Karlsruhe 2. marca (TASR) – Snaha napadnúť kontroverznú obchodnú dohodu CETA medzi Európskou úniou (EÚ) a Kanadou pred nemeckým ústavným súdom bola neúspešná.
Sudcovia v Karlsruhe označili sťažnosť opozičnej ľavicovej strany Die Linke za „neprípustnú“, keďže nepreukázala, ako nemecký parlament porušil akékoľvek práva pri podpise paktu.
Strana Die Linke sa totiž sústredila skôr na nemecký parlamentný postup pri podpise dohody, ako na obsah samotnej dohody. Tú pritom čakajú ďalšie sťažnosti na súdoch, keďže podľa kritikov môže ohroziť ochranu životného prostredia, spotrebiteľov aj zamestnancov.
Opozičná strana Die Linke obvinila konzervatívny blok kancelárky Angely Merkelovej a jej sociálnodemokratických koaličných partnerov, že iba prijali pozičný dokument k dohode CETA a nie zákon.
Ne verdikt súdu však čakajú ďalšie sťažnosti, ktoré priamo spochybňujú dohodu, ako aj sťažnosť na nemeckú vládu, ktorú podala strana Die Linke.
Komplexná hospodárska a obchodná dohoda (CETA) medzi EÚ a Kanadou má za cieľ zefektívniť vývoz tovaru a služieb. Dohoda je už predbežne platná, ale na to, aby mohla nadobudnúť plnú účinnosť, ju musí ratifikovať všetkých 27 členských štátov bloku.
Ratifikácia dohody však nie je v žiadnom prípade zaručená a jej kritici nie sú len z Nemecka. Napríklad aj Cyprus blokuje CETA, pričom argumentuje nedostatočnou ochranou cyperského tovaru, napríklad syru halloumi.
Belgický frankofónny región Valónsko bol tiež hlasným odporcom dohody a takmer ju v roku 2016 „pochoval“, keďže odmietal podporiť vládu pri jej podpise.