fbpx
DomáceSmer a SNS chcú o zmluve s Američanmi referendum....

Smer a SNS chcú o zmluve s Američanmi referendum. Hlas je proti referendu, chce to nechať na rozhodnutí politikov

-

Smer a SNS chcú o zmluve s Američanmi referendum. Hlas je proti referendu, chce to nechať na rozhodnutí politikov

Smer-SD: Petíciu týkajúcu sa amerických vojsk na území SR zorganizuje strana sama 

      Bratislava 8. januára (TASR) – Prípadnú petičnú akciu na vyhlásenie referenda o prítomnosti amerických vojsk na území SR chce zorganizovať strana Smer-SD výlučne vo vlastnej réžii. Na sobotňajšej tlačovej konferencii to pri otázke o spojencoch pri petícii spresnil líder Smeru-SD Robert Fico.


      „Ako silná strana so zastúpením na celom Slovensku dokážeme petičnú akciu rozbehnúť tak, že ktokoľvek ju môže podporiť a môže sa k nej pridať, budeme ju však organizovať sami ako strana Smer-SD,“ uviedol. Priznal, že predchádzajúca petícia za vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách, ktorá bola spoločnou aktivitou viacerých strán i občianskeho sektora, bola „trochu ťažkopádna“.


      K petičnej akcii a zberu podpisov chce Smer-SD pristúpiť za predpokladu, že v Národnej rade (NR) SR neprejde návrh na vypísanie referenda o prítomnosti americkej armády na území SR. „Vtedy okamžite odštartujeme petičnú akciu, chystáme veľké turné po Slovensku,“ avizoval Fico. V petícii bude otázka o americkej armáde na území SR jednou z dvoch, druhá sa bude týkať zmeny ústavy v prípade možnosti referenda o predčasných parlamentných voľbách.


      Predstavitelia Smeru iniciatívu na pôde NR SR i možnú petíciu oznámili v súvislosti s odmietaním plánovanej dohody o obrannej spolupráci medzi SR a USA (DCA). Smer považuje zmluvu za nevýhodnú a porušujúcu zvrchovanosť krajiny.

Danko: Petícia o amerických vojskách má byť spoločná aktivita Smeru, Hlasu a SNS 

      Bratislava 8. januára (TASR) – Mimoparlamentná SNS je presvedčená, že v prípade petície za referendum o prítomnosti amerických vojsk na území SR by malo ísť o spoločnú akciu strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS. „Mali by sme spolupracovať ako pri predchádzajúcej petícii a v komunálnych voľbách, aby sme ukázali jasný postoj Sulíkovi, Matovičovi a Kollárovi,“ mieni predseda národniarov Andrej Danko.


      Tomu, že Robert Fico avizuje petíciu len v réžii Smeru-SD, nerozumie, myslí si však, že expremiér tým opakuje svoje politické chyby. „Na jednej strane Smer-SD opakovane deklaruje potrebu spolupráce, na druhej strane v situáciách, keď je potrebné sa spojiť, využíva politické nápady SNS a prezentuje ich nie prvýkrát pred verejnosťou ako svoje, upozornil Danko.


      Predseda Smeru na sobotňajšej tlačovej konferencii oznámil, že ak sa bude po odmietnutí rokovania na pôde Národnej rady SR konať petícia za referendum o prítomnosti amerických vojsk na území SR, bude ju organizovať Smer-SD sám, od iných strán privíta podporu petičnej akcie.


      Predstavitelia Smeru iniciatívu na pôde NR SR i možnú petíciu oznámili v súvislosti s odmietaním plánovanej dohody o obrannej spolupráci medzi SR a USA (DCA). Smer považuje zmluvu za nevýhodnú a porušujúcu zvrchovanosť krajiny.

Hlas-SD: Nevidí dôvod rozhodovať o zmluve s USA v referende 

      Bratislava 8. januára (TASR) – Mimoparlamentná strana Hlas-SD nevidí dôvod rozhodovať o zmluve týkajúcej sa obrannej spolupráce medzi SR a USA (DCA) v referende. „Je to úloha politikov a ústavných orgánov, aby takúto zmluvu vyrokovali v prospech Slovenskej republiky a nezaťažovali ňou občanov,“ oznámila názor strany hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková. Pripomenula zároveň, že Hlas zmluvu v súčasnej podobe nepodporí.


      „Pri téme referenda bude Hlas neustále pripomínať, že je stále na stole 600.000 právoplatných podpisov ľudí žiadajúcich vypísanie referenda o predčasných voľbách. To je dnes zásadná úloha celej politickej scény, aby sa zmenou ústavy vrátila ľuďom do rúk moc rozhodovať o svojej vláde,“ dodala.


      Petíciu o referende týkajúcom sa prítomnosti amerických vojsk na území SR avizovala v sobotu predpoludním strana Smer-SD. Petícia má byť následným krokom v prípade, že sa na mimoriadnej či najbližšej riadnej schôdzi Národnej rady SR nepodarí otvoriť rokovanie a schváliť bod o vyhlásení referenda.


      Smer-SD svoje kroky iniciuje v súvislosti s nesúhlasom s plánovanou dohodou, ktorú považuje za nevýhodnú a porušujúcu suverenitu krajiny.


      Mimoparlamentná SNS uviedla k téme, že petíciu podporí, jej organizovanie by malo však byť spoločnou aktivitou Smeru, Hlasu a SNS.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. Veď ich predseda má bohaté skúsenosti z rokovaniami s ambasádou za plotom. len sa nemal prekecnúť na Ta3 žumpe

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás