NázorySNS má v prípade Huliaka v zálohe plán B....

SNS má v prípade Huliaka v zálohe plán B. Progresívcov nepotešila nominácia Smeru na ministrov

-

SNS má v prípade Huliaka v zálohe plán B. Progresívcov nepotešila nominácia Smeru na ministrov

BRATISLAVA 21. októbra (SITA) – Nominant Slovenskej národnej strany na ministra životného prostredia Rudolf Huliak tvrdí, že nespochybňuje klimatickú zmenu. Ako ďalej uviedol v diskusnej relácii verejnoprávnej televízie RTVS Sobotné dialógy, klimatická zmena sa nesmie stavať pred ekonomické a hospodárske záujmy Slovenska. „Slovensko nemôže byť z titulu výkonnosti svojej ekonomiky nositeľom hlavných zásad boja proti klíme. Keď sú tu štáty ako Rusko, Čína, Amerika, India, ktoré sú hlavnými znečisťovateľmi životného prostredia. Nie sú limitované absolútne ničím,“ uviedol Huliak.

Europoslanec, vedec a ekológ Michal Wiezik (PS) si naopak myslí, že Slovensko by malo využiť možnosť byť lídrom klimatických zmien a mať možnosť byť súčasťou silného európskeho spoločenstva. „Pracujeme na tom. Participujeme na európskom ekologickom dohovore, ktorého cieľom je zvládnuť klimatickú krízu. Slovensko ako líder dokáže uchopiť túto krízu ako príležitosť. Riešenie spočíva v modernizáciách či inováciách,“ uviedol Wiezik.

Nominant Slovenskej národnej strany na ministra životného prostredia Rudolf Huliak tvrdí, že nechce zrušiť rozbehnuté projekty zonácie národných parkov. Myslí si však, že procesy boli uponáhľané, zonácie boli odfláknuté a nebolo popritom prihliadané na vlastnícke práva. „Chcem stransparentniť toky financií, nebudem meniť veci na základe neuvážených z prsta vycucaných informácií. My si dáme preveriť fundovanými, akreditovanými inštitúciami zonáciu,“ uviedol Huliak v diskusnej relácii Sobotné dialógy verejnoprávnej televízie RTVS. 

Europoslanec a ekológ Michal Wiezik (PS) tvrdí, že zonácia národných parkov uponáhľaná nebola. „Zonácia pre jednotlivé národné parky sa pripravuje s určitými prestávkami od roku 2004. Je to proces, ktorý je dlhodobý, veľmi ovplyvnený, bohužiaľ, aj politickou vôľou,“ tvrdí Wiezik.

SNS: Prezidentka Čaputová nerešpektuje ústavné princípy a príkazy a opäť koná svojvoľne

BRATISLAVA 21. októbra (SITA) – Slovenská národná strana (SNS) tvrdí, že prezidentka Zuzana Čaputová nerešpektuje slovenské ústavné princípy a príkazy a opäť koná svojvoľne. Hlava štátu podľa národniarov svojím aktuálnym postojom zdržiava vymenovanie celej novej vlády a zakladá nebezpečný ústavný precedens. SNS zároveň apeluje aj na budúceho premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby pri tvorení novej vlády uplatňoval ústavné práva v záujme všetkých koaličných partnerov a taktiež v záujme vôle slovenských občanov vyjadrenej v parlamentných voľbách.

„Prezidentke pripomíname, že Slovensko je na rozdiel od Spojených štátov amerických ešte stále parlamentnou demokraciou, v ktorej sa vláda zodpovedá Národnej rade SR a o zložení novej vlády rozhodli predovšetkým občania v septembrových parlamentných voľbách, nie v prezidentských voľbách konaných v roku 2019,“ uviedla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová. SNS je toho názoru, že podľa aktuálneho znenia článku 111 Ústavy SR je prezident viazaný ústavným príkazom vymenovať na návrh premiéra ministrov bez možnosti ich individuálneho posudzovania. „Za účelom zabránenia takémuto kompetenčnému ústavnému sporu medzi vôľou predsedu vlády a prezidenta bola v roku 1999 vykonaná novela dotknutého článku ústavy, keď sa pôvodné nejasné slovo ,vymenúva´ nahradilo jednoznačným ústavným príkazom ,vymenuje´,“ zdôraznila Škopcová.

Prezidentka Zuzana Čaputová nevymenuje nominanta SNS Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia. Informovala o tom predsedu Smeru-SD Roberta Fica v rámci prebiehajúcich konzultácií o novej vláde. Zároveň ho požiadala o doručenie nového návrhu kandidáta na post šéfa envirorezortu. „Prezidentka má svojimi rozhodnutiami zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Riadny chod ministerstva životného prostredia nemôže zabezpečiť človek, ktorý svojimi vyjadreniami neguje dlhodobo platnú environmentálnu politiku tohto štátu a medzinárodné záväzky, ktorými je Slovenská republika viazaná,“ uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec. Čaputová je presvedčená, že na rozdiel od ďalších nominantov, v prípade Rudolfa Huliaka existujú ústavno-právne dôvody, a to v takej intenzite, že nemôže zastávať post ministra životného prostredia. Jeho vymenovanie by nedávalo záruku riadneho chodu tohto ústavného orgánu.

HULIAK: SNS má plán B v prípade, ak prezidentka nevymenuje Huliaka za ministra životného prostredia

BRATISLAVA 21. októbra (SITA) – Slovenská národná strana má plán B v prípade, ak prezidentka Zuzana Čaputová nevymenuje Rudolfa Huliaka (SNS) za ministra životného prostredia. V diskusnej relácii Sobotné dialógy verejnoprávnej televízie RTVS Huliak uviedol, že prezidentka svojím rozhodnutím nevymenovať ho za ministra otvorila Pandorinu skrinku. Čo by však bolo plánom B, nepovedal. Huliak sa zároveň v prípade nevymenovania obráti na ústavný súd a podá ústavnú sťažnosť.

ŠIMEČKA: Hnutie PS nepotešili nominácie Smeru-SD na jednotlivé ministerstvá

BRATISLAVA 21. októbra (SITA) – Hnutie Progresívne Slovensko (PS) nepotešili nominácie strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) na jednotlivé ministerstvá. Líder progresívcov Michal Šimečka tvrdí, že nie je dobrou správou, že ministerstvo zahraničných vecí bude viesť Juraj Blanár (Smer-SD), ktorý nemá skúsenosti s medzinárodnou politikou. „Ukazuje to, že žiaden zo slovenských diplomatov už nebol ochotný postaviť sa na čelo rezortu zahraničia. Ukazuje to podľa mňa aj nedostatok odborníkov a kádrov v rámci Smeru-SD na zahraničnú politiku. S pôsobením Roberta Kaliňáka (Smer-SD) zas máme my všetci skúseností až priveľa,“ uviedol na sociálnej sieti.

Dodal, že rozhodnutie ľudí vo voľbách musia rešpektovať, avšak všetkých nominantov budú pozorne sledovať.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico v štvrtok oznámil nominácie jeho strany na ministrov novej vlády. Ako uviedol na sociálnej sieti, ministrom obrany bude Robert Kaliňák, ministrom financií Ladislav Kamenický, ministrom pôdohospodárstva Richard Takáč, ministrom spravodlivosti Boris Susko a ministrom dopravy Jozef Ráž ml. Ministrom zahraničia bude nakoniec Juraj Blanár. Podpredsedom parlamentu za Smer-SD bude podľa Fica Ľuboš Blaha.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás