch dátumov. Prvý je termín navrhnutý SMERom, 27. máj, potom koniec júna a termín, ktorý presadzuje vládna koalícia a to je 30. september. Zopakoval, že SMER je za čo najskoršie parlamentné voľby, preto poslanci tejto strany budú hlasovať za májový a júnový termín.

- reklama -

R. Fico uviedol, že pred niekoľkými dňami bola v NR SR schválená novelizácia Ústavy SR, ktorá bola potrebná na to, aby sa mohli konať predčasné voľby. Túto novelizáciu SMER nepodporil, pretože poslanci koalície sa rozhodli zobrať ľuďom jedno z najvýznamnejších práv, a to je právo priamo v referende rozhodnúť o skrátení volebného obdobia.

„Teraz si všetci myslia, že keďže sme zástancami predčasných parlamentných volieb, že SMER – slovenská sociálna demokracia zahlasuje za tridsiaty september. Tak vám tu teda oznamujem, že ani jeden z poslancov strany nezahlasuje za tridsiaty september. Je našou povinnosťou vytvárať všetok možný politický tlak, aby sme prinútili rozpadnutú vládnu koalíciu zahlasovať za normálny termín predčasných volieb. Týmto normálnym termín je buď máj alebo jún. Každý dobre vie, že tridsiaty september v praxi znamená, že táto vláda v demisii bude až do tridsiateho prvého októbra, čiže si prakticky vypýtali od rozpadnutej vlády pätnásteho decembra prakticky celý rok na pokračovanie vo vládnutí bez akéhokoľvek mandátu,“ povedal R. Fico.

Upozornil aj na ďalšie riziká. Pri pohľade do NR SR vidieť obchádzanie Ústavy SR v tom, že na niektoré návrhy, ktoré by normálne vláda predkladala, by potrebovala poverenie, pretože je v demisii. Preto sa predstavitelia rozpadnutej koalície rozhodli, že budú obchádzať ústavu a cez individuálne poslanecké návrhy sa pokúsia do NR SR dostať návrhy zákonov, ktoré by tam inak nemohli byť. September je preto absolútne nezmyselný termín.

Sľubovali ďalej, že budú riešiť veci okolo energetiky, budú riešiť otázku rozpadnutých verejných financií, veď táto vláda zadlžila tento štát o ďalších 25 miliárd eur a má na covid viac ako 20 tisíc mŕtvych. Tiež otázku inflácie, pokiaľ ide o potraviny. A navyše otvorene vyhlasujú, že septembrový termín volieb je podstatný aj kvôli tomu, aby pozatvárali opozíciu.

Podpredseda strany Richard Takáč doplnil, prečo je dôležitý skorší termín volieb. Poukázal na rapídne zvyšovanie cien potravín. Analytici banky totiž uverejnili, že za rok 2022 sa obchodným reťazcom neprimerane zvýšili zisky. Občania Slovenska si konečne po troch rokoch marazmu tejto rozpadnutej vlády zaslúžia vládu, ktorá sa začne o nich starať. Za totálnu neschopnosť tejto vlády označil, že vláda sa mala dohodnúť s predajcami na zastropovaní cien potravín.

Podpredseda Juraj Blanár zas uviedol, že vláda má obmedzené kompetencie a dnes vidíme, že na programe rokovania NR SR sú body, ktoré by mali byť vyradené, lebo vláda nemôže prijímať takéto zákony, a dokonca to obchádzať ani cez poslanecké návrhy.

„Sme rodina hovorí o tom, že chce zahlasovať aj za tie skoršie termíny, ale keďže je konsenzus len na tridsiatom septembri, bude hlasovať za tridsiaty september. Novela ústavy, ktorú predložila Sme rodina do parlamentu, tam pôvodne to malo byť ako zábezpeka, keby neprešla novela ústavy, ktorá bola schválená na možnosť skrátenia volebného obdobia. Dnes táto novela ústavy má byť práve zneužitá počas rozpadnutej vlády na to, aby tie obmedzenia, ktoré v súčasnosti sú správne v ústave zadefinované, pretože vláda, ktorá je v demisii a je poverená, mala by len dovládnuť do najbližšieho termínu volieb, aby sa tieto obmedzenia v tejto novele ústavy vypustili, aby mohli vládnuť do konca septembra bez akýchkoľvek obmedzení,“ uzavrel J. Blanár.

Alternatívne video:

Zdroj: Topky.sk

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás