fbpx
DomáceSÚDY: Vo veci expolicajta Mariána Kučerku koná odvolací súd...

SÚDY: Vo veci expolicajta Mariána Kučerku koná odvolací súd ako proti ušlému

-

SÚDY: Vo veci expolicajta Mariána Kučerku koná odvolací súd ako proti ušlému

BRATISLAVA 27. júla (SITA) – Najvyšší súd SR koná na dnešnom verejnom zasadnutí v prípade odvolania expolicajta Mariána K. proti obžalovanému ako proti ušlému. Rozhodol o tom už skôr na neverejnom zasadnutí. Bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry neprávoplatne odsúdený za prijímanie úplatkov sa totiž momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Dôvodom je podľa expolicajta to, že na Slovensku čelí nespravodlivému politickému procesu. Miestne orgány ho začiatkom februára zadržali, keďže bol na neho vydaný európsky zatykač, sudca v Sarajeve ho však po výsluchu prepustil na slobodu.

Obhajoba voči rozhodnutiu súdu o konaní ako proti ušlému protestovala, keďže obžalovaný podľa nej vzhľadom na azylové konanie nemôže opustiť Bosnu, ale miesto jeho pobytu je známe. Taktiež je podľa advokáta Martina Bezáka ochotný vypovedať prostredníctvom telemostu. Marián K., rovnako ako aj jeho obhajca, zároveň namietali zaujatosť predsedu senátu Juraja Klimenta. Súd však o námietkach nekonal, keďže na to neboli splnené zákonné podmienky.

Predseda senátu na dnešnom zasadnutí v rámci doplnenia dokazovania prečítal viaceré výpovede Mariána K. z prípravného konania, ktoré si vzájomne odporovali. Zatiaľ čo v decembri 2020 po svojom zadržaní obvinenia z korupcie poprel, v júni 2021 skonštatoval, že niektoré aspekty svojho konania ľutuje. „Stal som sa súčasťou systému, ktorý už existoval a zabehnuto fungoval,“ uviedol. Na hlavnom pojednávaní na jar 2022 však opätovne deklaroval svoju nevinu. Tvrdil pritom, že priznanie bolo dôsledkom nátlaku orgánov činných v trestnom konaní a zlého psychického stavu v dôsledku väzobného stíhania.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici uznal v marci minulého roku bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry za vinného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku. Zároveň mu uložil úhrnný trest 11 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, a tiež trest prepadnutia majetku, ako aj ochranný dohľad vo výmere jeden rok. Marián K., ktorého obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš, sa proti verdiktu odvolal.

Konkrétne podľa orgánov činných v trestnom konaní prijal expolicajt v roku 2016 úplatok 25-tisíc eur za ovplyvnenie vyšetrovania kauzy Valčeky, ktorá sa týkala príbuzného exministra Petra Žigu Štefana Ž. V roku 2017 zase prijal podiel z čiastky 200-tisíc eur za zasahovanie do kauzy známej ako Jopi Trade.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás