fbpx
- Reklama -
NázoryStopa Delta mutácie už aj na Slovensku

Stopa Delta mutácie už aj na Slovensku

-

Stopa Delta mutácie už aj na Slovensku

Slovensko zaznamenalo v utorok 22. júna 2021 prvý krok Delta mutácie na svojom území. Delta variant bol prvýkrát identifikovaný v Indii a postupne sa presadzuje v 80 krajinách po celom svete. Práve preto dostal oprávnene prívlastok variant vzbudzujúci obavy.

Cestovateľský semafor dnes jasne ukazuje, kde sú najväčšie nárasty v počte prípadov. Delta variant B.1.617.2 je prevládajúcim variantom v Spojenom kráľovstve, Portugalsku a má potenciál stať sa dominantným kmeňom po celom svete, čo potvrdzujú údaje zhromažďované za posledný mesiac. Dá sa predpokladať, že v nadchádzajúcich mesiacoch bude na všetky svetové strany tvoriť väčšinu ochorenia Covidom-19. Odborníci na verejné zdravie odhadujú, že Delta variant je o 40% až 80% viac prenosný, ako Alfa variant, ktorý sa objavil v čínskom Wu-chane.

Napriek celosvetovému dlhodobému úsiliu v potláčaní pandémie Covid-19 vo forme opatrení zahrňujúce rôzne formy blokád a stratégie v očkovaní existuje reálna obava rizikového scenára z obdobia minulého leta.

- reklama -

Čo teda stojí za nárastom prípadov ochorenia vo svete? Máme sa na Slovensku obávať podobného vrcholu Delta mutácie ako v Spojenom kráľovstve, poprípade dá sa vyhnúť blížiacej sa III. vlne?

S blížiacim sa letom väčšina európskych krajín pracovala na plánoch, ako uvoľniť opatrenia a otvoriť svoje hranice pre všetkých cestujúcich. Dohodnúť sa na spoločných pravidlách pre celú Európsku úniu s 27 krajinami národných vlád sa ukázalo ako ťažké, ale možné aj vďaka úradníkom EU, ktorí sa snažia podporovať spoločný prístup s cieľom cestovania iba do bezpečných krajín podľa aktuálnej epidemiologickej situácie a za dodržiavania rôznych druhov osvedčení pri prekračovaní hraníc (očkovací preukaz, PCR-test, E-hranica atď).

Samozrejme, že opatrenia sú iba prevenciou, ktorá nemá schopnosť neutralizovať vírus Covid-19, ale sú nástrojom, ktorý nám umožňuje trasovanie ochorenia a jeho neoneskorenú izoláciu. Zásadné bude vedieť koľko z vycestovaných ľudí bolo úplne očkovaných a koľko z nich prekračovalo hranice s inými osvedčeniami. Nakoľko v Spojenom kráľovstve zaznamenali najvyšší nárast Delta mutácie primárne v mladších vekových skupinách, ktoré zväčša neboli očkované.

Zdroj: krajania.eu

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás