fbpx
DomáceSlovensko od štvrtka obnoví kontroly na vnútornej hranici s...

Slovensko od štvrtka obnoví kontroly na vnútornej hranici s Maďarskom

-

Slovensko od štvrtka obnoví kontroly na vnútornej hranici s Maďarskom

BRATISLAVA 4. októbra (SITA) – Slovensko od štvrtka 5. októbra obnoví kontroly na vnútornej hranici s Maďarskom. Kontroly by mali trvať do 14. októbra, vyplýva z materiálu, ktorý na dnešnom rokovaní schválila Vláda SR. „Podľa § 13 ods. 1 zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže vláda Slovenskej republiky nariadením vlády ustanoviť, že sa dočasne obnovuje kontrola hraníc na vnútorných hraniciach, a to v rozsahu a spôsobom, ktorý zodpovedá danej situácii,“ uvádza sa v predloženom materiáli. Obnovu kontrol vláda zdôvodnila ohrozením verejného poriadku a vnútornej bezpečnosti, z dôvodu rastúcej nelegálnej migrácie.

MIGRÁCIA: Od zajtrajšieho rána budú príslušníci PZ a OS SR nasadení na kontrolu hraničných prechodov s Maďarskom

BRATISLAVA 4. októbra (SITA) – Od štvrtku 5. októbra od 7:00 do soboty 14. októbra budú príslušníci Policajného zboru a Ozbrojených síl SR nasadení na kontrolu hraničných prechodov s Maďarskom. Pôjde o námatkové, takzvané profilové kontroly, kde sa bude vyhodnocovať, aké dopravné prostriedky budú musieť byť najviac kontrolované, aby boli zachytení nelegálni migranti. Po rokovaní vlády to uviedol štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Královič s tým, že tak museli vykonať po tom, ako Poľsko a Česko zaviedli kontroly na hraniciach so Slovenskom. Podľa Královiča je to popieranie princípu schengenského priestoru a voľného pohybu v rámci neho.

Ako Královič spresnil, ide o stráženie 35 hraničných prechodov. Výdavky, pri vychádzaní z počtu šesť policajtov v každom čas sú okolo štyroch miliónov mesačne, delené sú na ľudské náklady a technické vybavenie. Štátny tajomník doplnil, že sa stále vychádza z uznesenia vlády, ktorým sa vymedzilo na kontroly hraníc do 500 vojakov. „Je pravda, že v posledných dňoch a týždňoch sa z tohto rámcu využívali skôr počty okolo 300 – 350. Čo sa týka policajtov, bavíme sa v desiatkach až v stovkách. Samozrejme, tie kapacity PZ nie sú také dostačujúce. Už teraz sú nejaké sťažnosti na to, že niekde hliadky prichádzajú pomalšie,“ informoval Královič.

Premiér Ľudovít Ódor pripomenul, že hermeticky uzavrieť hranicu nie je možné a je podľa neho potrebné zasiahnuť proti prevádzačstvu. Tok migrantov podľa neho zastaví až počasie, druhou možnosťou je, ak by bola schopná Európska komisia alebo Maďarsko lepšie ochrániť schengenskú hranicu. Královič rovnako opäť zdôraznil, že riešenie problému tranzitnej migrácie je v lepšej ochrane vonkajších schengenských hraníc a v riešení opatrení v krajinách mimo schengenského priestoru.

Ministerstvo vnútra vyčíslilo na zabezpečenie dočasnej obnovy kontrol na vnútornej hranici s Maďarskom finančné prostriedky vo výške viac ako 1,4 miliardy eur. Rezort ďalej informoval, že má pripravené aj krízové scenáre pre prípad, že by sa tranzitujúce osoby na Slovensku zdržiavali dlhší čas. Záchytný bod vo Veľkom Krtíši zároveň ukončuje svoju pôsobnosť a na registráciu budú ďalej využívané zariadenia migračného úradu v Opatovskej Novej Vsi. „Pobytový tábor migračného úradu v Opatovskej Novej Vsi je primárne určený pre žiadateľov o azyl, ktorí patria medzi zraniteľné skupiny osôb. V tábore bude zo strany cudzineckej polície prebiehať registrácia a lustrácia osôb v národných, ako aj medzinárodných informačných systémoch,“ informoval tlačový odbor ministerstva vnútra. Na mieste budú pôsobiť aj mimovládne organizácie, ktoré zabezpečia doplnkovú starostlivosť. Mimoriadna situácia v okrese stále trvá.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás