NázorySummit o vojne na Ukrajine v Saudskej Arábii sa skončil...

Summit o vojne na Ukrajine v Saudskej Arábii sa skončil bez konkrétnych výsledkov

-

Summit o vojne na Ukrajine v Saudskej Arábii sa skončil bez konkrétnych výsledkov

Samit o vojne na Ukrajine poslúžil Saudskej Arábii na obnovenie jej medzinárodnej úlohy: kto tam bol a o čom sa diskutovalo v Džidde.

Summit o vojne na Ukrajine v Saudskej Arábii, ktorý bol zvolaný na diskusiu o desaťbodovom mierovom pláne prezidenta Zelenského, sa skončil bez konkrétnych výsledkov okrem zapojenia krajín ako Čína a bloku ako BRICS,ktoré zvyčajne hrajú v tábore ruskej strany. Okrem toho, čo samit zrodil alebo nedal, znamená opätovné spustenie diplomatickej iniciatívy a obrazu krajiny ako Saudská Arábia, ktorá robí všetko pre to, aby sa vykúpila zo škvŕn na svojej povesti, akými sú zločiny Chášukdžího, prenasledovanie aktivistov a oponentov a jej úloha vo vojne v Jemene.

Tu je kto tam bol a o čom sa diskutovalo v Džidde na summite, ktorý si želal predseda vlády a následník trónu Mohammed bin Salman.

Kto bol v Džidde a prečo

Summit o mieri na Ukrajine sa skončil v nedeľu v saudskoarabskej Džidde za prítomnosti delegátov z približne štyridsiatich krajín vrátane USA, EÚ, Číny a bloku BRICS s výnimkou Ruska, ktoré nebolo pozvané.

Ako zdôrazňuje Guardian, saudská iniciatíva je druhou svojho druhu, ktorá sa uskutočnila toto leto po nepresvedčivom kodanskom fóre, ktoré sa konalo v rovnakom priestore v júni a skončilo bez záverečného vyhlásenia.

Obzvlášť významný je zoznam účastníkov summitu, pozoruhodný ani nie tak počtom krajín, ako ich špecifickou váhou a vzťahmi, ktoré majú s Putinovým Ruskom.

Dôležitá bola prítomnosť Číny, o ktorej sa do poslednej chvíle pochybovalo, ale ktorá sa potom zhmotnila za účasti osobitného vyslanca pre euroázijské záležitosti Li Huia. Ako zdôrazňuje Guardian, čínska angažovanosť predstavuje „veľký diplomatický úspech“ saudských organizátorov aj preto, že signalizuje možný vývoj pozície Pekingu, ktorý sa napriek pozvaniu v júni na Kodanskom fóre nezúčastnil.

Výnimočná bola aj prítomnosť ďalších troch zakladateľov BRICS, Brazílie, Indie a Južnej Afriky, ktorých pridanou hodnotou sú srdečné vzťahy, udržiavané s Moskvou a skutočnosť, že sa nepripojili k odsúdeniu ruskej invázie.

Pozornosť sa však sústredila predovšetkým na saudského hosťa, krajinu, ktorá sa snaží diplomatickou dynamikou vykúpiť zo zlej povesti, vyplývajúcej z očividného porušovania ľudských práv a objatia s Ruskom, teda ďalším gigantom globálnej produkcie energie, v skupine OPEC +.

Prítomnosť Číny na summite je do značnej miery výsledkom dobrých vzťahov Rijádu s Pekingom, ktoré dobre symbolizujú diplomatické rozmrazovanie medzi Saudskou Arábiou a Iránom, ktoré vo februári uľahčilo čínske sprostredkovanie.

Saudská Arábia hostila Zelenského v máji, keď bol na ceste na summit G7 v Japonsku. Bol to krok, ktorý bol považovaný za upokojujúce gesto voči Bidenovej administratíve, ktorá sa ujala úradu, aby urobila zo Saudov „vyvrheľov“ na medzinárodnej úrovni.

Čo sa povedalo v Džidde

Ako uvádza agentúra Reuters, podľa náčelníka Zelenského štábu AndrijaJermaka sa summit konal pod vlajkou „mimoriadne úprimného a otvoreného rozhovoru na kľúčových princípoch, na ktorých by sa mal budovať spravodlivý a trvalý mier“.

Predmetom diskusie bol desaťbodový mierový plán ukrajinského prezidenta, ktorý nestanovuje nič iné ako stiahnutie všetkých ruských vojakov a obnovenie suverenity a územnej celistvosti napadnutej krajiny.

Podľa ukrajinského zdroja, ktorý oslovil denník The Guardian, vzorec, ktorý si Zelenskyj predstavil na ukončenie konfliktu, „získal väčšiu podporu ako v Kodani“. Ako povedal sám prezident v predvečer summitu, najdôležitejším výsledkom je, že „rôzne kontinenty, charakterizované rôznymi politickými prístupmi k svetovým záležitostiam, sú všetky zjednotené prioritou medzinárodného práva“ a presvedčením, že „medzinárodný poriadok založený na pravidlách, ktorý bol porušený ruskou agresiou, musí byť obnovený“.

Dosiahnutá dohoda stanovuje, že Rijád podá ruským lídrom správu o záveroch summitu: zodpovednosť, ktorá, ako poznamenáva Politico,  korunuje MbS za nového muža mieru a sprostredkovateľa medzi Kimovými a kremeľskými požiadavkami.

Medzitým budú veľvyslanci 40 krajín pokračovať v konzultáciách o technických podrobnostiach pred tretím samitom, tentoraz na úrovni hláv štátov a predsedov vlád, ktorý sa uskutoční na jeseň.

Čínska evolúcia?

Reakcia Ruska bola vlažná, v podstate negatívna. Hovorca Kremľa pred summitom povedal zdanlivo zmierlivé slová: „Akýkoľvek pokus o podporu dohody si zaslúži pozitívne hodnotenie,“ povedal Peskov podľa al-Džazíry.Po summite však námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov poveril štátne médiá vyhlásením, o ktorom informovala agentúra Reuters, v ktorom označil stretnutie v Džidde za „odraz pokusu Západu pokračovať vo svojom márnom úsilí spojiť krajiny globálneho Juhu na ich pozíciách.“

V skutočnosti sa zdá, že práve to sa odráža vo vyhláseniach čínskeho vyslanca LiHuia, keď zdôraznil, že „máme veľa nezhôd a počuli sme rôzne stanoviská, ale je dôležité, aby naše zásady boli spoločné“.

Ako povedal európsky zdroj pre Guardian, Čína sa proti tomu v Džidde nepostavila, ale „aktívne sa zúčastnila a povedala, že je za myšlienku tretieho stretnutia“.

Bolo by prirodzene nerozumné považovať tú čínsku za skutočnú konverziu na ceste do Damasku, aj keď mnohí poukazujú na to, že Peking nemá v úmysle donekonečna podporovať vojnu, ktorá už príliš otriasla kanceláriami, ako aj vodami svetového hospodárstva.

Ako vysvetlil analytik al-Džazíry Step Vaessen, Ukrajina teraz dúfa, že krajiny, ktoré doteraz zostali neutrálne, ako napríklad India a Brazília, budú tiež nasledovať.

Prekážka

Ale ak je toto nádej, zostáva to hlavnou prekážkou a je to práve Putinovo Rusko, ktoré nemá záujem podporovať to, čo by z jeho pohľadu bolo kapituláciou.

Hovorcom požiadaviek Kremľa bola brazílska delegácia, podľa ktorej, ako povedal jej šéf slovami, o ktorých informovalo Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda, „akékoľvek skutočné rokovania musia zahŕňať všetky strany. Hoci je Ukrajina najväčšou obeťou, ak naozaj chceme mier, musíme do tohto procesu zapojiť Moskvu.“

Je teda potrebné preukázať, že sprostredkovanie MpS sa môže skutočne ukázať ako účinné iba pri prekonaní múru tak vysokého ako je Ural.

START MAGAZIN

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás