fbpx
ZahraničnéTaliansko: Prezidenta Mattarellu zvolili na druhé funkčné obdobie

Taliansko: Prezidenta Mattarellu zvolili na druhé funkčné obdobie

-

Taliansko: Prezidenta Mattarellu zvolili na druhé funkčné obdobie

Rím 29. januára (TASR) – Taliansky parlament v sobotu úradujúceho prezidenta Sergia Mattarellu potvrdil v tejto funkcii i na druhé sedemročné obdobie, informovala agentúra AP.


      Mattarella sobotu popoludní v ôsmom kole voľby získal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov (505) od 1009 členov oboch komôr talianskeho parlamentu. Tí o novej hlave štátu hlasovali od pondelka 24. januára. Mattarella (80) opätovnú kandidatúru opakovane odmietol.


      Talianske vládnuce strany ho však v sobotu požiadali, aby zostal v úrade druhé funkčné obdobie po tom, ako sa pri hlasovaní o novej hlave štátu v parlamente nepodarilo od začiatku týždňa nájsť kompromisného kandidáta.


      Mattarella do úradu nastúpil 3. februára 2015 po víťazstve v hlasovaní z 31. januára. Jeho predchodca Georgio Napolitano viac ako dva týždne (14. januára) predtým odstúpil z dôvodu vysokého veku. Mal vtedy 89 rokov.


        Mattarella sa narodil 23. júla 1941 v Palerme na Sicílii. Do politiky vstúpil po tom, ako jeho brata v roku 1980 zastrelili mafiáni, a pôsobil v nej do roku 2008. Tento vdovec a otec troch detí sa v roku 2011 stal sudcom ústavného súdu.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás