fbpx
- Reklama -
NázoryŠpanielsko má v úmysle zdaniť banky, aby pomohlo občanom, EÚ...

Španielsko má v úmysle zdaniť banky, aby pomohlo občanom, EÚ to nechce

-

Španielsko má v úmysle zdaniť banky, aby pomohlo občanom, EÚ to nechce

Snemovňa poslancov, jedna z dvoch komôr španielskeho parlamentu, schválila veľkou väčšinou nové dane pre banky, veľké aktíva a energetické spoločnosti. Opatrenia, ktorých cieľom je obmedziť účinky inflácie a prerozdeliť náklady na drahé energie, boli oznámené minulé leto a teraz čakajú na konečné schválenie Senátom, kde čísla upokojujú väčšinu na čele s premiérom Pedrom Sánchezom. V počiatočných zámeroch výkonnej moci sa dane považovali za mimoriadne a dočasné, a preto boli v platnosti v rokoch 2023 až 2024. Do návrhu zákona však bola vložená klauzula, ktorá na konci roka 2024 umožňuje, aby sa hospodárske opatrenie stalo trvalým. Európska únia, ktorá sa na jednej strane otvorila dani z mimoriadnych ziskov energetických spoločností, však uviedla, že je proti tomuto opatreniu, ktoré predstavovalo zo strany španielskej vlády do roku 2024 vybrať z bankových príjmov približne 4 miliardy eur.

- reklama -

Madrid tvrdí, že banky zarábajú príliš veľa prostredníctvom financovania z Európskej centrálnej banky pri sadzbách, ktoré sa považujú za nízke. Preto s cieľom „chrániť najzraniteľnejšie rodiny pred zvýšením životných nákladov“ má španielska vláda v úmysle zdaniť príjmy bánk (okrem malých inštitúcií) poplatkom vo výške 4,8 % z čistých úrokových výnosov a čistých provízií nad hranicou 800 miliónov eur.

Prezidentka ECB Christine Lagardová počas vypočutia v Európskom parlamente uviedla, že toto opatrenie ohrozí hospodársku súťaž a naruší finančnú stabilitu eurozóny. Ak bude španielsky zákon schválený, Brusel by sa v tomto prípade mohol rozhodnúť použiť článok 26 Zmluvy o fungovaní Európskej únie a „prijať potrebné opatrenia na fungovanie vnútorného trhu“, t. j. harmonizačné akty platné na území Spoločenstva.

Pokiaľ ide o zdanenie aktív nad 3 milióny eur, výkonný riaditeľ pod vedením Pedra Sáncheza stanovil tri progresívne sadzby: jednu vo výške 1,7 % pre aktíva od troch do piatich miliónov, 2,1 % pre 5 až 10 miliónov a 3,5 % pre väčšie aktíva. Napokon, v odvetví energetiky sa bude uplatňovať sadzba 1,2 % na čistý obrat spoločností s tržbami presahujúcimi jednu miliardu eur ročne.

L´indipendente

Preklad: Dana Bystrická

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás