fbpx
DomáceTak to je fakt sila: Ombudsman nameral v cele...

Tak to je fakt sila: Ombudsman nameral v cele policajného zadržania večer teplotu takmer 31 stupňov Celzia

-

Tak to je fakt sila: Ombudsman nameral v cele policajného zadržania večer teplotu takmer 31 stupňov Celzia

OMBUDSMAN: Verejný ochranca práv nameral pri kontrole v cele policajného zadržania teplotu temer 31 stupňov a požaduje nápravu

BRATISLAVA 14. augusta (SITA) – Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský nameral pri kontrole v cele policajného zadržania teplotu temer 31 stupňov a požaduje nápravu. Ombudsman počas leta neohlásene navštevoval, spolu s právnikmi Kancelárie VOP, policajné útvary, najmä tie, kde sú cely policajného zaistenia a priestory určené pre osoby obmedzené na slobode. Cieľom návštev bolo preventívne pôsobenie, posilnenie ochrany týchto osôb pred zlým zaobchádzaním a budúce zvyšovanie štandardu prístupu k nim. V tlačovej správe o tom informoval Branislav Gigac z Mediálnej stratégie a politickej komunikácia VOP. „Počas neohlásenej návštevy policajného útvaru na západnom Slovensku som v čase o 20:43 hod. nameral teplotu v jednej z ciel až 30,9 stupňov Celzia. Napriek otvorenému oknu bolo v miestnostiach pocitovo horúco, dusno a neprúdil tam žiaden vzduch. Vysoká teplota a zlá ventilácia vzduchu, v kumulácii s inými priťažujúcimi faktormi, môžu dosiahnuť takú intenzitu, že dôjde k porušeniu článku 3 Európskeho dohovoru o ľudských právach,“ uviedol Dobrovodský.

Predmetný článok Dohovoru stanovuje, že „nikoho nemožno mučiť alebo podrobovať neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu“. Ombudsman upozornil, že nevhodné vetranie, spolu s preplnenosťou priestoru a horúcou a vlhkou klímou, môžu byť škodlivé pre zdravie umiestnených osôb. „Nehovoriac o tom, že to môže negatívne ovplyvniť uplatňovanie práv podozrivej osoby v konaní pred orgánom činným v trestnom konaní,“ povedal Dobrovodský a dodal, že o svojich zisteniach informoval prezídium Policajného zboru i Ministerstvo vnútra SR. „Som rád, že na moje zistenie reflektovalo príslušné okresné riaditeľstvo Policajného zboru a požiadalo kompetentné centrum podpory Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o zabezpečenie lepšej cirkulácie vzduchu a chladenie ciel prostredníctvom ventilátorov či klimatizácie,“ uviedol ombudsman. Dodal, že má v pláne sledovať, či polícia vykoná avizované opatrenia.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

  1. Tak toto je pre obusmana problém. My vodiči v dpmk sme si teploty 32 až 37 stupňov C “ užívali“ minulého roku aj 7 hodín počas dňa, nikoho to nezaujímalo. Hoci som sa sťažoval na zodpovedné miesta mali to v paži. Zločinci , kraďoši a spoluobčania majú väčšie práva.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás